Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дълбок спад на сделките с недвижими имоти у нас

52 коментара
Дълбок спад на сделките с недвижими имоти у нас

Реалните сделки с недвижими имоти бележат спад от 42% за страната и 58% само за столицата през първото полугодие в сравнение със същия период на миналата година. Това сочи анализ на агенцията за недвижими имоти към Райфайзенбанк – "Райфайзен имоти" ЕООД, направен на базата на данните на НСИ и на оценките на компании за недвижими имоти и строителни предприемачи.

Според управителя на "Райфайзен имоти" Ани Ангелова тенденциите на спад в сделките, започнали през третото тримесечие на 2008 г., са продължили да се задълбочават и през първите шест месеца на 2009 г.

В "Райфайзен имоти" смятат, че купувачите във всички сегменти са в изчаквателна позиция, като активни на пазара са останали само инвеститори с по-рисков профил, които виждат дългосрочни възможности да увеличат или да подобрят качеството на портфейла си с имоти на изгодни цени. Известна активност, но далеч от нивата, характерни за първото полугодие на 2008г., се наблюдава и сред купувачи с достатъчно собствени средства, за които покупката на имот е планирана необходимост.

Значителният спад в броя на сделките през първото полугодие на 2009 г. доведе и до промяна в пазарното поведение на купувачите на недвижими имоти, които очакват спадът на цените да продължи. Като се изключи планираната експанзия на големите търговски вериги, от началото на 2009 г. не беше регистрирана нито една инвестиционна продажба или покупка на терен за бъдещ голям проект, отчитат от "Райфайзен имоти".

Времето за избор и преговори до изповядването на реалната сделка се удължи три пъти от средно 20 дни до 60 дни и до реални сделки практически не се достига без чувствителна отстъпка в цената, сочи анализът на имотната компания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

52 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. доктор
    #53

    не е проблем да си купиш ап-нт с Акт-15, но преди това трябва да си видял лично с очите си банковата сметка на строителя, другият вариант е той да ти е брат.

  2. 4и4о
    #52

    Очакваме глада и безработицата в Европа да върне ромите от там,пък тогава гледайте какво става,като скакалци са,ще останат врати,прозорци,настилки ама друг път,след тях голи стени и фекалии.

  3. доктор
    #51

    в момента са само тези, които са на много ниски цени и то за готови апартаменти или къщи, за големите инвестиционни терени да не говорим. Истината е,че никой не купува апартамент, който е без Разрешение за ползване, строителите летят към пропастта със скоростта на отцепил се метеорит!

  4. пациент
    #50

    Разрешение за ползване не е ли Акт 16 ? Интересно е да се чете:"продавам апартаменти с Акт 15".Продавай си ги.Сделката не би била съвсем редовна.Влачи след себе си много главоболия.Най-целесъобразно в случая е да се почака до Коледа,а по-търпеливите и след Коледа,да не казвам голема дума-Великден.

  5. доктор
    #49

    Нарича се Удостоверение за въвеждане в експлоатация на обект или Разрешение за ползване, или т.н. Акт образец № 16.

  6. интелигентен
    #48

    Глобалната криза се отразява и на този сектор. Нормално е на днешно време - и у нас, и по света.

  7. watchdog
    #47

    Световната финансова криза само помогна балона да се спука по-рано, което е добре за България. А че балонът ще се спука, беше ясно от много време. Жалко за хилядите млади хора които се набутаха с огромни ипотечни кредити и ще си мизерстват много години...

  8. Realist
    #46

    Разходите на строителя за 1 кв.м. т.н. луксозно строителство (окачена фасада, добра дограма, приличен асансьор и хубави настилки и фаянс, както разбира се и стените да са възможно най-малко криви) са средно около 500 EUR. Според мен ако строителите с готови апартаменти ги пуснат на пазара с 20 % марж - по 600 EUR, пазара ще се отпуши, те ще се сдобият с оборотни средства и колелото ще се завърти отново, но вече на много по-реални нива.

  9. пациент
    #45

    Не мисля като теб,че не е проблем при Акт 15.При Акт 16 строителят(инвеститор,или истински продавач)бърза да продава.за да не плаща данък върху готови жилища,които задържа и не пуска за продан.При Акт 15 обаче тои не се е разбързал(и това при положение,че но го гони кредитор,но данък за непускане в оборот на готов апарт.не го гони,както при Акт 16),или задържа цена.Остана само да каже,че не е в голяма нужда да продава и те ти цената на квадрат на високо ниво.А може да му се каже,дръж си ги,това е тове право.При съдия-изпълнителя такива работи няма,нали?А като цяло търсене-предлагане,или спад на цените-този спад има още движение в посока надолу.Още.

  10. nabludatel
    #44

    Priatel ne si naiasno s pazara. 1 m2 tka kaktp ti go ipisvash s vsichko zavarsheno e 250-300 Euro.Biha mogli da go pusnat i na 500 evra no gaz glava zatriva v BG-to.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.