Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата признава, че не може да осигурява децата и пенсионерите за здраве

28 коментара
Зам.-финансовият министър и председател на Надзорния съвет на НЗОК Владислав Горанов обяснява на миналото заседание на Министерския съвет, че държавата не може да позволи вноските, които тя трябва да превежда за децата и пенсионерите да се харчат. Това става ясно от стенограмата на заседанието, по време на което лекари и пациенти протестираха пред сградата на Министерския съвет.

На въпрос на премиера Бойко Борисов за излишъците на здравната каса Горанов започва с предистория: “През 1999 година със създаването на НЗОК и стартирането на здравноосигурителния модел неосигурените категории лица, като броим пенсионерите 2 милиона 300 хиляди, 1 милион и 200 хиляди деца до 18 годишна възраст или докато продължават да учат, до завършване на средно образование, и добавим към същите категории безработните с право на обезщетение, социално слабите, хората, лишени от свобода – за тях ангажиментът е осигурителната вноска да се прави от държавата. За категорията деца, които бяха 1 милион 200 хиляди тогава, и сега горе долу са толкова, когато се създаде здравноосигурителния модел не се предвиждаше въобще здравноосигурителна вноска, тъй като се приемаше, че в обществото солидарността приема, че децата нямат доход и за тях няма да се прави вноска“.

След това Горанов обяснява, че през 2002 година “под давление да се увеличи ресурсът, който се харчи през здравната каса, се въведе едно минимално плащане по 1.50 лева на дете“.

“Което прави 18 милиона лева, които отново под натиска на желанието да се увеличава финансирането за системата постепенно от 1.50 лева вноската, специално за децата, достигна над 200 милиона лева, защото започна да се извършва като здравноосигурителна вноска и се налагаше на минималния осигурителен доход“, заявява Горанов.

“По същия начин е поставена и темата с пенсионерите. Размерът на вноската за пенсионерите, която държавата прави, се изчислява върху размера на пенсията, като процент от размера на пенсията. Трябва да се има предвид, че пенсията по никакъв начин не е доход от труд и в този смисъл не бива да се търси връзка между нейния размер и вноската, която се прави за пенсионера. Така или иначе, с времето поради различни причини се достигна до това, че държавата през данъци прави едни огромни трансфери към бюджета на НЗОК, които в рамките на общия баланс не може да си позволи да разреши на Националната здравноосигурителна каса да похарчи. Тази бомба със закъснител беше заложена с увеличаването на здравноосигурителната вноска от 6 на 8 на сто, когато през 2008 година със Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса беше планиран излишък от 401 милиона лева.

“На практика осигурителните вноски, които държавата събира от хората, са около 60 на сто от общите постъпления в касата. Ако се цели балансиране на бюджета на НЗОК, може да бъде постигнато по два начина – или чрез намаляване по някакъв начин на задължителните трансфери, които държавата прави, или чрез увеличаване на разходите за здравеопазване с около 1 на сто от БВП, което означава автоматично да се даде отговор на въпроса – кой друг сектор се орязва с това 1 на сто и този проблем ще продължи да стои“, коментира той.

“Моите анализи показват, че няма да успеем да увеличим дела на разходите за здравеопазване като дял от БВП, а по-скоро трябва да помислим съвместно с колегите от Министерството на труда и социалната политика, като осигурителна политика какви трябва да бъдат размерите на осигурителните вноски, които държавата плаща с данъци за половината население, което е здравно неосигурено поради социалния си статус – деца, пенсионери, безработни и т. н. Когато вдигаме размера на пенсиите, все едно ние автоматично трябва да увеличим и размера на разходите за здравеопазване, а пенсиите не са доходи от труд, но за това никой не говори. Те говорят, че едва ли не парите, които отиват за здраве, трябва да се изразходват за здраве. Добре, нямаме нищо против, но тогава трябва да седнем, да разгледаме и другите сектори и от някъде да отрежем един процент от БВП, след като това са целеви за здраве пари“, посочи той.

“Оттам идват излишъците, тъй като не можем да си позволим да похарчим всички пари, които наливаме в касата, а бюджетираме с излишък, който всъщност не е реален излишък за бюджета, защото не са постъпили от вноски. Това е излишък, който ние от един данък местим от една сметка в друга, на практика. Ние не събираме повече от обществото за здраве“, каза Горанов.

Премиерът Борисов приема обяснението и издава нареждането това да бъде обяснено на протестиращите, така че “да стане ясно на хората къде са тези пари“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гошо Тарабата
    #29

    "който не работи, не трябва да се лекува" това е прозрението. а това, че е незаконно и неморално да се изискват вноски от хора без доход? Нап или Цецо могат да разследват как преживяват подобни субекти, ако решат, но безобразието тук е завоювало върхове и ще ги брани.

  2. гол и бос
    #28

    Фиктивни специалисти фиктивно се грижат за фиктивните граждани на фиктивна държава !Коя е държавата ?

  3. Глух плъх
    #27

    Първо, законите са, за да се изпълняват, а не да се коментират. Като не ви харесват, паразитите ви в НС да ги променят.Второ, държавата не плаща на касата за децата и старците. Дотук добре. Да не са спрели те да боледуват и да се лекуват?Горанов, този дървен философ, утре (да му са живи и здрави) ако трябва да лекува родителите си или децата си, що не вземе тая теория да я поразвие в някоя болница - как с евтини трикове заобикалят и не прилагат закона. Това, че (уж!) не взимат от обществото нещо в повече въобще не е аргумент. Не взимат повече за здраве, ама и здраве не осигуряват на осигурените (по закон).

  4. От народа!
    #26

    Щом не могат да осигуряват децата да си ходят!!А може Лъчо лайното да прикрива далаверите на митничарите, които окрадоха народа и парите за децата-Опомнете се народе !!

  5. Big Papa
    #25

    Да си ходят!!

  6. Българин
    #24

    Ако не може да ги осигурява,поне да намали данъците на хората,които ги лекуват.За да има някаква справедливост!

  7. ТВ НОВА
    #23

    Много се извинявам ама по ТВ дадоха как Лъчко празната глава се извини, че е допуснал грешка.Това е връх на сладоледа, да се извиниш за престъ пление по служба...Само ГЕРБаджия може да го направи...

  8. Киро
    #22

    Обяснява защо няма пари, вие го псувате. Ами от 7 милиона население, реално 3.8 милиона не плащат. За трайно безработни цигани не говорим, но и там са поне 200.000. Значи около 3 милиона души с вноските си издържат 7 милиона пациенти. Това при положение, че държавата плаща вноските на работещите в държавната администрация, което не е сигурно.

  9. иван
    #21

    Щом сме най отдолу по БВП, се започва. Най напред с министър председателя, замесниците му министрите, президента. народни представители, и така до последния служител на бюджетна издръжка. Всички заплати - наполовина. Друг начин няма. Другото е ден да мине друг да дойде, да се нагушим докъто сме на власт. След нас потоп. Така разсъждават управляващите. Изход в този случай няма.

  10. стойчо
    #20

    но може да осигурява милиционерите

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.