Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Да си купиш паспорт в ЕС: идеално за пране на пари

13 държави имат програми за продажба на паспорти, за 10 г. са генерирани 25 млрд.евро

0 коментара
Да си купиш паспорт в ЕС: идеално за пране на пари

Програмите в някои държави от ЕС за продажба на паспорти и разрешителни за пребиваване на богати чужди граждани крият риск от пране на пари, защото някои от тях не са правилно управлявани. Това заявиха правозащитни организации, цитирани от Ройтерс.

Към момента правителствени програми за търговия с гражданство и право на пребиваване срещу инвестиции съществуват в 13 държави от ЕС - Австрия, Кипър, Люксембург, Малта, Гърция, Латвия, Португалия, Испания, Ирландия, Великобритания, България, Холандия и Франция. Унгария премахна своята програма, отбелязва Ройтерс.

"Ако имате много пари, които сте придобили по съмнителен начин, да си осигурите ново място, което да наречете свой дом далеч от мястото, където сте крали, е не просто привлекателно, а разумно", заяви Наоми Хърст от правозащитната организация "Глоубъл уитнес". По думите ѝ проверките на лица, купили си гражданство в ЕС или разрешение за пребиваване, не са задоволителни и излагат отделните държави на риск от корупция и пране на пари.

В съвместния доклад на организациите "Глоубъл уитнес" и "Трансперънси интернешънъл" ЕС е призован да зададе стандарти за управлението на тези програми и да разшири обхвата на правилата срещу пране на пари, които досега се прилагат за банки или компании за хазартна дейност така, че те да обхванат всички участници в индустрията за продажби на визи, отбелязва Ройтерс.

До декември се очаква Европейската комисия да публикува доклад за програмите в отделните държави от ЕС, заяви представител на съюза.

Придобиването на тези документи струва средно 900 000 евро, но кипърски паспорт може да струва до 2 милиона, се казва в подготвяния документ.

Кипър е събрал 4,8 милиарда евро от програмата си, докато Португалия може да изкара близо милиард евро тази година, според посочените в доклада данни, който е озаглавен "Врата към Европа - тъмният свят на златните визи отвътре" (European Gateway - Inside the Murky World of Golden Visas).

За десетилетие държавите от ЕС са генерирали около 25 млрд. евро преки чуждестранни инвестиции от продажбата на най-малко 6000 паспорта и близо 100 000 разрешения за пребиваване, се казва в доклада. Авторите правят уговорката, че оценките им са консервативни.

В доклада се дава пример, че в Малта, която е събрала 718 милиона евро от програмата си, кандидатите, които имат криминални досиета или са подследствени, въпреки това биват смятани за приемливи "при извънредни обстоятелства".

"Недобре управлявани програми позволяват на корумпирани лица да работят и пътуват безпрепятствено в целия ЕС и да подронват общата ни сигурност", заяви Лор Брило, експерт по борба с прането на пари в "Трансперънси интернешънъл".

Всички държави с подобни програми с изключение на Великобритания, Кипър, Ирландия и България са част от Шенгенското пространство за свободно движение, отбелязва Ройтерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.