Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Четири големи сръбски банки се закриват поради лоши кредити

0 коментара

Инвестбанка, Югобанка, Београдска банка и Беобанка, които има негарантирани кредити от 1,75 милиарда евро се закриват. От януари до ноември 2001 г. банките имат реална загуба от 25 милиона евро, заяви управителят на югославската Народна банка /ЮНБ/ Младжан Динкич.

Ликвидирането на четирите банки няма да засегне дребните вложители, които ще си получат парите през пощенската спестовна каса.

С това свое решение управляващата в Белград коалиция ДОС демонстрират желанието си да скъсат с финансовата политика на сваления режим на Слободан Милошевич. Според оценки на наблюдатели решението за закриване на банките е тест за решимостта екипа на Джинджич да провежда икономически реформи в Югославия. Очаква се, че спирането на изкуственото и необезпечено финансиране на над 650 губещи държавни предприятия, ще повлече фалити в цялата сръбска икономика, което ще доведе до ръст на безработицата в страната.

Целта ни е да скъсаме с политическата банкова система и да имаме истински банки, каза по този повод югославският вицепремиер Миролюб Лабус.

Белградският в. Политика цитира сръбския министър на финансите Божидар Джелич, който заяви, че с решението за ликвидацията на четирите банки е избегната нова Аржентина на Балканите. Решението за ликвидацията на четирите банки е взето с поръчителството на югославската Народна банка и сръбското и югославското правителства, след консултации със Световната банка, МВФ и Европейския съюз, подчерта още Джелич.

Вчерашното решение на правителството и ръководството на ЮНБ, обаче, едва оповестено, предизвика недоволство и изглежда ще стане причина за нова конфронтация сред управляващите.

Стотици банкови служители на банките в ликвидация се затвориха в офисите си в Белград и няколко градове в Сърбия. Те заплашват да останат там до 31 януари, като искат да се наложи мораториум върху "несправедливото решение" на властите.

Югославският президент Воислав Кощуница прие вчера делегация на синдикатите на банковите служители. В съобщение на неговия кабинет се казва, че синдикатите обвиняват ЮНБ, че е нарушила постигнатите по-рано с тях споразумения. Синдикатите смятат, че ликвидирането на четирите банки е жесток удар, тъй като Народната банка все още не е представила проекта си за националната банкова система, се казва в съобщението.

Според председателя на синдиката президентът Кощуница е бил изненадан от решението за закриването на четирите банки и възнамерява да се срещне с Динкич и Джелич.

Управителят на ЮНБ Динкич отвърна по радио Б-92, че ще се срещне с президента, но не мисли, че тази среща ще промени нещо, тъй като процесът по ликвидацията не може да бъде преустановен.

Югославия изпадна в хиперинфлацията през 1992/1993 г. и според управителя на югославската Народна банка Динкич по времето на Милошевич по нареждане на управляващите в чужбина са прехвърлени над 4 милиарда долара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.