Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш чака съгласието на ООН за Ирак

0 коментара

След седмици на дискусии, новата проекторезолюция на ООН за Ирак е готова. За първи път американците представиха вчера на Съвета за сигурност пълен и ясен текст. Досега обсъждането се въртеше само около объркани чернови. Вчера в Ню Йорк петте постоянни членове на Съвета за сигурност, които имат право на вето, се събраха, за да разгледат американския документ. Десетте непостоянни членове ще бъдат уведомени възможно най-скоро, според Ричард Баучър, говорител на държавния департамент, който смята, че е време "да се сложи край на всичко това". Предния ден Колин Пауъл в множество телевизионни интервюта обясни, че резолюцията ще предложи нов строг режим на инспекции, предвиждайки "последствия" /евфемизъм за военна акция/, ако Ирак не се подчини. Миналата седмица основните членове на Съвета намериха компромис по основния си спор. Ако предвижда "последствия", резолюцията не разрешава официално употреба на сила срещу Ирак : французите успяха да наложат позицията си Съветът за сигурност отново да се произнесе, ако иракчаните не сътрудничат. И тъй като проблемите се крият в детайлите, седмицата въобще не обещава спокойствие на дипломатите от ООН.

Американците се опитват да наложат мисия на инспекции, която да бъде хем кратка, хем изключително строга. Ако трябва да има война с Ирак, Вашингтон предпочита да я води през зимата и при всички положения преди големите горещини през лятото.

Войските ще трябва да се придвижват в специални защитни дрехи, за да се предпазят от евентуална употреба на химически и бактериологични оръжия от иракчаните.

В президентската администрация "ястребите" искат инспекторите от ООН да бъдат придружени от въоръжена сила и да бъдат включени американски инспектори. Тези предложения обаче се осъждат като излишно провокативни от повечето нации в Съвета за сигурност. Американците искат също инспекторите да могат да ходят, където пожелаят и когато пожелаят. Дори президентът Буш намекна, че хора, които се съгласят да дадат сведения, могат да бъдат отвеждани в чужбина, заедно със семействата им, за да бъдат разпитвани . Всичко това предстои да се уточнява.

Задачата на американците става още по-трудна и поради факта, че повечето от обвиненията, отправяни срещу Ирак се разсейват като дим. Саддам Хюсеин изпразни в края на миналата седмица затворите - освободени бяха десетки хиляди затворници, и върна на Кувейт националния архив, който войските "конфискуваха" преди 12 години, след нашествието в тази страна. Освен това, основното доказателство за връзките между Багдад и терористите от 11 септември, срещата, за която се твърди, че се е състояла в Прага между Мохамед Ата и иракския дипломат Ахмад Халил Ибрахим Самир ал-Ани, се оказа спукан балон :самият президент Вацлав Хавел уведоми Вашингтон, че информацията, дадена преди време от чешкото разузнаване е неоснователна.

Най-сетне, разкритията за ядрената програма на Северна Корея /която се оказва доста по-напреднала от хипотетичната подобна на Ирак/ омаловажиха опасността, която представлява режимът в Багдад.

Като се има предвид, че позицията на америкаците става все по-уязвима и положението все повече се усложнява, един човек придобива тежест - първият дипломат на САЩ Колин Пауъл. Той се зае да укроти войнствените изяви на колегите си. В неделя по Ен Би Си той омваловажи целта за смяна на режима в Ирак. "Според нас иракчаните ще бъдат по-добре с друг ръководител, друг режим, но основният ни проблем е разоръжаването", каза той. Вчера Буш потвърди, че цел на американската политика остава смяна на режима в Ирак. "Даваме още една възможност на дипломацията. Вярвам, че свободният свят, ако иска, може да разоръжи този човек /Саддам/ мирно", каза той, като добави, че ако Саддам се подчини на всички изисквания на ООН това,само по себе си ще е доказателство, че режимът се е променил.

Вчера Пауъл припомни, че американският президент Джордж Буш запазва цялата си свобода на действие да атакува Ирак, ако прецени, че е необходимо, "за да защити американския народ". Малцина са обаче тези, които си представят, че администрацията на Буш може да тръгне на война без съгласието на ООН. "Джордж Буш лае заедно с твърдите в екипа си, но не хапе", каза миналата седмица френски експерт, придружаващ министъра на отбраната Мишел Алио-Мари на посещение във Вашингтон.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.