Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Числото 7600 и още факти: защо Казахстан е толкова важен за Русия

10 коментара
Числото 7600 и още факти: защо Казахстан е толкова важен за Русия

Защо Казахстан е толкова важен за Русия? Отговор на този въпрос дава едно число: 7600.

7600 километра е дълга границата между двете държави - една от най-дългите сухопътни граници в цял свят. При това в случая с Русия и Казахстан далеч не става дума само за дължината.

Още от съветско време този регион е много важен за Москва във военно отношение. Достатъчно е да споменем ракетния полигон Капустин Яр, който отчасти се намира в Казахстан, както и многобройните военни заводи в Урал и оттатък Урал. Така че Русия по най-естествен начин смята Казахстан и целия регион за свой геополитически заден двор.

Тъй че десантчиците, които Кремъл изпрати в Казахстан, за да помагат на тамошното правителство да потуши протестите, изпълняват всъщност мисия в защита на руските интереси - нищо, че мисията се води "миротворческа" и минава под егидата на военна организация на няколко бивши съветски републики.

Както казва в интервю за Дойче веле политологът Николай Петров, размириците в Казахстан са "сериозна опасност" за самата Русия. Още повече, че споменатата 7600-километрова граница не се охранява добре, добавя експертът.

Значението на Казахстан за Русия

А иначе значението на Казахстан за Русия е толкова голямо, че почти не може да се опише с думи.

Казахстан е най-голямата и най-богата бивша съветска република в Средна Азия, която поддържа много тесни връзки с Русия.

Заедно с Русия и Беларус Казахстан стана съосновател на един много престижен проект на Владимир Путин - Евразийския икономически съюз, по подражание на ЕС. А по официални данни през 2020 година в Русия са следвали над 60 000 студенти от Казахстан - най-многочислената група чужденци в руските университети.

И още факти: Няколко допитвания на авторитетния демоскопски център "Левада" показаха, че много от руснаците смятат Казахстан за втората най-важна приятелска държава след Беларус. А през декември премиерите на двете съседни държави оповестиха, че двустранната търговия е достигнала рекордни обороти.

И все пак за Москва най-важният стратегически аспект на двустранното сътрудничество си остава космонавтиката. От Съветския съюз Казахстан наследи космодрума в Байконур, за който Русия плаща наем в размер на 115 милиона долара годишно. Москва междувременно изгради нов космодрум в Далечния Изток, но въпреки това иска да запази и Байконур.

Казахстан разполага и с много природни богатства, а редица руски фирми разработват техния добив. Същото правят, впрочем, и редица американски фирми. Русия участва и в добива на уран в Казахстан и дори се надява скоро да изгради в съседната страна и първата АЕЦ.

Да не забравяме, че протестите в Казахстан започнаха заради поскъпването на газа, след като през последните месеци консумацията на електричество толкова нарасна, че правителството поиска помощ от Русия.

В същото време експерт от проправителствения Руски съвет за външна политика констатира в свой анализ, че Русия очевидно не е привлекателен модел за Казахстан като социално и икономическо развитие. Според него политическото ръководство и обществото в Казахстан имали други примери за подражание: от Европа, през Турция, та чак до Сингапур.

Иска ли Русия да анексира Северен Казахстан?

За разлика от Беларус Казахстан не е зависим от руски кредити и освен това се опитва да поддържа определена дистанция спрямо Руската федерация. В Русия реагираха особено болезнено на един определен жест на дистанциране: когато Казахстан реши да смени кирилицата с латиница.

В северните провинции на Казахстан живеят около 3.5 милиона етнически руснаци - при положение, че цялото население на страната възлиза на 19 милиона. И в двете държави вече от години се шушука дали пък Русия няма да реши да вземе тези територии, както постъпи с украинския полуостров Крим.

В интервю за Дойче веле през 2019 година президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев опроверга тези опасения. Отношенията с Русия почивали на "абсолютно доверие и добросъседство", каза той.

Но напреженията отчетливо се усещат. През 2020 година в руската Дума депутатът Вячеслав Никонов заяви, че територията на Казахстан била просто "голям подарък от страна на Русия". Външното министерство на Казахстан отговори с протест, Никонов си взе думите назад, а президентът Токаев написа статия в защита на независимостта на своята държава.

Нищо чудно, че в момента социалните мрежи врят и кипят от дискусията за действията на Русия в Казахстан. Защото Путин може да се възползва от изпращането на войски и да наложи руската доминация в страната, смятат мнозина. В момента Русия няма военни бази в Казахстан.

"Дали пък Русия не е следващата?"

Тъй или иначе, размириците в Казахстан са истински кошмар за руския президент Владимир Путин. На такива протести Кремъл лепи етикета "цветни революции", с което препраща към "революцията на розите" в Грузия и "оранжевата революция" в Украйна. Москва обвинява Запада, че подклажда такива събития.

Последният подобен бунт обаче успя: в Армения през 2018 година. А нека не забравяме, че Армения също е верен съюзник на Руската федерация. В Беларус диктаторът Александър Лукашенко успя да се задържи на власт, след като смаза с насилие протестите.

"Всички по-големи съседи на Русия се тресат от социални протести", казва в интервю за Дойче веле Ханс-Хенинг Шрьодер, отличен познавач на Русия. "Ако аз държах кормилото в Кремъл, щях да се запитам дали пък Русия не е следващата".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boyan Chukov
    8 януари в 9:06 ч. ·
    За 24 часа Казахстан се превърна в протекторат на Русия. Руската армия контролира летища, уранови мини, нефтени находища, газокомпресорни станции, химически заводи, тръбопроводи и магистрали. Казахстан бе типична африканска колония, чиито ресурси се експлоатираха от ТНК. Казахската икономика е 60% (според други източници 85%) износ на суровини. Кланът на Назърбаев редовно прибираше своя дял. Изнасяше пари в офшорки контролирани от САЩ и Великобритания. Назърбаев

  2. SILENCE
    #9
    Отговор на коментар #1

    Сложих ти одобрение, защото само някой, който не може да брои, не отчита, че нормалните хора искат от властопритежателите да управляват, а не да ги мародерстват, за да мълчат. А кой и как се възползва е друга тема, БЕЕЕЕ!

  3. velko
    #8

    КАЗАХТАН ИМА ВЕРНИ ПРИЯТЕЛИ. тЕ НИКОГА НЯМА ДА Я ОСТАВЯТ В БЕДА.КкЪДЕ СМЕ НИЕ ???

  4. Димитър Мавров
    #7

    Дойчо-вълевци и М.ъ.д.ю.пулци,защо не гледате какво става у вас и у нас,а се занимавате руснаците?

  5. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #6
  6. brambar
    #5

    Казахстан е важен за Русия, но най-вече и за Китай, тъй като от там минава "пътят на коприната". Ако тази част от Средна Азия изпадне в състояние на хаос, голяма част от китайските стоки ще изпитат сериозни затруднения да стигат до ЕС. Затова и ЕС все още не е излязъл със становище срещу операцията на Русия в Казахстан.

  7. Iosif Ivanov
    #4

    Google казва, че Казахстан по територия е колкото ЕС, но с население около 18 милина души голями богатства, това което гкедаме е някаква аналогия с отстраняването на Тодор Живков, "когато се ритат атовете(конете), магаретата страдат" стара поговка, сега се ритат съветтски и пост-съветски атове, инак боогатсвата чакат, нищо ново,но на Казахстанеца днес се падат $26 хиляди годишно. на Индонезия $7 хиляди, на индиеца $6 000! На мужика руснак $10,000 $11000 год., но всичко това е преди пандемията!

  8. balrogbg
    #3

    "Стареца вън" това са викали в Казахстан, проблема че ехото може да отекне в Москов.

  9. Bлaдo
    #2

    дори и това, че пи3достан смята Казахстан за свой заден двор, не обяснява защо руският башибозук стреля и по децата на казахите... ............................. пуйтин се държи като в двете си кръвопролитни чеченски войни - избива се всичко наред, докато местните почнат да пишат лозунга: "путин-алах-акбар" (с българската азбука...)

  10. olele
    #1

    Или Раша нарочно дестабилизира Казахстан, за да вкара войски, или Краварите дестабилизират Казахстан, за да преместят фокуса от Украйна. И в двата случая велики сили си играят с една малка страна. Умират хора. Ако е сепаратистка политика, тя е западна. Макар че Раша раздели нарочно балканите и непозволи да има силна България

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.