Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буяр Османи: Договорът с България не е пречка за членството на Северна Македония в ЕС

10 коментара
Буяр Османи, снимка БГНЕС

Договорът за приятелство и добросъседство с България не може да бъде пречка по пътя към членството на Северна Македония в ЕС, казва външният министър на страната Буяр Османи в публикувано в събота обяснително видео, адресирано към широката аудитория в страната.

В клипа той се опитва да даде кратко обяснение на същността на преговорната рамка за членство на страната в ЕС, предава БТА.

Във видеото, качено в профила му във Фейсбук, Османи разяснява, че преговорната рамка е разделена на две части. Едната част е обща и за нея не се изготвя доклад от Европейската комисия, нито е необходимо гласуване на страните членки.

Другата е специалната част на преговорната рамка с 35-те преговорни глави, по които трябва да бъдат изпълнени определени критерии и Европейската комисия подготвя доклад, а страните членки гласуват.

Критериите се съдържат в трите пътни карти,, които ще бъдат изготвени след мониторинга на ЕК. Една пътна карта е за върховенството на закона, втората е за публичната администрациям а третат е за демократичните институции. В пътната карта за върховенството на закона има план за действие за малцинствата, обяснява Османи.

По думите му само този въпрос може да се каже, че е част от отношенията с България и е “критерий, за който ще има писмен доклад и гласуване, и евентуално може да бъде някаква пречка”.

Османи отбелязва, че в нито един от тези критерии и пътни карти в специалната част на преговорната рамка няма препратка или връзка с Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между България и Република Северна Македония

Нито има препратка към въпроса за работата на Историческата комисия или член 12 от Договора за добросъседство, с който се създава Междуправителствената комисия.
Османи уточнява, че този договор е в общата част на преговорната рамка, за която Европейската комисия не изготвя доклад, а страните членки не гласуват.

“Което не означава, че няма да изпълняваме Споразумението и прегледите по чл.12, защото те са подписани, поети са ангажименти, но по никакъв начин няма да има писмен доклад по тях, нито ще има гласуване, нито може бъде основа за нова пречка по пътя ни към ЕС“, казва във видеото Османи.

В момента северномакедонското правителство се опитва да убеди обществото, че след включването на българското малцинство в конституцията на страната няма основания да се мисли, че България задължително ще наложи ново вето върху Скопие. Това е една от основните политически тези на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ - ако Скопие изпълни исканията на България за конституционни промени, София след това ще блокира Северна Македония на друго основание.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #10

    Разделението обслужва Путин!

  2. полк. Дрангов
    #9

    Пускайте по скоро макета в ЕС!...Това значи свободен достъп на хора, съвместен бизнес, културен обмен!...Да си говорят на какъвто език искат ама всичките им роднини са тук от четирите бежански вълни след войните!...Сами ще кандисат, че сме един народ!...Кръвта вода не става!

  3. Мислимотор
    #8

    Ако С.Македония включи българите със северомакедонско гражданство в Конституцията си, наред с останалите изброени там малцинства, българската държава няма да има никакво основание да наложи отново вето. Споровете за езика и историята са измишльотина от времето на Тодар Живков. И щеше да е добре за всички да си останат там, при останалия идеологически боклук от онова време. Всяка държава и населението й имат право сами да дефинират езиковата си идентичност и да пишат историята си. Ако (се) лъжат, лъжат само себе си. Ние да си гледаме запазването на нашето езиково богатство и да чистим нашата история от илюзии, предразсъдъци и просто невежество. Работа има за всички.

  4. Human
    #7
    Отговор на коментар #6

    В стремежа си да докажете "уникалността" на официалния си език, според конституцията на fYRoM, откъде ги измисляте тия префърцунени думици - "кредибилитет", какъв произход имат всъщност те, какво означават и какво общо имат с историята и корените на езика ви? На мен вашият "език" ми звучи като наш регионален диалект, така, както се е говорел през 19-ти век. И е много смешно да ви слушаме като говорите в жалките ви опити да се правите на по-различни от това, което сте. Смех, приятелю, смех, уникално уникални сте всички вие и цялата ви "нация". Но благородството и великодушието ни вече свършиха. Колкото по-рано го осъзнаете, толкова по-добре за вас.

  5. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #6
  6. Simeon Simeonov_fb
    #5

    Мисли си!

  7. Rolo Tomassi
    #4

    Патриоти успокойте се...оставете парламентът в РСМ да реши какво точно иска.

  8. Eagle
    #3

    Тази коминтерновска държавица няма място в ЕС. Изградена и крепяща се на антибългаризма, това е все едно да пуснеш в къщата си най-големият си душманин. Вето до дупка!

  9. Blackadder
    #2

    заглавието всъщност е: неизпълнението на Договорa с България не е пречка за членството на Северна Македония в ЕС

  10. Milanova Magda
    #1

    Жестоко се лъжете , ще ви наложим вето ако не изпълните условията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.