Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България с рекорден ръст на обработваемите ниви в ЕС

Страната ни бележи и сериозно окрупняване на земеделските стопанства

13 коментара
България с рекорден ръст на обработваемите ниви в ЕС

България е рекордьор сред европейските страни по ръст на обработваемите земеделски площи за периода 2003-2010 г., сочат данни на европейската статистическа служба Евростат

За последните седем години обработваните ниви у нас са се увеличили с 24.7 на сто, с което страната ни излиза начело в класацията сред страните членки на ЕС. След България остават Латвия с ръст на обработваните ниви от 19.9% и Естония - с 18 на сто. В Кипър най-много са намалели земеделските площи, за които се полагат грижи – 24.3%, в Словакия спадът е 9.4% и Австрия – 8 процента.

Като цяло в Европейския съюз се наблюдава намаляване с близо 20 на сто на броя на земеделските стопанства, което е признак за окрупняването им. Само в Малта и в Швеция има увеличаване на фермите, съответно със 17.4 на сто и с 4.4 процента.

Средно с два хектара се е е увеличило едно стопанство за седемте години и вече средната площ на европейската ферма е 14 хектара.

България е втора по намаляване на броя на земеделските стопанства в Европейския съюз – за предходните седем години спадът им е 44.2 на сто. Пръст в окрупняването на селскостопанския бизнес у нас имат и редицата създадени у нас инвестиционни фондове за земеделска земя. Според Евростат в края на 2010 г. българските земеделски стопанства са 371.1 хиляди.

По спад на земеделските стопанства ни изпреварва само Естония, където намалението е 46.6 на сто. Румъния е страната с най-много земеделски стопанства в ЕС – 3.9 млн., като в северната ни съседка също броят на фермите е намалял с 14 процента.. Италия също е раздробена селскостопанската собственост и там има 1.6 милиона стопанства.

75% от обработваемите земеделски площи в ЕС се намират в седем държави членки на ЕС. Най-големите обработваеми площи в ЕС са във Франция - 27.1 млн. хектара или 15.9% от обработваемите площи в целия ЕС. На второ място е Германия с 16.7 млн. ха или 9.8% от общото за ЕС. Следват Великобритания с 15.9 млн. ха, Полша с 14.4 млн. ха, Румъния с 13.3 млн. ха и Италия с 12.9 млн. ха.

В България се обработват 3.621 млн. ха или 2.1 процента от европейските ниви.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    Aбе овце тъпи само с пшеница и царевица ли се прави сел. стопанство.Тогава дайте като Куба само зах.трастика и това е.Обработвала се земята,чушки.Обработва се за субсидий.

  2. Анонимен
    #12

    При положение,че преди се обработваха около10% от земята как няма да сме на първо място,докато в Европа от години земята е почти цялата обработвана е какъв растеж да имат.

  3. Анонимен
    #11

    До 6 Много точен коментар!!!

  4. Анонимен
    #10

    Къде са посерковците дето реват как западало селското стопанство след като фактите говорят "най-голям ръст"!? Селско стопансво не се прави със повече дядовци дето стоят с дочени гасгти по цял ден и гледат 2 прасета и 10 кокошки ами със трактори, комбайни и едри парцели... Аман от тия депресирани нашенски песисмисти от които нищо не върви ( както би могло) и от тяхния магарешки рев на нормалните не се чува думата!

  5. Batezuzi
    #9

    Според НСИ към края на месец Юни 2011г в България работят 2 199 445 човеа и 63 992 от тях са заети в селско горско и рибно стопанство или приблизително 3% Бюджета на ЕС за 2011 г е 142 млрд евро и от тях 43 млрд евро отиват за земеделие или около 30% С оглед факта, че има квоти за максимално производство на хранителни продукти като мляко, месо и т.н. стигам до извода, че в ЕС има излишък на храна. Е, ако има излишък на храна тогава защо се пренасочват средства прериоритетно към селското стопанство !?! Дали Германия и/или Франция само привидно са нетни вносители на средства в ЕС !?!

  6. Анонимен
    #8

    Това е положителна тенденция. Не може да има ефективно земеделие при маломерни парцели. Това дали са бивши хора свързани с ТКЗС или не е без значение, стига да оигуряват хляба на страната. Не е важно котката дали е черна или бяла важното е далови мишки. В бизнеса няма място за филосогстване и излишни емоции.

  7. Анонимен
    #7

    Браво, имало и добри новини. След като се отбелязва увеличение на износа ни с над 37% т.г и развитие в селското сторанство, депозите на фирми и граждани са за над 60млр.лв,нисък бюджетен дефицит, защо сме все така черногледи овце? Г-да журналисти, във Вашите ръце е възможността за обръщане на тази тенденция и превръщане на българина в оптимист. "Хранете го" с по-вече позитивни новини.

  8. Анонимен
    #6

    Страната е рекордьор по заграбени чужди земи. Болярите по места си правят каквото си искат и където си искат...

  9. Анонимен
    #5

    Това ще трае, докато ни проверят. А след това ще ни накажат. Реалността може да я види всеки, който се движи по пътищата. Дори в Тракия, не става въпрос за Северозападна България.

  10. Анонимен
    #4

    При процент на използване на годните за земеделие обработваеми земи близък до 100 няма как да реализираш ръст. Та не разбрах новината за този рекорд добра ли е за Бг или не.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.