Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата пое "Росенец", ще подготвя рафинерията за неруски петрол

До дни транспортното министерство ще се разбере с "Лукойл" за контрола и над данъчния склад на рафинерията

3 коментара
Георги Гвоздейков се включи в приемането на терминала "Росенец" от "Лукойл", сн. БГНЕС

Държавата пое обратно управлението на нефтения терминал "Росенец", а работна експертна група на правителството започва да координира поетапния преход на рафинерията в Бургас към преработката на неруски петрол. Това стана явно в четвъртък след посещение на транспортния министър на "Росенец" и след заседание в София на Съвета по сигурността към Министерския съвет.

От правителствената пресслужба обявиха, че за целта ще се подготви конкретен времеви график. Подробности не се съобщават, но вероятно той ще е съобразен с изтичането на даденото от Брюксел изключение от забраната за внос на руски суров петрол в ЕС, която изтича на 5 декември 2024 г.

Отново са били обсъдени потенциалните рискове при евентуално предсрочно прекратяване на дерогацията, каквато внесоха за приемане в парламента депутати от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. Формулирани са били конкретни мерки за намаляване на рисковете от спирането на вноса на руски петрол. Те ще бъдат предложени за обсъждане от Министерския съвет, който ще ги разгледа на закрито заседание.

В същото време транспортният министър Георги Гвоздейков бе на приемането на терминала "Росенец", на който се разтоварват танкерите със суров петрол за работата на бургаската рафинерия "Нефтохим". Той обяви, че до дни се очаква да има споразумение и за съвместно ползване на данъчния склад на "Лукойл" на територията на преработвателното предприятие като с данъчната и митническата агенция се уточнява как ще става контролът на държавата върху приема на суровината.

Терминалът бе отдаден на 35-годишна концесия на руската компания "Лукойл", която е собственик на рафинерията, но ѝ бе отнет по силата на европейските санкции срещу Москва заради войната в Украйна.

След като парламентът взе решение за прекратяване на концесията, на 15 август започна да тече 30-дневния срок по приемане на терминала. Първоначално "Лукойл Нефтохим Бургас" бе заличена като оператор на нефтеното пристанище, а сега Гвоздейков обяви, че вече Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" (ДППИ) има вписан лиценз като оператор на терминала.

Той пристигна на пристанище "Росенец", за да се включи в разговорите на назначената от него комисия по приемането на обекта.

До няколко дни ще има споразумение за съвместно ползване на данъчния склад на пристанището от държавата и "Лукойл Нефтохфим" Бургас. Това ще е временно, докато се изчистят всички процедури, изискване е за получаване на експлоатационна годност на самия пристанищен оператор в лицето на ДППИ, каза министърът.

"Процесът по поемане на управлението на терминала от държавата, върви гладко в добър диалог. Всички знаем, че решението е това и то не може да се промени. В следващите 3 месеца предстои да бъде изготвен анализ, съвместно със службите за сигурност, с Агенция "Митници", Гранична полиция за това как точно да бъде организирана работата в обекта", каза Гвоздейков.

Той повтори, че държавата не дължи обезщетение на "Лукойл" заради прекратяването на концесионния договор, въпреки че в него е заложено при предсрочно прекратяване държавата да изплати направените инвестиции от "Лукойл".

"При така стеклите се обстоятелства държавата не дължи обезщетение, така че ние не можем да нарушаваме европейския регламент и приетия закон от Народното събрание. Право на компанията е да търси правата си по установения ред", каза обаче Георги Гвоздейков.

Той допълни, че процедурата по прехвърлянето на управлението на нефтения терминал "Росенец" няма да се отрази по никакъв начин на цените на горивата у нас. "Цената на горивата се определя от борсовите цени на продуктите. Петролният пазар е отворен, така че цените на горивата не се влияят от това, което се случва на "Росенец" в момента", каза още транспортният министър.

"Всички работим в екип да няма ефект който да повлияе негативно на българския пазар и съответно на българските граждани, така че нека да гледаме спокойно на този процес", допълни той.

"Всички работим в екип да няма ефект който да повлияе негативно на българския пазар и съответно на българските граждани, така че нека да гледаме спокойно на този процес", допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. balchovalkov
    #3

    Откакто се взе решение за прекратяване на концесията горивата тръгнаха нагоре .

  2. Ганди
    #2

    "... работна експертна група на правителството започва да координира поетапния преход на рафинерията в Бургас към преработката на неруски петрол." __________________________________________ До преди около 1 г., Лукойл работят с руски-неруски петрол в приблизително съотношение 50-50. Сега с дерогацията, поне 80+ е руски. За какъв преход говорим, като Лукойл си работят и с неруски петрол?!

  3. variomatic
    #1

    Въобще защо държат публичните складове все още? Да заминават!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.