Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ са за бързо приемане на Северна Македония в ЕС. Насърчават диалога с България

Перспективите пред ключовите конституционни промени ще се изяснят на 18 август

34 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС, архив

По-малко от две седмици преди македонският парламент да реши дали да стартира процедурата за конституционни промени, САЩ насърчиха диалога между правителствата в София и Скопие за разрешаване на различията и подкрепиха бързото приемане на Северна Македония в ЕС.

С промените в основния закон на Северна Македония трябва да бъдат вкарани и българите, което е основното изискване на България, за да може югозападната ни съседка да започне реални преговори за членство в ЕС.

"САЩ силно подкрепят пълната интеграция на РСМ в ЕС. ЕС със Западните Балкани, включително и Северна Македония, ще бъде по-силен и по-проспериращ. Ние окуражаваме диалога между правителствата на България и РС Македония за намиране на решение на различията им, както и изпълнението на вече постигнатите договори. Подкрепяме и бързия подход на РСМ", казаха от Държавния департамент на САЩ пред радио “Гласът на Америка“.

Засега обаче най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ не подкрепя промените, за които са нужни две трети мнозинство. В 120-местния парламент ВМРО-ДПМНЕ има 44 депутати. Очаква се на 18 август парламентът да реши дали за започне процедурата.

По-рано специалният представител на САЩ за Западните Балкани Габриел Ескобар заяви, че САЩ подкрепят конституционните промени, които Северна Македония трябва да приеме, за да продължи своя курс към интеграция в Европейския съюз.

На 18 август македонските депутати ще трябва да решат дали да започнат процедурата.

Външният министър Буяр Османи демонстрира оптимизъм, че конституционните промени ще бъдат приети.

Османи посочи във вторник, че първоначалната цел на правителството е това да се случи до ноември, но реалният срок е последният ден от мандата на настоящия парламент. 

Ако решението в парламента бъде гласувано с мнозинство от две-трети, Събранието ще изпрати заключението до правителството.

След това ще са необходими две гласувания от по 80 депутати за приемането на промените.

ВМРО-ДПМНЕ развива мощна антибългарска кампания, като основните опорки срещу конституционните промени са, че страната ще бъде “българизирана“ и ще си изгуби идентичността.

За присъединяването на Северна Македония има бърза писта, като се смята, че това може да се случи 2030 година. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #34

    СМ е съюзник в НАТО! и е нормално останалите съюзници в НАТО (вкл. и САЩ) да предпочитаме СМ да е нормална едропейска, а не сръбско-съветска рЭZпублика...

  2. MP_reader
    #33

    Ами аз пиша това от САЩ и съм американски гражданин. Като такъв, имам пълно право да кажа че по-добре е моето правителство да събере говната от улиците и да озапти престъпниците вилнеещи тук вместо да дава акъл на македонците.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #32
  4. Kruger
    #31
    Отговор на коментар #27

    Всичко е работа на САЩ. Колкото и да се ежите това е положението. Даже Интернета в който пишете в момента е работа на САЩ:) По-добре го осъзнайте и се запитайте трезво защо е така.

  5. полк. Дрангов
    #30

    Пускайте макетата по-скоро в ЕС!...Сами ще се убедят че сме един народ!... Омразата и разделението насадено от Коминтерна и Сталин обслужва само Империята на злото!...Кръвта вода не става!

  6. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #29
  7. ABV
    #28
    Отговор на коментар #27

    Още по-малко е работа на путЬю!

  8. MP_reader
    #27

    Дали Северна Македония ще влезе в ЕС или не, не е работа на САЩ.

  9. ABV
    #26
    Отговор на коментар #20

    Как не те е срам да лъжеш по този начин? 1. Ако НАТО и ЕС са закривали "работещото нещо" какво е увеличило БВП 8 (осем) пъти?! - Брутен Вътрешен Продукт (БВП) на България - 1990 - 10,9 милиарда долара; 2000 - 13,2 милиарда долара; 2004 (присъединяване към НАТО) - 26,1 милиарда долара; 2007 (присъединяване към ЕС) - 44,4 милиарда долара; 2021 - 84,1 милиарда долара; 2. КОЙ закри "нещото работещо в промишленоста" прочети в доклада на Петър Младенов за състоянието ѝ към 1990; 3.

  10. Bлaдo
    #25

    ... и България е "за бързо приемане на Северна Македония в ЕС и насърчават диалога с България..." ... Проблемът е на СМ, която НЕ успява да отговори на условията за приемане в ЕС и не умее (прави се, че не знае как ;-)) да води адекватен диалог с България... ... За пореден път лъсва фактът, че всички (и България, и ЕС, и САЩ...), ОСВЕН СМ!, сме ЗА приемането на сърбо-руско-зависимите ни съседчета в ЕС... ;-)), но СМ упорито саботира добронамерените усилия на всички ни... ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.