Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България рекордьор в Европа по замърсяване при производството на ток

9 коментара
Екоактивистите организираха и акция пред Министерския съвет

Атмосферното замърсяване със серен диоксид и фини прахови частици на единица произведен киловатчас електроенергия в България е най-високо в Европа. Това сочи изследване на международната екоорганизация "Грийнпийс", представен в понеделник от българското ѝ представителство. По-късно нейни активисти се включиха и в артистична акция "Задушаващата хватка на въглищата" пред Министерския съвет.

 

Горенето на въглища има неприемливо висока цена върху човешкото здраве, заявиха от "Грийнпийс".

 

Според Ивайло Попов от "За Земята" страната ни може да си позволи постепенно намаляване на въглищните си мощности, след като е в ситуация на сръхпроизводство на електроенергия. Според него има алтернативи, както за заетостта в сектора, така и за генериране на електроенергия без употреба на ядрени мощности и изкопаеми горива.

 

Продължителното излагане на атмосферно замърсяване от въглищни ТЕЦ значително увеличава риска от хронични заболявания на сърдечно-съдовата система, на дихателните пътища, както и от злокачествени болести, каза Филка Секулова - доктор по икономическа екология от университет в Барселона и член на екоорганизацията. За анализ в доклада е използвана методология на университета в Щутгарт и данни на Министерството на околната среда и водите за емисиите на всички ТЕЦ у нас през миналата година.

 

Според заключения в доклада от атмосферно замърсяване на българските ТЕЦ за 2012 г. преждевременно умират над 2 хил. души, а около 2 хил. излизат в отпуск по болест на ден. Над 3 хиляди възрастни и 2.6 хиляди деца страдат от заболявания на дихателната система дневно, а други 3.7 хиляди са с намалена работоспособност, посочи Секулова.

 

Най-голямото замърсяване идва от държавната ТЕЦ "Марица изток 2", посочиха от "Грийнпийс". Те цитираха и данни от РЗИ в Стара Загора, според които в района през последните години има значително повече онкологични заболявания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Тецовете Марица-Изток, са проблема на Стара Загора.

  2. Анонимен
    #8

    "Пак се изпада в крайности без да се познава в дълбочина проблема. Да погледнем какво става в Европа...". B-U-L-L-S-H-I-T. Защо не вземеш да прочетеш: http://www.nytimes.com/interactive/2013/10/15/business/international/europe-air-quality.html?ref=airpollution&_r=0. Петте най-замърсени града в Европа: 1. Перник; 2. Пловдив; 3. Краков; 4. Плевен; 5. Добрич. Както винаги, мноооого "експерти" в България.

  3. Анонимен
    #7

    ... и на парламент, правителство, община 6 АБВ Единствено Топлофикация не си цапа ръцете и делегира мръсната работа на ТЕЦове, фирми за топлинно счетоводство, абонатни станции, абонати, частни съдебни изпълнители и банки. "България рекордьор в Европа по замърсяване при производството на ток"

  4. Анонимен
    #6

    АБВ Единствено Топлофикация не си цапа ръцете и делегира мръсната работа на ТЕЦове, фирми за топлинно счетоводство, абонатни станции, абонати, частни съдебни изпълнители и банки. "България рекордьор в Европа по замърсяване при производството на ток"

  5. Анонимен
    #5

    http://novanews.bg/news/view/2013/11/11/61751/до-3-години-30-от-топлоенергията-в-софия-ще-е-от-битови-отпадъци/ A още не са ни построили завода за преработка на отпадъците, защото ББ чакаше да получи комисиони....

  6. Анонимен
    #4

    Пак се изпада в крайности без да се познава в дълбочина проблема. Да погледнем какво става в Европа : поради големия ръст в добива на собствен природен газ САЩ изнасят в Европа големи количества станали "излишни" въглища, които се продават на много ниски цени. В резултат ТЕЦ в Европа преживяват истински ренесанс. Преди 2 години в Германия беше въведена в експлоатация Neurath - най-голямата ТЕЦ ( на местни въглища).Любопитна подробност е, че Neurath е изградена от същата фирма и има същите технологии,

  7. Анонимен
    #3

    Млко хора знаят, че освен другото радиационният фон на сгуротвалите е по-висок отколкото в района на АЕЦ Козлодуй. България е водила векове войни за областта Загоре , а ние я превръщаме в пустиня с откритите рудници и черни езера. Освен това никой не замерва количеството на метан който се отделя при разкривките и добива, Метанът е много по-опасен парников газ.

  8. Анонимен
    #2

    Ааа, не, искаме да си се тровим на воля! Не искаме някакви соросоидни западни организации да ни развалят рахатлъка с допотопните ТЕЦ, гордост на соц. енергетиката и даващи хляб на сума ти избиратели и синдикални членове, пък и директорите как облажват... чудно.

  9. Анонимен
    #1

    Изследването на "Грийнпийс" открива топлата вода, велосипеда и електрическата крушка едновременно. От 40 г. се знае, че ТЕЦ-овете в Марица-Изток са най-големия замърсител в Европа със серо- и въглеродни окиси поради това, че горят не въглища, а кал. Правителството на Ив. Костов превози реактора за Белене през 1998 г. от Братислава и вместо да форсира монтажа му на почти готовата площадка и да намали зависимостта от лигнитните въглища, замрази проекта Белене и подписа дългосрочни договори за ТЕЦ Марица-Изток

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.