Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дървопреработватели искат сеч във вековните гори под предлог, че горите намалявали

3 коментара
Дървопреработватели искат сеч във вековните гори под предлог, че горите намалявали

Дървопреработвателни и мебелни фирми поискаха сеч в горите над 100 години под предлог, че приръстът в горите намалява за първи път от 60 години. 

"Когато горите остаряват прекомерно, прирастът им силно намалява и може да бъде възстановен чрез т.нар. "нормално разпределение по класове на възраст", т.е. наличие на приблизително равен брой площи горски насаждения в различна възраст или множество разновъзрастни гори. Това обаче изисква регулярно прилагане на възобновителни дейности", посочиха от бранша.

Както Mediapool писа, още преди седмици зам.-министърът на земеделието Валентин Чамбов обеща забраната за сеч в част от вековните гори на България да падне. За готвено от БСП пускане на сечи във вековните гори периодично алармираше в предходните месеци депутатът от "Продължаваме промяната" Александър Дунчев.

Браншът твърди, че за пръв път от над 60 г. годишният прираст на горите у нас намалява. Данните бяха изнесени по време на научно – техническата конференция "Проблеми и преспективи на горското стопанство, дървообработващата и мебелната помишленост в България", която се проведе през юни в с. Чифлик, община Троян и бе организирана от Община Троян, Лесотехническия университет – София (ЛТУ), Сдружение "Троян – мебел" и Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП).

Наблюдавало се траен негативен ефект и загуба на дървесни и недървесни горски ресурси, смятат експертите. Липсата на дългосрочна и планирана грижа за горите в комбинация с променящия се климат създават допълнителни предпоставки за увеличаване на проблемите с насажденията, предизвикани от пожари, сняг, вятър и пр., което е логичен резултат от прекомерното натрупване на биомаса в отделни територии. По време на конференцията беше съобщено също, че в последните години принудителните и санитарни сечи са доближили половината от общия дърводобив, а в някои райони са доминиращи. Тази практика според експертите води до намаляване на годишния прираст на горите и до нерационална употреба на дървесината, която не може да се използва каскадно.

По време на дискусията бе обсъдена и необходимостта от прилагане на устойчиво управление на горите, което предполага използване на дървесина в рамките на прираста. Според експертите когато горите остаряват прекомерно, прирастът им силно намалява и може да бъде възстановен чрез т.нар. "нормално разпределение по класове на възраст", т.е. наличие на приблизително равен брой площи горски насаждения в различна възраст или множество разновъзрастни гори. Това обаче изисква регулярно прилагане на възобновителни дейности.

Според експертите дърводобивът към момента е най-слабото звено в горско-стопанската верига.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #3

    И водата - също. И на бЪсЪпЪ-то трябва да се забрани да стъпва по тези места!!!

  2. Велислав
    #2

    Българските гори и балкани така ла лъснали от безразборна сеч, организирана душмански от фирми на ДПС, че е необходима пълна забрана на всякаква сеч на гори където и да е в България. Докато правим кефа на циг.аните и на ДПС, горите изчезват, а заедно с тях и кислорода в равнините.

  3. The Rock
    #1

    Садете гори бре! Не сечете!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.