Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Данъчната тежест у нас през 2011-а е била 27.2% при средно 38.8% в ЕС

10 коментара

Данъчната тежест у нас през 2011-а е била малко над 27% при средно около 39% в Европейския съюз, като единствено Латвия е била с по-ниски данъци от България. Данните са от годишния доклад на Европейската комисия за тенденциите в данъчната политика и са цитирани от европейската статистическа служба Евростат.

Данните сочат сериозна разлика в данъчната тежест, която в страни като Белгия, Швеция и Дания достига от 44 до 48%.

Тези три държави водят и в статистиката за най-високо облагане на доходите - с над 50 на сто, докато плоският данък от 10% поставя България в противоположния край на скалата, като страната с най-ниско облагане на трудовите доходи.

Корпоративният данък у нас също е най-ниският в Евросъюза.

Данните на Евростат показват още, че от 2000-та година досега делът на данъчните приходи в брутния вътрешен продукт е намалял с над 4 на сто.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    9, сигурно си чувал, че има и необлагаем минимум. Въобще голями бръмбари имаш в главата!

  2. Анонимен
    #9

    5, солидарността и в момента е предостатъчна.
    Не е все едно дали ще вземеш 50% от 15 хил. евро или от 1500 лв. Във втория случай хората просто няма да могат да изхранват себе си и ще потърсят препитание в чужбина или ще минат в сивия сектор, водени от инстинкт за самосъхранение. Така държавата ще остане без никакъв приход от техния труд.
    Не познавам млад човек, който да не помага на родителите си, ако има тази въможност. Същевременно нама как заплатите да са 10 пъти по-ниски от западните, а пенсиите

  3. Анонимен
    #8

    При много високи доходи, като в Белгия, Швеция и Дания, могат да си позволят да 'ограбват' приходите на хората повече, но при нас плоският данък от 10% е най-добрият засега.

  4. Анонимен
    #7

    Но пък в Европа взимат 10 пъти по-големи заплати от тези в България.

  5. Анонимен
    #6

    5, много сложен въпрос им задавате. Няма да може да ви отговорят адекватно с техните празни тикви!

  6. Анонимен
    #5

    Призовавам комсомолската дружинка на "младите либерални икономисти" да вземе отношение по въпроса и да ни обясни защо точно в България младите поколения не трябва да бъдат солидарни с по-старите, отказвайки да плащат по-високи данъци и осигуровки.

  7. Анонимен
    #4

    Като сложим рушветите и всякакви административни утежнения /глоби, таксички и т.н/ със сигурност ще сме много над 39% и чуждите инвеститора са наясно с това.

  8. Анонимен
    #3

    Какви сме играчи обаче а? Срещу нас да тичат не могат да ни стигнат.:)

  9. Анонимен
    #2

    а, бе, и--оти, в нормалните държави заплатите са достатъчни и 50 % данъци да платиш, останалата част да ти стигне за нормален живот с малки екстри. Тук за съжаление, когато си платиш данъците и сметките, ти остава само да си теглиш въжето, за да не умреш сам от глад!

  10. Анонимен
    #1

    Ако беше по-висока в бюджета щяха да постъпят реално нула лева. Всичко щеше да е в сивата икономика.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.