Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата ще доплаща пенсионерските прегледи при лекар

8 коментара
Държавата ще доплаща пенсионерските прегледи при лекар
Разликата между пенсионерското левче за преглед при лекар и пълния размер на потребителската такса ще се доплаща както и сега от държавата, но без за това да са предвидени средства в бюджета. До тази ситуация се стигна, след като в четвъртък парламентът гласува промени в Закона за здравното осигуряване и за пръв път мнозинството допусна да бъде одобрено предложение на левицата.

Сега пенсионерите плащат един лев, а потребителската такса за преглед при личния лекар е 2.40 лева. Когато потребителската такса бе увеличена, бившото правителство, водено от социални подбуди, реши, че пенсионерите ще продължат да плащат един лев, а държавата ще доплаща разликата до 2.40.

За целта в тазгодишния бюджет на НЗОК бяха предвидени 30 млн. лева трансфер от републиканския бюджет. За следващата година обаче тези пари не са предвидени нито в бюджета на НЗОК, нито в републиканския бюджет.

В четвъртък първоначално депутатите гласуваха предложението на Мая Манолова и Евгений Желев от БСП разликата да се покрива от държавата, което не е подкрепено от ресорната здравна комисия. На последното си заседание депутатите в здравната комисия си “измиха ръцете“ и решиха разликата да се покрива, но не записаха откъде, а само, че това ще стане по ред, определен от Надзорния съвет на НЗОК. Комисията не посмя да уточни откъде ще се вземат парите, знаейки, че те не са предвидени при гласуването на бюджетите.

След като с гласуване в пленарната зала предложението парите да са за сметка на републиканския бюджет бе одобрено, Искра Фидосова от ГЕРБ предложи прегласуване, тъй като по думите ѝ имало “объркване за това кой текст се гласува“. Предложението на Желев и Манолова обаче отново събра необходимите за одобрението си гласове, 30 от които бяха на ГЕРБ.

От ГЕРБ настояха за още едно прегласуване, но Георги Пирински ги контрира, че процедурно това е невъзможно. Тогава депутатите излязоха в почивка, за да уточнят спорното гласуване.

“След запознаване със стенографския протокол констатирах, че предложението на депутатите Евгений Желев и Мая Манолова е прието съгласно правилата на действащия правилник“, каза председателят на Народното събрание Цецка Цачева след почивката.

Страстите в залата бяха разпалени и от други текстове в Закона за здравното осигуряване. Левицата изрази възмущението си от това, че се залагат занижени критерии за заемането на директорския пост в НЗОК.

Според промените директорът на НЗОК ще се избира от Народното събрание за срок от пет години. Сред изискванията за този пост са кандидатът да има висше образование и магистърска степен, както и минимум три години професионален опит в областта на управлението на здравеопазването, банковото, застрахователното или осигурителното дело.

Хасан Адемов от ДПС предложи да се запише условие за пет години стаж за кандидатите за директор на здравната каса, но искането му не беше прието. Мая Манолова от левицата заяви, че приемането на този текст показва как се прави закон за един човек и как се променя становището на управляващите за това кой да оглави касата. Първоначално изискването бе за осем години управленски опит.

С поправките бе прието вече да се подписват два отделни рамкови договора – между касата и лекарите и между касата и зъболекарите. Досега НЗОК подписваше със съсловните организации на лекарите и зъболекарите един рамков договор. И двата договора ще са със срок 5 години, като от тях се изваждат финансовите параметри. В поправките бе записано, че подписването трябва да става до 23 декември. Новият срок се дава, тъй като според сега действащото законодателство срокът за подписване на НРД за 2010 година е изтекъл.

От 2011 година прогнозните обеми, цените и методиките за остойностяване и за заплащане на медицинската помощ ще се разработват от Изпълнителната агенция за икономически анализи и прогнози към министъра на финансите.

Здравноосигурителните права ще се възстановяват при изплащането на дължимите вноски за 36 месеца.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Карина
    #9

    пари няма, ама даваме

  2. наивник
    #8

    Поредният пример от какви хора се очаква да ни водят към по-доброто бъдеще!От ден на ден отчаянието ми става все по-голямо и изопщо не вярвам,че има и един МЪДЪР депутат! Кога ще имаме адекватни на реалността депутати,действия и ЗАКОНИ?

  3. Впцаров
    #7

    Послушайте, малки,послушайте, мънички мои, –така е днес,наверно било е и вчера. И аз, понеже нямам храна, понеже нямам с какво, ето на: ще ви нахраня със вера.

  4. аз
    #6

    Потребителската такса се въведе за да не стоят пенсионерите ката ден да им мерят кръвното. Къф и е ефекта, като ще я плаща държавата! Малоумници!!!

  5. Доброжелател
    #4

    България НЕ ТРЯБВА да приема затворници от Гуантанамо по следните причини:1. Първо, за доброто на България и българите. Не ни трябват изпечени терористи и фанатици. Няма значение дали тези терористи ще стоят в българските затвори или ще са на свобода. По-безобидните затворници на Гуантанамо отдавна бяха освободени и много от тях веднага се замесиха отново в тероризъм.2. Второ, България НЕ ТРЯБВА да приема затворници от Гуантанамо за доброто на американското правителство. Президентът Обама и неговият

  6. Але&Со
    #3

    Държавата ще доплаща пенсионерските прегледи при лекар, но не баш сега, а някой друг път.

  7. безпартиен
    #2

    Държавата трябва да внася в бюджета на НЗОК здравна вноска за всеки пенсионер не по-малка от 10.40 лв, колкото е самоосигурителната вноска на безработните без никакви доходи. На тях, въпреки че като граждани с нулев месечен доход те са социално по-неравнопоставени от пенсионерите, тя практически с нищо не ги облекчава социално, тъй като въпреки безплатните прегледи при джипито, не платят ли (откъде пари) три здравни вноски, губят здравноосигурителни права.

  8. 13
    #1

    ЗАЩО ЛЕКАРИТЕ ГИ ПОЛУЧАВАТ ТЕЗИ ПАРИ НА РЪКА И ТЕ НЕ СЕ ОБЛАГАТ?!?! ЗАЩО ЗА ВСЕКИ ЛЕВ ЗАПЛАТА НАЙ-БЕДНИТЕ СЕ ОБЛАГАТ, А ДРУГИ НЕ2

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.