Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Делото "КТБ" върви към пълен фарс: Ключова експертиза се оказа съмнителна

5 коментара
Снимка: БГНЕС

Процесът за "най-голямата измама на века" - източването на КТБ – започна като фарс още с разследването, поверено на тогавашния шеф на спецпрокуратурата Иван Гешев и внесеното от него дело. Докато седма година то се точи на първа инстанция, нови обстоятелства показват, че може да вземе нежелан за прокуратурата обрат. Това става ясно от представени в съда от защитата на банкера Цветан Василев документи.

Главен обвиняем е бившият основен акционер Цветан Василев, обвинен в 146 престъпления за 2.7 млрд. лв., докато ролята на санкционирания за корупция по "Магнитски" депутат Делян Пеевски бе изцяло игнорирана.

От нови документи, представени от защитата на Василев, се разбира, че едно от най-важните за държавното обвинение доказателства – експертизата на международната одиторска фирма "Бейкър Тили" - може да се окаже с неясен произход, което да намали стойността ѝ в процеса. В момента съдът се опитва да издири авторите на заключението, изготвено от "Бейкър Тили" по поръчка на прокуратурата още преди години.

Странна история с експертиза по указания на Гешев 

По делото за фалита на КТБ са правени няколко финансово-счетоводни експертизи. Една от тях е тази на "Бейкър Тили". Наскоро бившият главен прокурор Иван Гешев, който е и автор на обвинителния акт, заяви пред "Свободна Европа:

"Има експертиза от една от най-големите одиторски компании в света "Бейкър Тили", че това е пирамида. Това го казва един от най-големите американски експерти".

Оказва се обаче, че ситуацията е по-различна. Миналата година укриващият се в Сърбия банкер Цветан Василев завежда гражданско дело срещу кипърското поделение на "Бейкър Тили". Именно то е автор на експертизата. След като съдът преценява, че може да разгледа претенцията му, започва постъпване на документи.

Сред тях е и едно писмо от Антонис Василиу, един от авторите на експертизата. Василиу посочва, че през 2015 г. е бил назначен като един от експертите за изготвяне на заключение по "методика, предложена от българската прокуратура". Заключението на четиримата експерти е, както казва Гешев, че банката е била пирамида, т.е. изцяло в услуга на обвинителната теза.

Но Василиу заявява следното: "Изводите в доклада са направени от всичките четирима експерти, назначени от прокуратурата въз основа на проверка на информация и документация, получени единствено от прокуратурата и КТБ АД по указания на прокуратурата. Ако информацията и документацията, предоставени ни, се окажат неточни или непълни, или съдържат невярна информация, заключенията в доклада може да са различни".

"Секретарска грешка"??? 

В друго писмо, подписано от "Бейкър Тили" в Кипър се заявява, че фирмата "нито е извършила гореспоменатата оценка, нито е подписала какъвто и да е резултат, свързан с такъв доклад".

От фирмата посочват дори, че използването на тяхна бланка за заключението е "направено погрешно в резултат на секретарска грешка".

"Заключенията, направени в доклада, са направени от тези четирима независими вещи лица, на които е предоставена цялата съответна информация. Информацията е оценена само от тях", пишат от "Бейкър Тили".

Къде са експертите? 

Заради тези документи адвокатите на Цветан Василев са поискали промяна в хода на делото. На седмата година процесът все още е на етап разпит на свидетели и няма изгледи те да приключат скоро. Адвокатите са поискали вместо това да се разгледа и обсъди експертизата, както и съмненията за изготвянето ѝ.

Съдия Вержиния Петрова е отказала да промени хода на делото. Направен е обаче опит четиримата автори на експертизата на "Бейкър Тили" да бъдат издирени за евентуално ѝ обсъждане. По неофициална информация въпросните автори са четирима чуждестранни граждани с инициали Дж. М., М. У., А. В. и Хр. С., като по темата са работили и двама българи – С. Е. И. и С. К. М.

До българското поделение на фирмата е изпратено писмо. Оттам обаче отговарят, че и четиримата, подписали експертното заключение, никога не са били техни служители. От фирмата заявяват още, че вече нямат отношения с тях и затова четиримата не могат да бъдат призовани за разпит на служебния им адрес. Последната информация е, че един от авторите е в Кипър, втори е в Гърция, трети в Ирландия, а четвъртият – във Великобритания.

Тъй като не могат да бъдат призовани чрез фирмата, трябва да се задвижи процедура през министерство на правосъдието. Експертите могат да бъдат разпитани евентуално през лятото.

Експертизи

Експертен анализ на активите на КТБ след фалита на банката, както и на това какво се е случило с нея преди това, е правен от повечето големи чужди одиторски компании, работещи у нас, както и от някои български фирми. Всички те практически разкриват сериозни липси и проблеми с финансовото състояние на банката и нейните активи. През годините обаче Цветан Василев многократно е отричал коректността на въпросните одиторски доклади.

Най-известен от тях е докладът на международната фирма за финансови разследвания "Alix Partners" ("Аликс Партнърс"). С политическо решение тогава той бе оповестен публично и е достъпен онлайн (без препоръките) до ден днешен на сайта на КТБ.

Основното послание на доклада на "Аликс партнърс" също е, че банката е била източена в полза на тогавашния мажоритарен акционер Цветан Василев, неговите съучастници и свързани лица.

Изготвянето на доклада е възложено на "AlixPartners Services UK LLP" ("Аликс Партнърс") през юни 2015 г. от синдиците на КТБ по предложение на управата на Фонда за гарантиране на влоговете в банките. Възложено е разследване и проследяване на активи на банката в несъстоятелност с цел даване на препоръки за действия по възстановяване на активи в полза на кредиторите, както и оказване на съдействие при извършването на тези възстановявания, където това е нужно.

Извън разследването на "Аликс Партнърс" по време на специалния надзор на КТБ Българската народна банка (БНБ) на 25 юни 2014 г., тоест пет дни след затварянето на КТБ, възлага проверка на активите на банката съвместно от три одиторски фирми - "Deloitte" ("Делойт одит" ООД), "Ernst&Young" ("Ърнст и Янг" ООД) и българската "АФА" ООД.

Първоначалната проверка е за срок от 10 дни, но през юли на същите фирми е възложена цялостна оценка на активите на КТБ, която трябва да завърши до 20 октомври 2014 г. Нейното заключение е, че към 30 септември 2014 г. активите на банката са оценени на 2.5 млрд. лв. Това е значително под обявените 6.89 млрд. лв., включени в последния официален счетоводен баланс на КТБ АД към 30 юни 2014 г., преди отнемане на лиценза и преди извършените обезценки.

Оценка на активите е правена и от "PricewaterhouseCoopers" ("Прайсуотърхаус Купърс България"), съвместно с "Инженерингсервиз София" ООД, според която общата стойност на активите, включени в първоначалния ликвидационен баланс на КТБ АД (н.), е оценена на едва 1.37 млрд. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 14:35 на 19 март 2024 от автора.
    #5
  2. ❗️Документите по разследването на банкрута на Credit Suisse ще бъдат засекретени 50г.⛔️Защо? Защото в западната демокрация когато те крадат и има опасност да ги хванат всичко се засекретява. Напомням, че цяла Европа загуби пари от банката, а облигационерите си бяха направо ограбени. С две думи, евро вариант на КТБ, само че те, дори нагло засекретяват разследването. https://www.reuters.com/business/finance/credit-suisse-inquiry-will-keep-files-secret-50-years-paper-2023-07-15/

  3. Стоян Стоянов
    #3

    Направиха елементарното,което е смешно отчайващо! Писаха, писаха и преписваха,като накрая сътвориха нам колко си стотин или хиляди страници обвинителен акт със съзнанието ,че няма съд в която и да е европейска държава, който да се хване на този номер, но у нас има.Принципа- Пиши ,колкото може по големи тъпотии и те са длъжни да ги четат, анализира, разискват и в близщите поне 27 години и 3 месица да не стигнат до края.Когато нещата в държавата се дирижират от полуумни ликсозно натруфени тъпанари, това е естественият резултат.

  4. Креди Суис-Швейцария. Фалира! Документите-ЗАСЕКРЕТЕНИ за 35 години! https://t.me/todorangelov

  5. АТ
    #1

    Трябва да се потърси персонална отговорност за извършените глупости както по разследването, така и преди това. И да не се забравя никой - и Горанов, и Искров, и Цацаров, и Гешев, и баце, и пееФЪСки, и т.н. Крайно време е за ИСТИНА и ОБЕКТИВНОСТ! Ако трябва да си внесем прокурори и съди от вън. Но не от путинстан!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.