Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България влиза в ЕС със сериозни корупционни проблеми

25 коментара

България влиза в Европейския съюз като страна със сериозни корупционни проблеми, заяви в понеделник зам.-председателят на българския клон на международната неправителствена организация “Трансперънси интернешънъл” Димитър Кюмюрджиев, който изнесе данните от тазгодишното наблюдение върху корупционните нагласи в света.

Според доклада на организацията от страните, които се присъединиха към ЕС през 2004 година, единствено Полша има по-висок корупционен индекс от страна ни за 2006 година.

Румъния също е показала по-лоши показатели от България за тази година. През тази година Индексът за възприятие на корупцията изследва нивото на корупцията в 163 държави. Страните се оценяват по скалата от 0 до10, като 10 показва “изключително ниско ниво или отсъствие на корупция” до 0 – “изключително високо ниво на корупция”.

България  е на 57-о място в тази класация с корупционен индекс от 4 пункта. Страната бе включена за първи път в корупционния индекс на организацията през 1998 г., когато отчетена стойност бе 2,9. От 2002 г. досега показателят се движи около 4.

Полша е на 61-о място с индекс 3,7, а Румъния е на 84-то с индекс 3,1.

За поредна година данните на индекса показват, че в Европа най-ниско е нивото на корупция в скандинавските страни. На първо място са Финландия и Исландия със стойности на индекса от 9,6, следвани от Дания - 9,5, Швеция 9,2 и Швейцария 9,1.

Средната стойност на индекса за ЕС е 6,74. Най-добри показатели от страните, които се присъединиха към ЕС през 2004 година, имат Естония (6,7) и Словения (6,4).

“Сред старите страни членки на ЕС Италия и Гърция имат високи нива на корупционен индекс съответно 4,9 и 4,4 и корупцията там се възприема като сериозен проблем”, заяви още Кюмюрджиев.

Подкупите в Гърция стигат до 3000 евро

Гърция е втората най-корумпирана страна в ЕС след Полша и е на 54-то място или само с 3 места по-напред от България, сочи докладът на “Трансперънси интернешънъл”.

Един от всеки трима гърци признава, че в държавните служби са му били искани пари, за да "му се уреди някакъв въпрос", коментират гръцките електронни медии изнесеното също в понеделник изследване на международната организация.

"Тарифата" за подкуп в държавните учреждения започва от 300 евро и често надвишава 3000 евро, посочват медиите.

В доклада си за 2006 година “Трансперънси интернешънъл” взима предвид седем различни проучвания на независими организации, които изследват ситуацията в държавния сектор в Гърция.

Сред основните проблемни институции по отношение на корупцията в Гърция остават болниците, инспекциите и градоустройствените служби.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Захариса
    #26

    От колко години Гърция е в ЕС?Питам само, в случай, че все още някой се надява, че като влезем в ЕС,"корупцията ще намалее", "ще ни вкарат в правия път", защото в ЕС си "знаят работата" и т.н., та затова най-важно е сега влезем, пък те ще ни очовечат!Истината е: Колкото повече комуносоциалисти има в една държава, толкова повече са там корупцията, бедността и простотията.

  2. БКП Тудей
    #25

    Кой е очаквал че имаме сериозни корупционни проблеми?!? Добре че има успокояваща новина: "Подкупите в Гърция стигат до 3000 евро".

  3. assenov
    #24

    koruptzia ima navsiakade.Golemite Firmidavat golemi potkupi po tzelia sviat. Chirak sled kato mu padne imuniteta kato president shte mu badiat prediaveni obvinania sa nezakonno zabogatiavane. Ami amerikanskia ministar na otbranata i toi e varshil finansovi dalaveri kato e bil predstavitel na pharma-firma. Vijtegermanskite firmi kakvi pari davat nadalechtnia istok za spetchelvane na dogovori sa jelezopaten prevoz. Za strana kato nashata koruptziata e goliama i e obhvanala tzialata darjavna mashina, no nali se utchim ot po-golemite.Taka tche koruptziata ne podbira kakav si po ubejdenie, tcherven,sin, rozov, tcheren itn.........

  4. Гоце
    #23

    Така обяви другаря Гоце-Първанов

  5. DGD
    #22

    Сега да не искаш да ни извадят от Европа, за да ти угодят специално на тебе? А ти да идеш и да извикаш гордо: Ето не ни приеха заради Гоце.

  6. А
    #21

    :)

  7. Гоним Михаля
    #20

    Васил Божков е НЕдосегаем - той пере пари чрез ЕВРОфутбол и казината, и заедно с другите ТОП - мафиоти е над закона. Дори с наглост колекционира национални ценности и паметници и благоволява да ни ги дава за гледане... Другите ТОП - мафиоти също плащат на магистрати и на БСП - и също са недосегаеми. Първанов с такива пари спечели изборите.

  8. ЮНАК БАЛКАНСКИ
    #19

    а не от Гърция!Не е невъзможно.

  9. Barmaley
    #18

    ne e verno be, nema korupcia! pak ni cherniat imeto! ako imashe, evropeiskiot soiuz nemashe da ni vzeme be, hahahahahaha

  10. Васо
    #17

    Ако се измери корупцията само по високите етажи на властта, ние ще имаме коефициент "0" ! Имам предвид министри, замове,областни управители и т.н. до началници на отдели .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.