Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конституционните промени в Северна Македония. Какво следва?

3 коментара
Кадър от заседание на македонския парламент, сн. БГНЕС

В петък в парламента на РСМ трябва да започне пленарното заседание за конституционните промени. Процедурата вече стартира с факта, че на 25 юли Комисията по конституционни въпроси гласува необходимостта от промени в конституцията и предаде заключенията на парламента.

Засега най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ не подкрепя промените, които трябва да отворят врата на Скопие към ЕС. Партията има 44 депутати в 120-местния парламент, а приемането на конституционните промени изисква мнозинство от две трети. 

БГНЕС описва процедурата:

Промените в конституцията се отнасят до добавянето на части от народи в преамбюла и членове 49 и 78 от конституцията, когато се изброяват броя на народите в държавата.

Във формулировката: "Гражданите на Република Северна Македония, македонския народ, част от албанския народ, турския народ, влашкия народ, сръбския народ, ромския народ, бошнашкия народ и други“ се поставя запетая след думата бошняшки народ и се добавят: българският народ, хърватският народ, черногорският народ, словенският народ, еврейският народ и египетският народ.

В съответствие с това беше направена поправка и в Комисията за връзки между общностите за запазване на така определения в преамбюла на конституцията паритет на представителите в парламента на всички общности.

На 18 август Събранието (парламентът) трябва първо да гласува дневния ред с една точка - Предложение за пристъпване към изменението на конституцията на Република Северна Македония, за което са необходими 61 гласа.

След това започва обсъждане по предложението.

Както е посочено в член 196, параграф 1 от Правилника, по предложението за пристъпване към изменението на конституцията се извършва обсъждане на сесията на общото събрание, което може да продължи най-много десет работни дни.

По време на сесията един народен представител може да говори няколко пъти по общо 20 минути, а координаторът на парламентарна група - общо 30 минути.

Представителят на вносителя на предложението може да говори няколко пъти, но не повече от 30 минути общо.

Решението за пристъпване към изменението на конституцията се взема от Събранието с мнозинство от две трети от общия брой на депутатите, тоест с 80 гласа.

Ако няма необходимото мнозинство, процедурата не може да продължи.

Ако с мнозинство от две трети бъде одобрена необходимостта от конституционни промени, парламентът приема заключение и изпраща материала на правителството.

Със заключението си парламентът определя срок, в който вносителят, т.е. правителството, изготвя текста на проекта за промени в конституцията, който представя на председателя на Събранието, след което Събранието ги обсъжда по същата процедура по отношение на сроковете, уточняват от пресслужбата на парламента.

Това вече е втората фаза от процедурата по промяна на конституцията, която включва подготовката и утвърждаването на проектопромените.

Сроковете предвиждат от момента на внасяне на проектопромените в парламента до провеждането на пленарното заседание за приемането им да изминат най-малко 30 дни.

На този етап разглеждането на всяка проектокорекция поотделно може да продължи максимум три дни както в комисията, така и на пленарната сесия, но отново – тъй като всеки народен представител може да говори общо не повече от 20 минути, този етап теоретично може да приключи по-бързо от максимално допустимите срокове.

След като парламентът с най-малко 61 гласа приеме проектопромените, те отиват на открито обсъждане, което е междинен етап преди третия заключителен етап от процедурата по изменение на конституцията.

След откритото обсъждане, чиято продължителност се определя от парламента, правителството ще трябва да изготви проектопромените. И отново трябва да минат най-малко 30 дни от момента на внасяне на предложените поправки в парламента до провеждането на пленарното заседание за тяхното приемане.

Правилникът предвижда точни срокове за обсъждане в Законодателно-правната комисия и Комисията по конституционни въпроси, както и в пленарната зала.

Окончателното решение за приемане на измененията се взема с най-малко 80 гласа, като за изменението на преамбюла освен мнозинство от две трети е необходимо и Бадентерово мнозинство.

Ако процедурата протече в максимално кратки срокове, финализирането на трите фази ще отнеме най-малко три месеца и половина.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ощавен маркиз
    #3

    Следва: ДА ГИ ОСТАВИМе да си се сами ось-ИРАТь пред демократичната общност на Европейския съюз! И скромно да си премълчиме, барабар с "еврейския и египетския народ". Защото ще сме сред най-древните държавнотворни земляни. Стига закачки с братьчедите. Ние сме поне с две крачки пред тех. Нека сами си дадат сметка, дъл ше се поучат от нази, колкото и да сме йоще "задунайковци", иль от "итрите" баш путь.льолижещи СЕРПьи. Техна воля да бъде.

  2. Guest787
    #2

    Eгипетският народ e включен като част от империята на Александър Македонски! Преди години македонските визи за египтяните бяха на половин цена по тази причина. Дали нарочно са изпуснали "гръцкио народ" или те са част от "ромския народ"?!

  3. Обектив
    #1

    Всъщност тази конституционна промяна фактически бетонира тезата на македонизма, че основният народ на Вардарска Македония е бил от край време "македонски" и няма нищо общо с някаква си (една от много други !) малцинствена етнческа група - българската.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.