Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Covid-19 увеличи неравенствата между жените и мъжете

2 коментара
Covid-19 увеличи неравенствата между жените и мъжете

По-малко жени ще си намерят отново работа след пандемията в сравнение с мъжете, тъй като неравенствата между половете по света са се увеличили след появата на Covid-19 и ще продължат в близко бъдеще. Това сочи проучване на Международната организация на труда (МОТ), публикувано в понеделник.

През 2021 г. 13 млн. жени по-малко ще имат работа в сравнение с 2019 г., докато заетостта при мъжете ще се възстанови до предпандемичното равнище. Прогнозата за нарастването на заетостта при жените през 2021 г. е по-висока в сравнение с тази при мъжете. Но това няма да е достатъчно, за да могат жените да се върнат на предпандемичното равнище на заетост.

По света едва 43.2 на сто от жените в активна трудова възраст ще имат работа през 2021 г. спрямо 68.6 процента при мъжете от същата възрастова категория.

Проучването на МОТ показва, че жените са изгубили несъразмерно спрямо мъжете работа и доходи, тъй като са били особено силно представени в най-засегнатите от пандемията сектора - хотелиерството, ресторантьорството, производствената дейност.

В света между 2019 и 2020 г. заетостта при жените е намаляла с 4.2 на сто, което представлява загуба на 54 млн. работни места, докато при мъжете спадът е 3 на сто или 60 милиона работни места.

Всички региони по света не са били засегнати еднакво. Най-съществена е загубата на работни места за жени в Северна и Южна Америка (-9.4 на сто). Следват арабските страни (-4.1 на сто при жените и -1.8 на сто при мъжете).

В Азия и Тихоокеанския регион заетостта при жените е намаляла с 3.8 процента спрямо 2.9 процента при мъжете.

В Европа и Централна Азия кризата с Covid-19 съществено е намалила работните места за жени в сравнение със заетостта при мъжете (съответно -2.5 на сто и -1.9 на сто). В Африка спадът на заетостта при мъжете е най-слабият в света - минус 0.1 на сто между 2019 и 2020 година, докато при жените е -1.9 на сто.

По време на пандемията жените са били чувствително по-малко засегнати от загуба на работа в страни, взели мерки за оставането им на работа и за възможно най-бързото им завръщане към заетостта. Това са Колумбия и Чили, с по-високи субсидии за новопостъпили жени, в сравнение с тези за мъжете. Колумбия и Сенегал са създали или засилили мерките в подкрепа на жените предприемачи. В Мексико и в Кения специални със специални квоти е гарантиран на жените достъп до държавни програми за заетост.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kruger
    #2

    Ковид 19 намалил работните места за жени. Не, не са простотиите на "калинките", вирусите са го направили. Обаче пък изпрати Дж. Безос в космоса, нали така:)

  2. MP_reader
    #1

    Неравноправие има наистина. Китайския вирус убива повече мъже отколкото жени.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.