Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Частни здравни застрахователи да се субсидират от държавата

10 коментара

Първата стъпка към демонополицазията на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) вече е факт с изготвените промени в Кодекса за застраховането, според които частните здравноосигурителни фондове ще се регистрират като застрахователни дружества. Проектът с който Mediapool разполага, обаче е само част от модела, критикуван от eксперти като "екзотичен". Той предвижда частните дружества да работят година с държавната каса като получават част от двупроцентното увеличение на здравната вноска, влизащо в сила от 1 януари 2009 г. и давано от държавния бюджет.

Моделът, изготвен от работна група начело с вицепремиера Ивайло Калфин (Коалиция за България) и депутатите Йордан Цонев (ДПС) и Антония Първанова (НДСВ), предвижда плащанията да се поделят между касата и частните фондове в съотношение 70:30. Втората стъпка е свързана с промени в Закона за здравното осигуряване, които предстоят.

Автори на промените в кодекса за застраховането са Антония Първанова и Йордан Цонев, твърдят представители на мнозинството. По неофициална информация вицепремиерът Калфин не е участвал в подготовката. През последните седмици стана ясно, че третият коалиционен партньор – БСП, от чиято квота е и здравният министър Евгений Желев, не подкрепя така изготвения модел за демонополизация на касата. Проблемът за промяната във финансирането на здравеопазването бе дискутиран и на последната среща на коалицията в Банско миналия уикенд.

В преходните и заключителни разпоредби на законопроекта е записано, че за периода 1 април – 31 декември 2009 г. дейността по задължителното здравно осигуряване се извършва съвместно между НЗОК и частните застрахователи. Всяко плащане на предоставена здравна дейност се извършва в съотношение 70:30 и постъпленията от здравни вноски се разпределят между държавната каса и частниците в същото съотношение. Здравният министър обаче неколкократно изрази съмнения, че моделът ще тръгне от април и че изобщо ще стартира в сегашния си вид, тъй като от БСП са за въвеждането на най-масовата формула в Европа – държавната каса да гарантира основен пакет услуги, а частните фондове да се конкурират, надграждайки основния пакет.

В проектозакона е записано, че допълнителен лиценз за извършване на дейност по задължително здравно осигуряване се издава на застрахователно акционерно дружество, което има сключени индивидуални договори за задължително здравно осигуряване с най-малко 500 000 здравноосигурени лица; разполага със структури най-малко във всеки областен център; има информационна система, която му позволява взаимодействие с НЗОК и минимален гаранционен капитал 15 млн. лева. През 2009 година фондовете трябва да наберат най-малко 100 000 лица, а в последствие вече броят им трябва да достигне 500 000.

Лицензите на частните фондове ще бъдат отнемани, ако броят на осигурените лица спадне под 500 000 за повече от година или застрахователят престане да разполага с необходимия минимален брой договори с доставчици на здравни услуги и стоки, определи в Националната здравна карата (бел. Ред. – документ, който все още не е напълно завършен).

Отнемане на лиценза се предвижда още когато застрахователят системно и неоснователно отказва плащания и откаже да сключи договор със здравноосигурено лице.

Записано е, че застрахователят, извършващ дейност по задължително здравно осигуряване, изготвя и предлага продукта си в съответствие с размера на очакваните постъпления от здравни вноски и дейностите, гарантирани в основния пакет.

При отнемане на лиценза на частно дружество, хората, осигурени в него, директно се прехвърлят към списъка на НЗОК, считано от датата на решението на комисията за отнемане на лиценза.

От началото на 2010 г. се предвижда да тръгне същинската конкуренция между НЗОК и частните каси и тогава всеки здравноосигурен трябва да избере само една каса, в която да е осигурен.

Национален здравен информационен център към Солидарния здравен фонд за управление на риска ще създава и поддържа информационна система, която позволява обмен на данни по електронен път между доставчиците на здравни стоки и услуги. В ръководството на Солидарния фонд ще влизат представители на всички застрахователи с допълнителен лиценз по задължително здравно осигуряване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стефана
    #11

    Внимавайте и си отваряйте очите, откъдето мине тази крадла Антония трева не никне. Много долна джебчийка

  2. колев
    #10

    а тези частни каси ще имат ли печалба. и след като ще оперирет с бюджетни средства, ще върнат ли на бюджета печалбата си?

  3. прокурор
    #9

    Ако видите частните здравни фондове, ще се хване потока на мотивация на пишещите проекто закона, който да осигури много по-голям поток обратно...както казва италианската прокуратура"СЛЕДВАЙ ПАРИТЕ"

  4. атака
    #8

    Да се дават готови пари на частни фондове е недобре и за тях . Това означава че не най - добре уредения и добре функциониращ ще остане на пазара на здравни услуги , а най- близкия до власта . А защо трябва да се храни администрацията на още няколко фонда и да се прибира печалба без да има реално полза за пациентите от това ? Антония Първанова е вредна за Бг здравеопазването , за Йордан Цонев да не говорим - той въобще си е вреден . Искат да си лапнат едно 650 милиона , ей така , по закон и на спокойствие .

  5. Забележка
    #7

    От 2006 г. има Кодекс за застраховането, а описаните промени вероятно се отнасят за Закона за здравното осигуряване...

  6. йс
    #6

    по времето на Тато !

  7. Първан
    #5

    Това не трябва да бъде допускано по никакъв начин, за да се нагълтат тези двамата с пачки.

  8. kosio
    #4

    Пак ще бъдем уникални.

  9. наивен
    #3

    Суматохата около спрените от Брюксел пари се оказва най-падходящия момент да се прокара закона за частното здравно осигуряване, окачествен от западните експерти като "екзотичен" и "нещо което го няма никъде по света". Това е поредният закон, който ще осигури източване на огромно количество бюджетни пари в частни джобове. Ако се съди по настървението с което Доган и Първанова натискат за прокарването му, сигурно доста хора вече са регистрирали частни осигурителни фондове и им остава само да дочакат

  10. здраве
    #2

    има значителна разлика между застраховане и осигуряване. Погледнете САЩ, там има застраховане и това е страната с милиони здравнонеосигурени граждани, които се разоряват, ако им се налжи дори елементарно лечение. Да не говорим за диференцираните застрахователни премии според фамилната история за различни водове заболявания...и още и още

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.