Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чуждите инвеститори изчезнаха от пазара на инвестиционни имоти

През първото полугодие са продадени един хотел и един търговски център на българи

10 коментара
Чуждите инвеститори изчезнаха от пазара на инвестиционни имоти

Чуждите инвеститори изчезнаха от пазара на инвестиционни имоти. За първото полугодие на годината са сключени две големи сделки с български купувачи. Едната е продажбата на столичния хотел "Хилтън", а другата за търговския център "Мол Плевен". Това показват данните на консултантската компания "Фортън", партньор за България и Македония на глобалната фирма за имоти "Кумшман и Уейкфилд" (Cushman&Wakefield).

 

"Българските купувачи са привлечени от възможността да направят изгодни сделки, като се възползват от предимства, че познават пазара, основните играчи на него и добрите си взаимоотношения с банките, което им помага да си осигурят финансиране", коментира Михаела Лашова, изпълнителен директор на "Фортън".

 

За първите шест месеца на годината инвестиционните сделки с недвижими имоти са били за общо 54.2 млн. евро, като обемът е с 26% над този за цялата 2012 и с 49% повече спрямо същия период на 2012 г., показват данните на "Фортън".

 

Царският лобист Спас Русев, който имаше ключова роля при съставянето на кабинета на Симеон Сакскобургготски, след придобиването на хотел "Радисън" през миналата година, през тази добави и столичния "Хилтън" в портфолиото си. По неофициална информация сделката е за 24 млн. евро.

 

Съществената разлика в сравнение с предходната година е продажбата на "Панорама мол" (новото име на "Мол Плевен"). Това е първа сделка с търговски център от 2011 г. насам и първата успешна публична продан на актив с подобно качество. Предстои молът да бъде завършен и да отвори врати в началото на 2014 г. с ексклузивното съдействие на "Фортън", посочват от компанията.

 

Търговският център беше продаден през април за 13 млн. лв. от частен съдебен изпълнител заради необслужван кредит от сирийския бизнесмен Аладин Харфан към "Райфайзенбанк България". Новият собственик на "Мол Плевен" е "Фраймонд България", което е свързано с "Феста холдинг" на Петя Славова. Разгънатата застроена площ на търговския център е 47 882 кв. м, разположени на две подземни и три надземни нива.

 

"Чуждестранните инвеститори, които преобладаваха до края на 2008 г., купуваха на пикови цени, и то не само в България. Когато приходите от имотите и съответно цените им намаляха вследствие на икономическата рецесия в почти всички европейски страни, те трябваше да ограничат дейността си в Югоизточна Европа. Част от тях решиха да излязат от България, а интересът на останалите се насочи към по-големите и ликвидни пазари", коментира шефът на "Фортън".

 

Хотелският сектор е заел най-високия дял в общия обем на пазара на инвестиционни имоти за последните 11 години, за които "Фортън" разполага със сравними данни. "Все пак следва да имаме предвид, че пазарът е силно ограничен, че сделките са единици и че всяка по-голяма транзакция значително променя цялостната картина", каза Лашова.

 

Според нея силният интерес на инвеститорите към столичните хотели от висок клас е заради това, че те са сравнително малко и излизат на пазара изключително рядко.

 

Три са водещите мотиви за продажба на инвестиционни имоти в момента, посочи Лашова. Едната е, че част от собствениците са мотивирани да продават, защото не могат да постигнат достатъчно високи норми на печалба. За други съответните активи вече не са в инвестиционната им стратегия. В третата група попадат случаите, когато текущите приходи не са достатъчни за обслужването на заемите, с които са финансирани инвестициите по време на бума.

 

Ако преди пет години чуждите инвеститори купуваха само обещания, че това ще се случи, при това при очаквания за значително по-високи наеми, и съответно плащаха много по-високи цени, то сега България може да им предложи достатъчен избор от качествени активи, отдадени под наем на разумни нива и мащаб, така че да инвестират успешно, коментира Лашова.

 

Към момента нивата на доходност от инвестиции в първокласни имоти у нас са най-високи спрямо страните в Централна и Източна Европа. За отдадени под наем офис площи в София очакваното ниво е 9.5% срещу 6.25% за аналогични обекти в Прага или Варшава и 8.5% в Букурещ, сочат данните на "Кушман и Уейкфилд" за второто тримесечие на 2013 г.

 

"Възстановяването на европейската и българската икономики ще насърчи инвеститорите отново да поемат риск в търсене на по-висока възвръщаемост. Това е основание да се надяваме да видим повече сделки през следващата година", надява се експертът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    1, искаш да кажеш че българските строители взеха парите на англичани и ирландци, продавайки им скъпо и прескъпо, а сега въпросните инвеститори се мъчат да се отърват на каквато и да е цена (справка Банско) от закупените имоти и духат супата, по твоя израз.

  2. Анонимен
    #9

    До 8: А в Сев.Корея е цъфнала и вързала, само дето хората там умират от глад

  3. Анонимен
    #8

    До 7: За тази наивност до голяма степен вина имат соросовските институти и медии за масово оглупяване. Нали от години се твърди, че пазарната икономика е панацея за всичко. Е, сега в целия свят с изключение на Северна Корея е капитализъм (даже и в Китай) пък икономиката скърца.

  4. Анонимен
    #7

    Канадец:

    Чета коментарите и се удивявам на българската наивност. Хората в България си мислят, че капитализма е създаден за благоденствието на всички. Няма такова нещо. Аз съм в Канада от десетина години и когато пристигнах, все още с шест-седем брутни средни годишни заплати на човек можеше да се купи приличен двустаен апартамент в Торонто. Днес това е непислимо, тъй като подобни жилища гонят цени от порядъка на 400-500 хиляди долара. За обикновени дървени къщи да не говорим - става въпрос за 800

  5. Анонимен
    #6

    Абсолютни престъпници! Затова половината българи продават жилищата си, а другата половина не могат и да си помислят да купят.

  6. Анонимен
    #5

    Когато крадците станаха инвеститори.

  7. Анонимен
    #4

    Богатсвото на Русев и подобните му е обратно пропорционално на обедняването на нещастните българи. И всичко това за 23 години. Такава норма на печалбата няма никъде по света. Както и крадене съответно.

  8. Анонимен
    #3

    Как Русев спечели тези пари.

  9. Анонимен
    #2

    $Царският лобист Спас Русев, който имаше ключова роля при съставянето на кабинета на Симеон Сакскобургготски, след придобиването на хотел "Радисън" през миналата година, през тази добави и столичния "Хилтън" в портфолиото си. По неофициална информация сделката е за 24 млн. евро.А сега не питайте защо Кобургът,който беше изгонен от комунистите в изгнание, не дава лоша дума да се издума за тях.

  10. Анонимен
    #1

    Тази игра с чуждите инвеститори вече е играна. И турците и други съседи духат супата сготвена от английски и други играчи, взеха им парите и вече ги няма. Въпросът е кой ще плаща. И как цените на недвижимостите ще влязат в своята поносима и възможна за бизнес стойност. От тях сега набъбва портвонето на кметските чиновници защото данъците се събират върху несъществуващо висока база. Едни забогатяха, а ние вкупом обедняхме пак.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.