Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България слезе с 14 места в класацията за икономическа свобода

34 коментара

България е отстъпила с 14 места надолу в класацията на фондация “Херитидж” и американското издание “Уолстрийт джърнъл” за степента на икономическа свобода за 2006 г. в сравнение с миналата година. Това съобщи икономистът от фондацията Марк Майлс, който огласи в понеделник резултатите от ежегодното изследване в частта му за България.

Ако през 2005 г. България се е нареждала на 50-то място по икономическа свобода от изследвани 161 страни в света, то за 2006 г. е слязла на 64 място и така се е придвижила от категорията на страни с по-скоро свободна икономика към категорията на страните с по-скоро несвободна икономика.

С показателя “икономическа свобода” измерваме възможността човешката инициатива да намира свободата на изява, срещу което хората да получават все повече блага, обясни Марк Майлс. С други думи, търсим връзката между свободата в една страна да се прави икономика и благосъстоянието на гражданите ѝ, добави той.  

Изследването на фондация “Херитидж” се извършва от 12 години насам ежегодно в 161 страни по света, като степента на свобода на икономиката се определя на базата на 10 критерия, всеки от който се оценява по петобална система. Сред критериите са пазарна политика, фискално състояние, намеса на държавата, монетарна политика, капиталови разходи и чужди инвестиции, банки и финанси, заплати и цени, вещни права, регулация, неформален пазар.

Индексът се обявява в началото на календарната година и е сметнат на базата на данните за предната година и на данъците, които ще действат в настоящата, обясни директорът на Института за пазарна икономика (ИПИ) Красен Станчев. Институтът е партньор за българската част на изследването

Тъй като икономиката е инерционна система, каквито са били показателите ѝ в края на годината, такива ще бъдат и в месеците на следващата година, затова индексът на стопанска свобода може да ориентира инвеститорите какво ги очаква, когато отидат в дадена страна, каза още Станчев.

Основните причини България да отстъпи цели 14 места в класацията са повишената над очакванията инфлация, влошената търговска политика и недостатъчното предлагане на стоки и услуги, обясни Марк Майлс. Според него България трябва да направи доста в спазването на върховенството на закона, сигурността на инвестициите и поддържането на икономическата стабилност, за да се придвижи напред в класацията. Икономистът обърна внимание, че колкото една страна е напред в подреждането по икономическа свобода, толкова по-голям е произведеният ѝ Брутен вътрешен продукт на глава от населението.

Изследването на фондация “Херитидж” показва и връзката между размера на данъците и икономическия ръст. Така например по най-малък ДОД (24% средно) България е на второ място след Словакия (19%) и е в групата на 8-те страни с най-висок растеж (средно за групата 5%) и относително малък данък .

Седемте страни, които миналата година са имали растеж средно около 2,4%, са с ДОД от 48 до 60%. Такива са Австрия с ДОД от 50% и Швеция с 60 на сто. При двете страни ръстът миналата година е съответно 1,8 и 2,5%.

Същата е връзката между размера на корпоративното облагане и растежа. И тук България е в групата на европейските страни с най-нисък данък печалба и висок ръст. В Естония, например, данък печалба е нулев, а ръстът миналата година е около 7,2% - вторият по големина в Европа. В Кипър данъкът е 10%, а ръстът е 3,4%, в Латвия е 15% - а ръстът е 7,5% - най-големият на континента.

Данъците са едни от добрите страни на българската икономика  заедно с високия приток на чужди инвестиции, обясни икономистът от ИПИ Георги Ангелов. Той обаче подчерта, че въпреки това страната има най-ниският индекс на икономическа свобода от всички членове и кандидатки на ЕС.

За да се повиши индексът, трябва да се намали икономическата регулация, като тя се свие до минимум, да се подобри функционирането на съдебната система и максимално бързо да се приеме еврото, за да се премахнат опасностите за смяната на монетартния режим, подчерта икономистът.     

Димитър Чобанов от ИПИ добави и необходимостта от свиване на огромните разходи в публичната сфера. Той даде пример с увеличаващите се всяка година пари за образование, здравеопазване и за заплати на чиновниците, което не е повишило ефективността нито на администрацията, нито на другите два сектора.

Директорът на ИПИ Красен Станчев посочи, че в Полша има 5 разрешителни режима, В Естония – 16, от които половината са отстъпени на частни организации да ги раздават. В България те са 39 – толкова, колкото в Киргизстан. Реформата в регулирането на икономиката в Сърбия започна в 2003 г. и на 1 януари тази година завърши, а у нас започна през 19996 г. и още не е завършила, каза той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Болшевик
    #35

    И вижте какво взе да става. Гласувайте само за Атака и ще отидем на 160 място.

  2. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SVERIGE
    #34

    ГЪЛЪБЧЕТА НА МИРА.... ШВЕДСКАТА СВИНЯ Е ГЪЛЪБ НА МИРА ТЪЙ СВИНЧО ЙОРАНЧО ЛЕТИ В КОРЕЯ МИР ДА ПОСАДИ ! ДВА ТАШАКА НОСИ ЗА УКРАСА НАТО-УБИЕЦА СОЛАНА И КРИС ПАТЪН ХОНГ-КОНГСКАТА ЗАБРАВА ! ТАШАКЛИИТЕ СЕ КЛЯТЯ КОРЕЯ ДА ОПРАВЯТ КАК САЩ СЪС ТЯХНИТЕ ВОЙСКИ ОТ АЗИЯ ЩЕ СЕ ЛИШИ О , СЛАВНИ ВРЕМЕНА НАДЕЖДИТЕ НА НАТО ЗА СВЕТА В БЛАТОТО ОПЪВАТ ТЕ ПЛАТНАТА АЗИЯ ДА НАСЛЕДЯТВАТ ….. ГОС-ПО-ДАТА ! Стефан д-р Димитър Чола----ков 4 МАЙ 2001 ШВЕ----ЦИЯ РЕДОВЕН РЕПОРТАЖ ОТ ШВ-------ЕЦИЯ ! http://svt.se/content/1/c6/46/31/88/kina-tv-puff_170.jpg

  3. varg
    #33

    Kakva ikonomi4eska svoboda v strana, kadeto vsi4ko epodeleno mezdu bivshi generali ot DS i komunisti4eski nomenklaturi!

  4. Автор
    #32

    "Ако през 2005 г. България се е нареждала на 50-то място по икономическа свобода от изследвани 161 страни в света, то за 2006 г. е слязла на 64 място и така се е придвижила от категорията на страни с по-скоро свободна икономика към категорията на страните с по-скоро несвободна икономика." Придвижила се е в тази посока, но все още е в групата на по-скоро свободните: http://www.heritage.org/research/features/index/countries.cfm

  5. Бъди БГ
    #31

    Няма и една година откакто червените взеха властта и резултата е налице - влоши се търговската политика, увеличи се инфлацията, започнаха стачки... Не гледате ли за кого гласувате бе хора? Тия дето ни управляват в момента не стават за нищо!

  6. Борил Борилов
    #30

    Комунистите се развихриха. България падна под нивото на Монголия, Македония, Тринидад и Тобаго, Боцвана, Мадагаскар и Кап Верде, но догодина ще бъде още по-зле. Впредвид на законотворческата дейност на настоящия парламент (виж напр. задължителен регистър на строителните фирми)догодина ще сме още по-надолу. Може да започнем залаганията. Аз се басирам, че догодина ще бъдем на около 100-тното място - доста след Конго и малко преди Чад и Туркменистан.Вие на какво ще заложите.

  7. Петров
    #29

    В БГ има пълна свобода за мутрите и мафиотите. Те имат пълната закрила на политиците като доган (виж изборите в Своге), само дето трябва да делят печалбите с тези политици. Но това не е проблем, печалбите са добри. Свобода има и за обръча от фирми около доган. Освен това има пълна свобода на словото, когато се псува Костов. Това псуване се поощрява не само от доган, но и от сина на члена на баетошовото политбюро, на т.н. цар и на други изявени синове и дъщери на бивши комсатрапи и на АБПФК.Изобщо БГ е свободна държава !

  8. Реформа
    #28

    да се изрита от властта, ако до юни 2006 стане ясно че с нея България няма да бъде приета навреме в ЕС.

  9. ама много моля
    #27

    Колеги,1. Изпуснали сте нещо важно - изследването е по данни до средата на 2005 г., т.е. обхваща последната година от управлението на правителството на НДСВ и ДПС, а не управлението на сегашното правителство (което не е изключено да оплеска още повече нещата, но това ще се разбере след 1 г.).2. Миналата година България беше на 52-ро място, а не на 50-то и е паднала с 12, а не с 14 места.3. България все още (както и миналата година) е в групата страни с преобладаващо свободна икономика.

  10. Аз
    #26

    А защо не се споменава нищо, че нашата млада тенисистка Е.Пиронкова тази нощ смачка С. Уилиямс!!???Да и е честито и да продължава все така!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.