Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Четири сигурни партии влизат в парламента, една е на прага

Скандалите довели до обрания ефект - спад на желанието за гласуване

97 коментара
Четири сигурни партии влизат в парламента, една е на прага

Четири сигурни партии и една почти сигурна ще влязат в 42-то Народно събрание. Това показват данните от най-новото проучване на "Алфа Рисърч", направено по поръчка на "Дневник" и проведено в периода 07-08 май 2013г. сред представителна за пълнолетното население извадка.

Според данните на социолозите в следващия парламент със сигурност място ще намерят ГЕРБ с подкрепа от 33%, изчислени на база гласуващи, БСП с 28%, ДПС с 10% и "Атака" със 7.5%. Почти сигурно е влизането в парламента на партията на Меглена Кунева "Движение България на гражданите" с 4 на сто.

Пет други партии - ДСБ, НФСБ, СДС, РЗС, ВМРО - събират между 2 и 2.7% от действителните гласове. При определено стечение на обстоятелствата – ниска избирателна активност и силна мобилизация те биха могли да се доближат до чертата и да поднесат изненада, въпреки че към момента този сценарий е по-малко вероятен.

Според "Алфа Рисърч" проучването им е регистрирало нехарактерни за край на предизборна кампания колебание и несигурност у избирателите, както и силна фрагментация на вота.

Според социолозите кампанията не е довела до увеличение, а до спад на избирателната активност, което се тълкува като парадокс.

"В самото начало на кампанията 58% от имащите право на глас около 6 млн. българи заявяваха готовност да участват в изборите. Скандалите около подслушванията и изтеклите записи със СРС не водят до ръст на протестния вот, а до разколебаване на част от избирателите – главно от широката периферия на ГЕРБ и бивши десни симпатизанти. В резултат в края на кампанията твърдо желание да гласуват заявяват 54-56% от анкетираните. При тази тенденция, ако в оставащите два дни не възникне извънредно събитие, или не бъде мобилизиран контролиран вот, може да се очаква, че между 3.3 и 3.5 млн. от живеещите в България пълнолетни граждани ще упражнят правото си на глас", пишат от "Алфа Рисърч".

Като друг парадокс социолозите посочват запазването на преднината на ГЕРБ пред БСП, макар и разликата между тях да намалява.

Както февруарските протести, така и априлските СРС-скандали са оказали относително ограничено влияние върху битката за първото място между ГЕРБ и БСП. Доскорошните управляващи постепенно губят подкрепа и в момента събират около 19% от вота на всички избиратели. Значителна част от техните периферни привърженици са сериозно разколебани. Разочарованите от ГЕРБ обаче или увеличават мълчаливото мнозинство на негласуващите, или се разпиляват към малките партии, но почти не преминават към БСП, която гравитира около 16-17%, устойчиво регистрирани през последните месеци.

На база избирателите, които са убедени, че ще отидат до урните и вече са взели решение за кого ще гласуват, може да се очаква, че ГЕРБ ще вземе около 33% от действителните гласове, БСП – около 28%.

Както обичайно преди всички избори, при ДПС е налице нарастваща мобилизация. Без да броим евентуалните гласове от Турция, ДПС би събрало около 10% от бюлетините в урните. "Атака", която в най-голяма степен спечели от протестите, достига 7.5% от вота, посочват от агенцията.

За първи път от 12 години, т.е. от последните три парламентарни избора (2001, 2005, 2009г.) в българския парламент няма да има силно представителство на нова политическа сила, отбелязват от "Алфа Рисърч".

Може би най-силният парадокс на тези избори е, че въпреки широката си обществена подкрепа, въпреки че предизвикаха падане на кабинета, протестите не успяха да излъчат ново политическо представителство. Не напълно сигурен, но все пак висок шанс да прескочи 4%-та избора бариера има само една нова формация – тази на г-жа М. Кунева. С подкрепа от 2.5% от всички избиратели ДБГ е точно на ръба на заветните 4%, подчертават социолозите.

"Една от особеностите на настоящите избори е, че между 15 и 20% от гласовете на отишлите до урните избиратели може да останат непредставени. Самото наличие на над 40 формации, участващи в изборите, и липсата на партия със силно нарастваща подкрепа е предпоставка за разпиляване на вота – дори и като протестен знак в рамките на изборния ден. Колкото повече партии участват, толкова по-малка е статистическата вероятност да се оползотворят толкова ефективно подадените гласове, че да се гарантира присъствието им в парламента. Трудно, не значи невъзможно, но на базата на настоящите нагласи това не може да се предвиди, освен в рамките на пожелателното мислене", коментират от "Алфа Рисърч".

Към момента най-вероятно е в 42-то Народно събрание да има 5 партии. Неизвестните обаче остават и те са главно в три посоки: високият дял нерешили избиратели – 21% се колебаят дали да гласуват и кого да подкрепят; несигурността за партиите, гравитиращи около 4%-та бариера, и не на последно място – дистанцията между водещите политически сили в зависимост от избирателната активност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

97 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #97

    Партията на Кунева е поредната в политиката, която дава куп обещания, без да има нужното самочувствие с покритие. Разбирам там да присъстваха куп експерти, които да дадат положителна оценка, но такова нещо там просто не съществува. Дори нужните гласове за парламента няма да получат от вота, за да влязат вътре в него.

  2. Анонимен
    #96

    Пръмова ще стигне до Парламент само и единствено чрез подкупи. Никой трезвомислещ човек няма да гласува за нея.

  3. Анонимен
    #95

    Кунева в парламента - това е равносилно на национална катастрофа. не бива да го допускаме.

  4. Анонимен
    #94

    91, на тая престъпна шайка гроб това и беше целта, да изпозатвори посолства и в част от малкото останали да възпрепятства отварянето на секции. А вече е късно да се задейства служебното правителство. Можете да се отблагодарите за този демократичен жест на 12, без 15.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #93
  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #92
  7. Анонимен
    #91

    Кога най-накрая ще се постави с острота въпросът как България саботира българите в чужбина да гласуват? Хиляди случаи в които общности се организират и подават 100 заявления, при което с увъртания и шикалкавене посолствата не отварят секции във въпросните населени места. Само за справка колко са секциите в Турция: http://www.mfa.bg/index.php?page=205&staticpage=vote_places&posolstvo=153

  8. Анонимен
    #90

    Хубаво е да се знае че алфа рисърч е агенцията на Андрей Райчев и Кънчо Стойчев, двама червени шамани и зомбита от които хората трябва ДА СЕ ПАЗЯТ, прочетох как през 2008 год, тези ЧЕСТНИ социолози са казали че ГЕРБ ще вземе 23,7 процента, а БСП 21.4 процента, резултатите са Герб - 48.9 а на БСП - 16, СЕГА СИ ЗАДАЙТЕ ВЪПРОСА ЗАЩО ЛЪЖАТ - ОТГОВАРА Е - ЗАЩОТО СА КОМУНИСТИ, А ЗА ТЯХ ЛЪЖАТА Е НАЧИНв НА ЖИВОТ, не съм привърженик на ГЕРБ, НИКОГА не съм гласувал за тях, а няма и да гласувам, - ДУМАТА МИ Е ЗА МОРАЛА НА ТЕЗИ ХОРА.

  9. Анонимен
    #89

    Ниската избирателна активност наистина ще е добре дошла за малките партии, чиято роля в следващия парламент ще е решаваща. Кунева само подобно нещо би я вкарало в парламента, а като гледам се е заканила и яко да търгува гласове, след като се среща с близки до Галеви. Младите и интелигентни хора, към които тя се целеше и които уж са електората на партията й се оказват тотално апатични към тези избори, в които не видях качествен диалог и идеи.

  10. Анонимен
    #88

    До 85. Не се притеснявай! Костов няма да влезе в затвора, защото не е извършвал престъпления. Вероятно няма да влезе и в парламента. Но това не означава, че трябва да престанеш да го обвиняваш и мразиш и занапред. Дерзай! Заради такива туп.ани като тебе сме на този хал! Хайде, търчи да си пуснеш бюлетинката пак за същите, дето ни разказват играта вече 23 години!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.