Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Да се протестира срещу АЕЦ "Белене" е опасно

37 коментара
Да се протестира срещу АЕЦ "Белене" е опасно

С проекта за АЕЦ "Белене" България отново влиза в ролята на сателит на Русия. Това казва в цитирано от Дойче веле интервю за германския вестник "Нойес Дойчланд" активистката на екологичното движение в България Албена Симеонова, според която да се протестира в страната срещу проектираната централа е опасно.

"Аз например трябва да бъда охранявана от телохранители. Веднъж се опитаха да ме блъснат с кола. Онзи, който се опита да ме смаже, работеше за една охранителна фирма, плащаща подкупи, за да ѝ се възложи охраната на Белене. Когато става дума за пари, тези хора изобщо не си поплюват", казва Албена Симеонова.

Попитана кой плаща най-големи подкупи тя посочна, че са публична тайна огромните интереси в България на руският концерн "Атомстройекспорт", дъщерна фирма на "Газпром" и че се плащат големи суми на членове на българското правителство и на други висши чиновници. ""Атомстройекспорт" иска да продава руска атомна технология и да осигури вноса на ураново гориво от Русия", казва Симеонова.

Пред "Нойес Дойчланд" тя обяснява, че изграждането на АЕЦ в района на Белене е опасно, защото това е земетръсна зона.

"Всяка година има по два-три труса, а съвсем наскоро, на 25 април, районът бе разтърсен от земетресение със сила 5,3. При последното голямо земетресение през 1977 година в Свищов загинаха 120 души, а две трети от къщите бяха разрушени или повредени. Строежът на Белене започна преди 30 години, но след 1990 работата бе спряна първоначално именно поради сеизмичната обстановка", разказва Симеонова.

Според нея тази очевидна опасност се игнорира, тъй като, макар формално България да е демократична страна, в много отношения тя отново е сателит на Русия, с тесни връзки между българската и руската олигархия. От друга страна става дума за интересите на руската икономика, която същевременно е гръбнакът на властта на Путин.

В каква степен всико това засяга Германия, пита "Нойес Дойчланд".

"Белене не е по-далеч от Чернобил. А сигурността тук не е гарантирана дори при нормално функциониране на съоръженията. В АЕЦ "Козлодуй" често има аварии. Един от най-опасните инциденти след Чернобил се случи на 1 март 2006 в 5 блок на "Козлодуй", когато засече системата за аварийно изключване на реактора. А да се експлоатира реактор без аварийно изключване е все едно да караш с 200 км/ч влак без спирачки. Властите се опитаха цели 50 дни да опазят в тайна станалото", казва Симеонова.

Тя припомня, че с Белене са ангажирани и германски фирми и че се предвиждаше АЕЦ "Белене" да бъде финансирана от големи германски банки, които обаче се оттеглиха след протестите на антиатомните инициативи. Според нея сега последната голяма надежда на българското правителство, че Белене ще бъде изградена е германският коцерн RWE.

"От разговорите ни с представители на RWE останахме с впечатлението, че АЕЦ "Белене" е част от някаква голяма сделка, която кара борда на компанията съзнателно да пренебрегва реалните рискове. Не знаем каква точно е тази сделка, но предполагаме, че става дума за спогодба с "Газпром", казва Албена Симеонова в интервюто си пред германския вестник.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Радой
    #38

    Подлогата Албена Симеонова си разчекна задника да прави протести къде ли не. И всичко е само за лични интереси и за интересите на тия, които я подкрепят в малоумните й замисли.

  2. НЕК
    #37

    Излишна и вредна за обикновените българи и необходима само за някои отбрани хора.

  3. Az
    #36

    rezervni moshtnosti i mojem VEC-ove da si napravim, te sa vechni.... s glavno V.

  4. поп Грую
    #35

    финансира,а българия ще купува необходимото и количество

  5. поп Грую
    #34

    финансира,а българия ще купува необходимото и количество

  6. поп Грую
    #33

    финансира,а българия ще купува необходимото и количество

  7. поп Грую
    #32

    финансира,а българия ще купува необходимото и количество

  8. поп Грую
    #31

    е толкова печелива и да си я финансират със собствени пари и германци и руснаци и българските им слуги.От бюджета нито лев ,нито държавни гаранции за кредитите !

  9. Студент
    #30

    Добре де, защо българинът да може да си набавя киселото мляко от частния бизнес, а токът трябва държавата да му го дава?Как бизнесът знае колко мляко ще изпие българинът, а да не знае колко ток ще консумира, та да си построи сам мощностите?

  10. барс
    #29

    Заучени,повърхностни,шаблони фрази на г-жа Симеонова. Нито факти,нито аргументи,без анализ и оценки,само приказки.Добре и плащат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.