Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Да се стимулира енергоспестяването, а не мегапроекти на едрия бизнес

11 коментара

Алтернативен вариант на концепцията за енергийна стратегия разработват екологични организации по инициатива на "За Земята" със съдействието на техни западни колеги. Това съобщи пред журналисти в понеделник Георги Стефанов, специалист по проблемите на глобалното затопляне в международната организация WWF, част от екокоалицията.

WWF се обявиха против представената през юли от Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) концепция за енергийна стратегия, която трябва да бъде одобрена от МС до 27 ноември 2008 г. Според тях тя не помага за изпълнение на предвидените от Европейската комисия мерки за преодоляване на климатичните промени и дори работи против тях.

В стратегията се залага на ядрената енергетика, на използването на конвенционалните горива и реализацията на скъпи, но съмнителни като ефект хидропроекти по река Дунав, посочиха природозащитниците.

Според МИЕ обаче със строежа на втората атомна централа край Белене ще се увеличи делът на енергията, при чието производство не се изхвърлят парникови газове във въздуха, а новата въглищна централа в комплекса "Марица Изток" се планира с технология за улавяне на въглеродния двуокис и съхранението му под земята. МИЕ дори обмислят с този проект да се кандидатства за финансиране пред ЕК, която смята да даде пари за действителното прилагане на12 демонстрационни технологии на територията на ЕС.

Стефанов заяви, че техният сценарий ще заложи на проектите за използване на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), чийто дял може да бъде много по-голям от предвидените 20 на сто до 2020 г. Освен това новите "зелени" технологии са по-евтини от конвенционалните енергийни проекти, каза специалистът, но без да посочва конкретни цифри.

Такива не са изнасяни и от големите енергийни компании, всяка от които работи върху собствени експериментални проекти за разработване на технологии, съчетаващи ВЕИ с конвенционалните горива по начин, който не само вдига ефективността на горивния процес, на и намалява значително въглеродните емисии.

От екоорганизацията смятат още, че вместо да се дават милиарди за хидропроекти, чиято ефективност е съмнителна на фона на засушаването, е по-добре тези пари да се насочат към битовите потребители за саниране на жилищата им и подмяна на електрически крушки и уреди с енергийно ефективни класове.

Стефанов даде за пример откриването на гаранционен фонд в Румъния, който покрива до 90 на сто от разходите на семейства и малкия и среден бизнес за реализация на ВЕИ-проекти. По думите му инвестициите в енергоспестяване имат много по-добър ефект за намаляването на изхвърлянето на вредните газове и подобряването на климата, отколкото наливането на пари в мегапроекти, обслужващи интересите на едрия бизнес у нас.

Ако се продължава сегашната политика в областта на енергетиката и околната среда, до 2050 г. България вече ще е в субтропическия климатичен пояс, сочат изследвания на БАН, цитирани от Стефанов.

Признаците за смяната на континенталния климат с по-сухия вече се забелязват както в Южна България, където се появяват нетипични животински видове като розовото фламинго, така и в северната част на страната, където вече няма ясно разграничени четири годишни сезона.

Другите признаци са огромните температурни разлики в рамките на един ден, както и редуването на дълги горещи и сухи периоди с краткотрайни, но проливни дъждове, които водят до бедствия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. IK
    #12

    Последният път, когато се наложи да ползваме свещи и когато България приличаше на дискотека, беше заради съветските хиляда мегаватови недосносчета и заради непрекъснатите им проблеми в генераторите.

  2. 800
    #11

    Togava rabotata beshe naglasena i niamashe nishto obshto s moshtnosti i reaktori. Partiinite nedonoscheta biaha reshili da napalniat izduhanata hazna s pari ot iznos na elektroenergia. Tova e namereno v arhivite, dokazano i napisano ot germanski i shvedski ikonomisti! Osven tova i vsichki bulgarski istoritzi veche imat dostap do bivshite partiini arhivi i ima ne edna i dve publikazii po tozi vapros. Izobshto cheti!

  3. 800
    #9

    Davaite da si kupuvame sveshti, taka nai-mnogo shte spestim!

  4. aman
    #8

    Защото сега работата не е нагласена!? Ей заради такива боклуци като 800 и чигунените глави в МИЕ, моите деца ще плащат, а аз отсега плащам на шайка бандити, за да могат да се налапат. Боклук.

  5. НАЦИЯ
    #7

    РАЦИОНАЛНОСТ, ЕФЕКТИВНОСТ И ИКОНОМИЧНОСТ в енергетиката и прочее в полза на всички граждани - това са разумни приоритети.А не оскъпяване, пилеене, мърсене.Екозащитници разкритикуваха енергийната стратегия на МИЕДа се стимулира енергоспестяването, а не мегапроекти на едрия бизнес

  6. nik
    #6

    Не знам коя е Владислава Пеева, и изразител на чие мнение е, но е много, много закъсняла!Още преди половин година злият, черен Иван Костов проглуши ушите на глухиде, за да ги убеждава в това, че трябва да се стимулира енергоспестяването!

  7. aman
    #5

    Разработва се алтернативен енергиен сценарий за развитие на българската енергетика! Инициатори са Екологично сдружение За Земята и CEE Bankwatch Network. Организациите, които го правят са ЕС За Земята, INFORSE и Институт за зелена политика.

  8. Патиланец
    #4

    Ето картинка с пример и обяснение на "полезната част" от енергията, произведена от ТЕЦ. В случая ползата е помпане на течност в една индустрия - 100 полезни единици въглища се превръщат в ... 10 полезни единици изпомпана течност. Загубите на енергия са 90%! http://www.wbcsd.org/web/images/energy-loss-large.jpgСтатията (на английски) е на http://www.wbcsd.org/plugins/DocSearch/details.asp?type=DocDet&ObjectId=MTk1MjU

  9. коментатор
    #3

    Този път екозащитниците са прави. Защото са застанали не зад правителството, а зад реалните факти и данни. Възможностите на възобновяемите енергоизточници - падаща вода, вятър и слънчева радиация, са използвани много малко към момента. И не само у нас, но и навсякъде по света. Но ние и тук изоставаме вече.Не може да се прави енергийно стратегия, в която да не включени по подобаващ начин и енергията от ВЕИ.

  10. tim
    #2

    Очевидно е, че 800 и такива като него има много. Това което не е съвсем ясно, е дали са идиоти или си вярват. Важно е да се обясни на тези които са заблудени. В България ползваме над 3 пъти повече енергия за единица национален продукт, в сравнение с развитите страни. Това е известен факт.Най-добрият начин за развитие на енергетиката е да се стимулира пестене, нови технологии, добра изолация, нови източници - вятърна, соларна и др.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.