Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДБ предложи да се отнеме от "Лукойл" терминала "Росенец"

10 коментара
ДБ предложи да се отнеме от "Лукойл" терминала "Росенец"

Депутати от "Демократична България" са внесли в петък законови промени, с които нефтеният терминал "Росенец" ще бъде иззет от "Лукойл" чрез разваляне на концесионния договор и управлението му ще бъде върнато на държавата. Освен това пристанищната инфраструктура няма да може да бъде отдавана за частно управление, тъй като засяга вноса на суров петрол от Русия, предвижда още внесена между две четения корекция в законопроекта за административното регулиране на икономическите дейности с нефт и нефтопродукти.

"Това е поредна стъпка от плана ни за депутинизация на България", написа във Фейсбук в петък Стела Николов от "Да, България", която бе депутат на "Демократична България" в предишния парламент.

Според вносителите на текстовете Ивайло Мирчев, Надежда Йорданова и Мартин Димитров така ще се прецизира и гарантира прилагането на ограниченията, наложени от Еврокомисията, срещу вноса на руски петрол и рески нефтопродукти в Евросъюза като част от санкциите заради войната на Москва в Украйна.

Ако се приеме искането, правителството ще има 30 дни да развали концесията за пристанището в Росенец.

Миналия август съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев се възмути, че "монополната точка за вход на петрол в страната е дадена на концесия на "Лукойл Нефтохим" за 35 години за сумата от 1 млн. лв". Другият съпредседател Кирил Петков коментира, че цената, на която ГЕРБ са дали нефтеното пристанище, е равна на наема на три магазина в мол.

Договорът за концесията бе подписан през май 2011 г. Той предвижда еднократно плащане от 977 915 лева без ДДС. Годишното възнаграждение е от две части - фиксирана в размер на 385 000 евро, която се актуализира на всеки три години, и променлива.

Терминалът разполага с три пирса, където акостират танкерите с петрол, които зареждат "Лукойл Нефтохим Бургас" със суровина за прераробтка. Продуктите временно се съхраняват в резервоари. Експедицията на суровината за нефтопреработване и готовата продукция става чрез магистрални тръбопроводи до и от основната площадка на рафинерията.

За 35 години концесионерът е обещал да инвестира 44.2 млн. евро в обновяване на терминала, което започна през август 2019 г. и ще бъдат вложени 30 млн. лв. без ДДС.

През лятото на 2020 г. Върховната административна прокуратура (ВАП) обяви, че е поискала от министъра на транспорта да започне незабавна проверка на концесионирането на нефтеното пристанище "Росенец" край Бургас. В най-кратък срок трябва да бъде предоставен концесионният договор за пристанищния терминал, административната преписка по сключването на договора и инвестиционната програма, искаха от прокуратурата, но така и не стана ясно какво се е случило.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Keyser Söze
    #10

    А дано ама с тия русофилистици начело с руми нада ли?

  2. Име1234
    #9

    Отнемането на Росенец от лукойл е в сферата на мечтите. Няма как да стане в държава, продадена от собственият си народ на путистанците. Президент, мнозинството в парламента, мнозинството от електората - само рублофили-путинофили.

  3. Мазен Кумунис
    #8

    ДеБи-лите веднага да взимат една гумена лодка и да отиват на Росенец и да отстояват идеята си! ;)

  4. xa_poznai
    #7

    След Капитан Андреево и хамалите, които щяха да стават държавни служители към БАБХ (слава богу размина се) сега предстои да се отворят нови държавни позиции на пристанището в Росенец, защото то сега не можело да се контролира?!? Това буди недоумение... Какво по-точно създава тези пречки и отговора е лесен - липсата на достатъчно добре платени синекурни длъжности там... така вместо сегашните десет места за контролиране ще се отворят стотици и за по-глупавите роднини... Ефектите ще са като на Капитан Андреево - имиджови, а щетите за бюджета колосални...

  5. anton nikolov
    #6

    Много добре. Да видим сега кои от партиите, които декларират, че са евроатлантически ще го подкрепят и гласуват.

  6. Bлaдo
    #5

    на рус-турците "ни" им посягат на ... най-скъпото.... Ще пискат и ще циврят по-жално дори и от рИвАнето за плажа... ;-))) ... ... Ето ги: эврЭйтора и слЬОнчика вече подnukват жално в дует ;-)))

  7. slon
    #4

    Поредната пушилка на дебилите ДБ. Той и сутринта Ристо се напъваше в нова за декларацията и нищо.

  8. ефрейтора
    #3

    Интересно...От доста време психодесните от дб не са отронили и една дума против ДПС . А какви настървени "морски свинчета мореплаватели" беха...

  9. VassilUN
    #2

    Много добра идея! Пристанището трябва да остане държавно, за да може държавата да контролира какво внася и изнася Лукойл!

  10. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.