Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Големи фирми пак искат сеч във вековните гори, сега за да борят спекулата с дървата

2 коментара
Големи фирми пак искат сеч във вековните гори, сега за да борят спекулата с дървата

Пореден опит за разрешаване на сеч във вековните гори на България подемат дървопреработвателните фирми. Новият аргумент, с който сега сега се настоява затова е да се бори спекулата в цените на дървата, както за отопление, така и за индустрията. Наред с това от браншовото им сдружение - камара на дървопреработващата и мебелна индустрия изкарват и твърдения за предприятия спрели работа или "в процес на спиране" заради спекулата.

"До проблема се стигна заради наложените изкуствени ограничения върху добива на дървесина – заповедта за намаляване с 30% на сечите във вековни гори на служебния министър Христо Бозуков от края на 2021 г.", посочват директно от браншовото сдружение.

При предишния опит от края на миналата година бранша и служебната власт изкараха аргумент, че сеч на вековните гори спешно трябва да бъде разрешена, защото те са вредни за населението и вместо кислород, отделят въглероден диоксид. Проверка на Mediapool обаче показа, че редица научни изследвания показват, че вековните дървета не вредят на планетата, както смята служебният кабинет.

Браншът: Забраната за сеч вреди на горите

И сега в мотивите си от бранша посочват, че това ограничение не защитава горите, а им вреди.

"Въпросната наредба не защитава горите, а им вреди, защото възпрепятства санитарната и възобновителна сеч – тази, която прочиства дърветата, помага им да се развиват и се случва само след съгласуване и одобрение с компетентните органи. Резултатът е по-малко добита дървесина и за бизнеса, и за домакинствата, както и непосилно високи цени на суровината", посочват от бранша.

Оттам добавят и стария си аргумент, че в България не се оползотворява т. нар. прираст в горите, който у нас се използва едва на 50%, а в Европа е средно над 75 на сто. Директно в позицията си от бранша настояват за отпадане на забраната за сеч във вековните гори.

Самата заповед със забрана на сечта в 30 на сто от вековните гори бе подписана от служебния министър на земеделието Христо Бозуков на 16 септември 2021 година.

За кой се твърди, че спира дейност или е в "процес на спиране"?

В съобщението на бранша се казва още, че голяма част от дървопреработващите предприятия в страната са спрели работа или са в процес на спиране, поради спекулативните цени на дървесината. Директно се посочва, че сред тях са Кроношпан България ЕООД, с изградени мощности в Бургас и Велико Търново, които в края на декември са спрели производство и вече работят с намален капацитет, Фазерлес АД – предприятие за регион Силистра и Свилоза АД – Свищов, които са в процес на спиране.

"Директно наетите само в тези три предприятия са над 1000 човека, а индиректно над 5 000 човека в сферата на транспорта, добива, услугите и др. Основната причина за това е спекулативното покачване на цената на дървесината през 2022 г, довело до непосилни цени за местното население, както и за индустрията", добавят още от бранша.

По данни на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост по-голямата част от предприятията, използващи масивна дървесина за суровина, също имат сериозни проблеми и не могат да изпълняват договорите си заради високите цени на дървесината и липсата на достатъчно количество суровина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Des
    #2

    Вместо да секат да започват да сеят след себе си, че Богдан и Каравелово ако бъдат спасени, ще е с цената на много пари и то пак на нас данъкоплатците, а не на техните печалби. А и този ресурс е лимитиран като петрола и полезните изкопаеми, ако не съдиш дървета след време спираш да сечеш. А недостига е защото те изнасят. Да спрат да изнасят!

  2. В и К
    #1

    Пътешественици попадат на непознато племе в джунглата, отиват при вожда и питат "Имате ли човекоядци във вашето племе?". Отговорили му "Не, изядохме ги."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.