Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трети март и несвободата на освободителите

14 коментара
Руски знамена заляха Бунарджика в Пловдив в деня на националния празник 3-ти март. Снимка: Евроком

Едно от неудобствата на 3 март като български национален празник на Освобождението е, че той повдига въпроса за връзката между Русия и свободата. А тази връзка е проблематична и исторически болезнена. Иронията е, че нашите освободители от османска власт сами не са се сдобили със свобода и до ден днешен. Дори в момента те имперски се опитват да налагат собствената си несвобода на други народи, както кървавата завоевателна война срещу Украйна показва.

В Русия свободата е възможна

Погребението на Навални в Москва и неговата саможертва да се върне в Русия след опита му за отравяне станаха символ на съвременната битка на тази страна за собствената ѝ свобода. Битката е неравна – от десет милиона московчани, една впечатляваща, но все пак доста малка част, събра смелост да изпрати за последно своя герой. Бройките не са толкова важни в случая обаче. И Левски, и Ботев, и Бенковски са знаели много добре, че със съзаклятниците си – колкото много или малко да са били четите, комитетите и въстаническите райони - няма да съборят Османската империя. Но са разчитали, че саможертвата им ще даде кураж на всички българи да не се страхуват да са свободни. Същото е и с Навални – и той, и хората, които го подкрепят, един ден ще са доказателството, че в Русия свободата е възможна и заслужена.

Три са епизодите в руската история, в които огромната страна се е доближавала до свободата: реформите на Александър II, опитите за създаване на конституционна държава от Столипин до Керенски (1905-1917), и управлението на Борис Елцин през 1990-те години на базата на конституцията от 1993 година. Тези три епизода са последвани от тежки периоди на несвобода и авторитарно-тоталитарна реакция - Александър III, комунизмът и путинизмът – които са заличавали почти напълно завоеванията на предшествениците им.

Русия е открито против Съединението на България

България изважда късмет, че е създадена като модерна държава по времето на Александър II – който слага край на крепостничеството (един вид робство) през 1861 г. и модернизира правосъдието на Русия с поредица от реформи. Либералната и демократична Търновска конституция става възможна не само заради свободомислието на участници в Учредителното събрание, но и поради факта, че Александър II иска да експериментира с нещо като конституция и в самата Русия по това време. А тогава Русия е все още напълно самодържавна – т.е. абсолютна монархия (нещо като Саудитска Арабия днес). Идеята за конституционни ограничения на властта на самодържеца, да не говорим идеите за демократично представителство и парламентаризъм, са били далечни за руснаците. България – както и другите новосъздадени балкански държави преди това – се превръщат в конституционна лаборатория за Русия, където в реално време се тестват новите, европейски по дух идеи на либералния 19-ти век.

Александър II е убит от анархисти в началото на март 1881 г. Синът му – Александър III – прави "консервативен завой" и до 1905 г. Русия престава да експериментира с политически свободи и конституционализъм. През април 1881 г. е суспендирана Търновската конституция и Русия започва да прави съвсем сериозни опити да превърне крехкото българско княжество в Задунайска губерния. Това, тези опити не успяват, дължим на хора като Стефан Стамболов и Захари Стоянов, но най-вече на концерта на европейските велики сили, които не биха допуснали Русия до проливите. Така се стига до парадокса Великобритания да защити Съединението на България от 1885 г. срещу откритото несъгласие и протести на Русия, които водят и до абдикацията на Александър Батенберг.

Възхвала на диктатурата

През януари 1881 г. умира Фьодор Достоевски – големият гений на руската литература – който от борец срещу самодържавието и заточеник се превръща в един от идеолозите на неограничената монархическа власт. В книгата си "Геният и неговият наставник" Цветан Стоянов прекрасно описва отношенията между Достоевски и оберпрокурора Константин Побеносцев – водеща фигура на ултра-консерваторите в Русия и учител, ментор и сив кардинал на Александър III. Достоевски не успява да види как идеите на неговия "наставник" Победоносцев разцъфтяват по времето на Александър III.

Но самият Достоевски става критик на либералните реформи на Александър II и в романите си налага идеала за спонтанното любовно отношение между самодържеца (бащата) и народа (детето). Връзката между тях не бива да бъде опосредявана от формалните процедури на демократичното представителство и конституционализма, а трябва да е основана на Христовата, християнска любов към ближния, смята той. Достоевски така и не написва последния си роман, където през образа на Альоша от "Братя Карамазови" е трябвало да се развие в консервативен дух позитивната идея за отношението между царя и народа.

И добре, че не е бил написан, защото тази утопична идея всъщност не е нещо повече от възхвала на диктатурата: любовта на диктатора към народа му, както и любовта на народа към диктатора, са "оправдавали" погазването на всякакви индивидуални права и свободи - от погромите над евреите по времето на Александър III, през Ленин и Сталин, та чак до Путиновите гонения срещу опозицията. Предстоящите президентски избори в Русия, от тази гледна точка, нямат смисъл на демократичен избор на ръководител на страната, а са демонстрация на народната "любов" към лидера.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бугараш
    #14

    "Благодарим ти Русия" могат да скандират само хора, които са "учили" история и се "образовали" от игрално-пропагандните филми, като българско-съветската продукция "Пътят към София“ (на руски: "Путь к Софии") от 1978 година на съветския режисьор Николай Машченко.

  2. magda.shishkova
    #13
    Отговор на коментар #3

    И с какво ни поробиха?

  3. magda.shishkova
    #12

    " управлението на Борис Елцин през 1990-те години на базата на конституцията от 1993 година." епизод когато РФ се е доближавала до свободата"? Даниел Смилов , действително ли мисли така или господарите му така казват. Тези години при Елцин почти продадоха РФ на Запада, корупция , провал, анархия , престъпност. Путин върна самочуствието на руснаците за Родината и принадлежността им към велика нация. Страната се развиваше , а сега показа възможностите си по време на война. САЩ, ЕС и НАТО подтикнаха

  4. magda.shishkova
    #11

    ДВ не е медия на която може човек да се довери!

  5. ABV
    #10

    Представете си как хулиган напада момиче за да го ограби и изнасили. Изведнъж от някъде се появява герой, който прогонва хулигана. След което самия той изнасилва и ограбва момичето и настоява тя да му бъде вечно благодарна за това, че я спасил от хулигана.

  6. Deus Vult
    #9
    Отговор на коментар #8

    Приемай си, щом те кефи. Славяните са измислица.

  7. Коментарът е изтрит в 13:24 на 6 март 2024 от автора.
    #8
  8. Мисисипски
    #7

    "Благодарим ти Русия" 1878 . 1945 Разбирам 1878г.Дори генерал Иван Колев е благодарен. Ама защо 1945? Знам защо другарите благодарят за 1945г,ама каква е връзката с освобождението?

  9. Deus Vult
    #6
    Отговор на коментар #5

    Предлагаш да заменим русофилията с панславизъм? Мерси, ама не.

  10. Мисисипски
    #5

    24 май е празник,и преди 3 март. Дори комунистите не успяха да го смачкат За "патриотите" почитатели на чалгата и кючека и сръПската музика/ израждане,атака, шкембевойводи,славчовци.../ 24 май не е удобен, освен ако митрофанова не каже,че азбуката е руска,както многократно е казвано.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.