Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Денков за акциза за руския газ: Създаваме конкуренция

13 коментара
Денков коментира темата с акциза за руския газ в Тирана, където е на среща на Берлинския процес, сн. МС

"Всъщност таксата, която ние въведохме, създава възможност за истинска конкуренция между течния природен газ от различни източници и газа, който идва от Русия", заяви премиерът Николай Денков по повод влезлия в сила в петък акциз от 20 лв./МВтч върху вноса и транзита на руски природен газ.

Фискалната мярка ще осигури гарантирано над 2.5 млрд. лв. годишно в хазната от транзитираните до Сърбия, Гърция и Северна Македония количества и внасяните от "Лукойл". Възможно е да са и по-големи бюджетните приходи, тъй като в момента се внасят и други обеми руски газ, които се търгуват на газовата борса, дори са нагнетявани в хранилището в Чирен.

Срещу акциза скочиха Сърбия и Унгария, които получават руски газ през продължението на газопровода "Турски поток" в България. Двете държави се възмутиха, че таксата ще оскъпи синьото гориво за техните потребители. След разговор с българския президент Румен Радев, сръбският му колега Александър Вучич коментира, че акцизът ще оскъпи със 100 евро цената за 1000 куб. м руски природен газ.

В отговор Денков заяви, че България има право да налага такса върху вноса и транзита на руски газ.

"Въпреки санкциите срещу Русия някои държави получиха разрешение да внасят руски газ, защото нямаха други възможности. Такива са Унгария и Сърбия. Но вече има интерконектори, така че има алтернативи и руският газ не би трябвало да се ползва с някакви специални преференции", коментира министър-председателят от Тирана, където участва в срещата на върха на държавните и правителствените ръководители в рамките на Берлинския процес.

Денков даде пример с договора с турската компания "Боташ", сключен от служебното правителство. В него има такса, свързана с вноса и обработката на течния природен газ.

През 2014 г. Русия също обяви, че въвежда акциз за износа на своя газ по газопровода "Син поток" до Турция и обяви, че това са чисто фискални мерки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ефрейтора
    #13
    Отговор на коментар #10

    Е , остава да видим как ще се развият събитията . Разбира се , написаното досега остава , не отлита...

  2. Емил Станоев
    #12

    Да бе конкуренция ! Бъзикате се с Унгария , Сърбия и Австрия . Ще видите Шенген през крив макарон.

  3. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #11
  4. sloth
    #10
    Отговор на коментар #9

    България няма да влезе в шенгенската зона, но ще получи два милиарда лева постъпления от такси? Ами нека. Сърбия щяла да запечата граница с държава от ЕС? Дори и да е в състояние (малко вероятно, защото трябва сериозно да ограничи товарния трафик от Турция за Западна Европа, от който има финансова полза), какво печели от това? Мигрантите ще останат у нас?? :) Повечето транзитни мигранти през Сърбия така или иначе не пристигат от България, а с полети направо в Белград. На практика няма мигранти които могат да бъдат заставени да се установят у нас даже с принуда.

  5. ефрейтора
    #9
    Отговор на коментар #4

    Ами например Унгария може да се присъедини към старата си дружка Австрия и да продължим да гледаме Шенген през крива газова тръба . А Сърбия може така да запечата границата си , че всички налазили ни мигранти ще си останат у нас . И това не е всичко .

  6. Мюнхен
    #8

    Нищо не трябва да внасяме от Русия.

  7. ABV
    #7

    Не трябва да има абсолютно никаква такса за Vнос и транZZит за путюрастки гаZZове, защото не трябва да има абсолютно никакъв Vноc и транZZит!

  8. Коментарът е изтрит в 10:25 на 7 март 2024 от автора.
    #6
  9. sloth
    #5

    Прочее, текущата цена на природния газ в Европа е около 50 евро за мегаватчас и е сравнително стабилна през цялата 2023та година, след като през 2022ра премина границата от 300 евро. 20 лева акциз представлява около 20% моментната пазарна цена, която европейците плащат. Това е напълно разумно повишение, отговарящо и на българските, и на европейските интереси. Унгария и Сърбия нямат специално право да получават евтина руска газ за наша сметка. Сега вероятно ще започнат да правят пируети, транзитираната газ изведнъж ще се окаже турска, а не от газпром.

  10. sloth
    #4
    Отговор на коментар #2

    Руските мекерета си драха рубашките когато газпром ни спря газовите доставки по действащ договор, понеже сме били неприятелска държава. Сега си дерат рубашките и когато увеличаваме акциза за руски газ по наши тръби, които построихме с наши пари в угода на путлер. Разбира се, и в двата случая сме им виновни ние, не руските фашисти, които разпалиха безумна война в Украйна и сега се чудят как да се измъкнат. Какви ответни мерки на Унгария и Сърбия, ще спрат транзита през България и пак ще внасят през Украйна? :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.