Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Честваме 146 години от Освобождението от османско иго (галерия)

44 коментара
Хиляди хора се изкачиха на историческия връх Свети Никола. Снимка: БГНЕС

България отбелязва националния си празник 3 март и 146-ата годишнина от Освобождението с официални тържества и чествания.

Запазената марка на този ден са традиционните тържества на Паметника на свободата на връх Свети Никола, където отново се стекоха хиляди хора.

Честванията бяха под патронажа на председателя на Народното събрание Росен Желязков, чието слово бе освирквано с викове "Оставка!", докато президентът Румен Радев бе приветстван с одобрителни възгласи. Той прие почетния строй на представителните части на Българската армия и произнесе слово, чийто акцент беше победата на неговата инициатива Трети март за запазване на датата на националния празник.

В София пред паметника на Незнайния воин се състоя церемонията по издигане на Националното знаме на Република България.

Участие взеха представителни формирования на Националната гвардейска част и Гвардейският представителен духов оркестър. По време на церемонията, при изпълнение на химна, бе произведен салют от двадесет артилерийски залпа.

Премиерът Николай Денков прие рапорта на началника на почетния караул и поздрави гвардейците:

"Поздравявам ви по случай 3 март - Националния празник на Република България!"


Националният трибагреник беше издигнат тържествено от премиера Николай Денков и вицепремиера Мария Габриел. Беше изпълнен и артилерийски салют от 20 залпа, които поставиха официалното начало на тържествата.

На церемонията присъстваха кметът на София Васил Терзиев, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, представители на дипломатически мисии, на вероизповеданията у нас, граждани.

Официалните гости, както и много граждани поднесоха венци и цветя пред Паметника на Незнайния воин.


"Днес е ден, в който трябва да се обединим всички да празнуваме националния празник и да говорим за това, което ние обединяваме, че днес не е ден за атаки. Днес е ден за празнуване", каза премиерът Николай Денков след ритуала.

Попитан от журналисти за ротацията, Николай Денков отговори, че политическите въпроси ще бъдат обсъждани във вторник.


"Между нас, с госпожа Габриел, върви нормално. Очакваме документа от страна на ГЕРБ и тогава ще видим как ще оформим крайния документ, така че процесът върви. Нека днес да говорим за празника. Мисля, че хората искат малко да си отдъхна тук политическите разговори. Честит празник на всички. Елате във вторник и тогава ще обсъждаме всички тези въпроси".


В 12:00 ч. се проведе тържествена смяна на почетния гвардейски караул пред сградата на Администрацията на президента.


Тържествената проверка (заря) на площад "Народно събрание" бе с участието на президента Румен Радев, председателя на парламента Росен Желязков, премиера акад. Николай Денков и вицепрезидента Илияна Йотова. 

Включиха се военнослужещи от Гвардейския представителен духов оркестър и представителни блокове от състава на Националната гвардейска част, както и военнослужещи от Съвместното командване на силите. Командващ на тържествената проверка (заря) беше бригаден генерал Димитър Хлебаров – командир на Командването за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана (КИПКО).

В строя се вееха знамената-светини, символ на най-възвишените традиции и добродетели на българското воинство, напомнящи за героичния подвиг на Българската армия: Самарско знаме, Знаме на 23-ти пехотен Шипченски полк, Знаме на 15-ти пехотен Ломски полк, Знаме на 13-ти пехотен Рилски полк, Знаме на 25-ти пехотен Драгомански полк, Знаме на 30-ти пехотен Шейновски полк, Знаме на Горнооряховските въстаници, Знаме на 24-ти пехотен Черноморски полк.

Националната служба за охрана въведе мерки за сигурност в София.

По-късно президентът беше домакин на традиционния официален прием по случай Националния празник в Централния военен клуб в София.

Хиляди хора от всички краища на България почетоха празника с различни тържества и инициативи.

За поредна година старозагорци пренесоха на ръце 300-метровия български трибагреник. Днес те изминаха повече от 3 км и донесоха българското знаме до мемориалния комплекс, където пред 1877 година Самарското знаме и българското опълчение получават бойното си кръщение в ожесточената битка за Стара Загора

300-метровият флаг обгърна 50-метровата конструкция на паметника в знак на признателност към героите, загинали за свободата на България.

И на днешния 3-те март много скиори отбелязаха празника с традиционно спускане със знамена и носии в курорта Пампорово. За осма година стотици българи се събраха на връх Снежанка, откъдето беше дадено и началото на голямото ски спускане.

В Бургас и Варна се проведоха традиционните мотошествия.

Стотици мотористи, членове на различни мотоклубове от цялата страна направиха почетна обиколка на Варна в чест на празника.

Събирането на мотористите пред Катедралата на 3 март и почетната обиколка е традиция от много години.

В Бургас традиционното "Българовско шествие" отново събра стотици хора. Проявата се организира за 7-а година.

Стартът беше даден от Морската гара с атрактивни изпълнения, след което автомобили и мотори от цялата страна преминаха по централните улици на Бургас

Шествието е в името на вечните герои, загинали за Освобождението на България и за това техните портрети предвождаха колоната.

Крайната точка е църквата в Българово, където по време на Освобождението са избити 400 християни.

По традиция стотици пловдивчани изкачиха Бунарджика, където е първият паметник в България, построен за възхвала на освободителите.

Слово произнесе почетният гражданин на Пловдив инж. Любозар Фратев. Той открои ролята на историческите важни дати и герои за Освобождението ни и акцентира, че ни е потребна днес воля и вяра.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ПyтлЭр Xyйло
    #44
    Отговор на коментар #23

    Ами написал ви го е колегата - определено блатния концлагер е несравнено по-лош. Но вие, pyZките измЭкяри, май сте тъй тыпи, че не можете да го проумеете. До #16 - "денката" е академик със световен авторитет. А вие какво сте? Ушанкови лузъри-тыпанарщайн?

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #43
  3. Ганди
    #42

    И още толкова години от началото на руската окупация!

  4. anton nikolov
    #41
    Отговор на коментар #40

    Това тъпашко декламиране на имена в комунистически стил трябва да бъде премахнато.

  5. ПyтлЭр Xyйло
    #40

    Зарята пред НС в София бе особено гнусна. За пореден път бяха цитирани като "герои" разстреляните за държавна измяна бендерев и олимпи панов, организатори на русофилския опит за преврат 1887 в Русе. Както и на некадърника и доказан руZки шпионин кап. радко димитриев, впсл. генерал, който проваля Чаталджанската операция, а като воен. аташе в Петербург бяга при болшевиците, които за благодарност накрая го пребиват с приклади и тояги. А не споменаха героите от Добруджанската епопея ген. Колев или кап. Радков, командвал бреговата артилерия срещу руZката флота при Варна и Балчик.

  6. anton nikolov
    #39

    Тотален кич.

  7. The Rock
    #38
    Отговор на коментар #32

    Вейсел паша не се предава при прохода а в битката за село Шипка и село Шейново! Много тъп братле!!!

  8. The Rock
    #37
    Отговор на коментар #32

    Командващия османския имперския флот при превземането на Константинопол през 1453 година е българин! Казвал се е Балтаоглу капудан паша!

  9. Deus Vult
    #36
    Отговор на коментар #32

    Не руснаци на руска имперска служба, през войната от 1877 - 1878 г.: 1. Александър Холщайн Готорп - император 2. Княз Лойхтенбергски, правнук на Жозефин дьо Боарне, императрица на Франция. 2. Генерал Криденер. 3. Генерал Шилдер – Шулцнер. 4. Генерал Отон Раух. 5. Генерал барон Делингхаузен. 6. Генерал лейтенант Левицки. 7. Генерал лейтенант Дерожински. 8. Генерал Радецки. 9. Генерал лейтенант Каталей. 10. Генерал Александър Деп. 11. Генерал Тотлебен. 12. Генерал Дандевил (д’Андевил). 13. Генерал барон Леонел Раден. 14. Генерал лейтенант Ернрот. 15. Генерал майор Арнолд фон Ремлинген. 16. Генерал Каулбарс (за съжаление). Хайде стига ти толкова.

  10. rusonefil
    #35
    Отговор на коментар #32

    Руски боклук, на Шипка повечето участници са украинци, не руснаци.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.