Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Данък печалба без промяна през 2003 година

0 коментара

От догодина данъкът върху печалбата и данъкът за общините се заменят с единен корпоративен данък от 23.5%, който фирмите ще внасят в републиканския бюджет, предвиждат приетите днес от парламента на първо четене промени в Закона за корпоративното подоходно облагане. Това е същият размер, с който ефективно се облагаха фирмите и през тази година, но по два параграфа - 15% за бюджета и 10% за общините. От догодина общините губят този приходоизточник. Така за първи път от 1998 г. насам, през 2003-та няма да има ефективно намаление на корпоративния данък за бизнеса.

Пред депутатите министърът на финансите не отрече, че данъкът за бизнеса се запазва в същия размер, но посочи, че правителството е планирало намаление на тази ставка през 2004 и 2005 година.

Мнозинството отхвърли предлаганите от ОДС промени, предвиждащи по-ниска - 20%, ставка на корпоративния данък, както и намаляване от 25 на 15% на окончателния данък за даренията и спонсорството. Парламентът прие предложението на правителството, според което данъкът за дарения и спонсорство се намалява от 25 на 20 процента.

Депутатите гласуваха и въвеждането на данъчно облекчение за фирмите, инвестиращи в райони с висока безработица. Предложението на правителството е да се преотстъпва целият корпоративен данък на фирми, ако осъществяват производствена дейност и откриват работни места в такива райони. Милен Велчев определи тази мярка като стимул за изравняване на икономическото състояние на регионите.

По предложение на правителството парламентът гласува и увеличаване на амортизационните норми на дълготрайните активи и създаване на отделна група за компютри и софтуер с по-висока амортизационна норма.

Предвижда се и облагане с 15% на даренията, направени в полза на юридически лица с нестопанска цел, извършващи обществено полезна дейност и вписани в Централния регистър към Министерството на правосъдието.

Депутатът от Коалиция за България и заместник-председател на парламентарната бюджетна комисия Георги Пирински възрази срещу предвиденото в правителствения проект облагане с данък на разходите за лихви по банкови кредити. При предишната промяна в закона, тези разходи бяха извадени от облагане.

Министърът на финансите Милен Велчев опонира с твърдението, че с тази промяна не се цели отнемането на привилегия на бизнеса. Той поясни, че фирмите ще имат право до определен праг да признават за разходи лихвите по банкови заеми. Целта на промяната в закона била да се затвори вратичка, позволяваща избягване от данъчно облагане за тези, които оперират почти изцяло с банково финансиране.

Евгени Чачев от ОДС разкритикува и механизмът, с който се въвежда преференциалното преотстъпване на корпоративния данък в районите с висока безработица. Според него преференциите се дават на базата на счетоводни отчети и баланси и този механизъм можело да отблъсне голяма част от инвеститорите, с което желаният ефект нямало да се постигне.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.