Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депозитната система за връщане на бутилки и кенове се планира за 2026 г.

8 коментара
Целта е събирането и рециклирането на пластмасовите бутилки и металните кенове, сн. Mediapool

Националната депозитна система, при която потребители плащат за купените от тях напитки в пластмасови бутилки и метални кенове, но си връщат парите при предаването им в специални машини, може да заработи през 2026 г. Това коментира екоминистърът Юлиян Попов в петък пред журналисти, правейки своеобразен отчет на свършеното от него до момента.

ГЕРБ настояват в новия кабинет постът да бъде зает от Ивелина Василева, която вече е ръководила ведомството, но Попов каза, че си гледа работата, независимо дали ще бъде сменен или ще остане.

По внедряването на депозитната система се работи от повече от година и към момента е изготвен един базов анализ от фирмата "Теоремус", която е систематизирала прилаганите от други държави схеми за решаване на проблеми с този вид опаковки.

Сега е обявена обществена поръчка за изготвянето на ново проучване, което да каже къде в страната какви количества такъв отпадък се създава и да се разработи схемата за разполагането на автоматите са събирането на пластмасовите бутилки и кенове от напитки, както и логистиката за събирането им от търговските обекти и извозването им за рециклиране, обясни Попов.

Това проучване трябва да е готово до три месеца от възлагането му и след това да послужи за внедряването на системата, която ще струва стотици милиони левове, по думите на екоминистъра.

Според него е много важно да се намери икономическият и социалният баланс при запазване конкурентността и на малките търговски обекти, за да е работеща депозитната система и стимул за връщане и рециклиране на тези опаковки да имат както потребителите, така и бизнесите.

Проучването, което предстои да се възложи, трябва да даде и по-точни изчисления за стойността на инвестициите в машините за връщане на бутилките и кенове, а рамката на системата да се договори с операторите, обясни още Попов.

Той допълни, че по въпроса се работи тясно с румънските власти, които имаха намерение да пуснат своята депозитна система още миналата година, но се забавиха.

Попов отбеляза, че според евроизискванията депозитната система трябва да заработи през 2029 г., но амбицията на екоминистерството е тя да стане факт по-рано.

Той припомни, че и в момента търговски обекти изкупуват тези опаковки, но идеята е това да е възможно и в малките магазинчета, за да може като си оставят хората в техните машини бутилките или кеновете да изхарчат при тях върнаната им сума от депозита.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. sоmеonе
    #8
    Отговор на коментар #6

    ГлупAко, рециклиране има и се правят страшно много неща от бутилките - от дрехи, през пълнители за строителство, до интериор за автомобили и корпуси на електроуреди. Това, че ти си ограничен малoyмник на който технологиите не са му ясни, си е твой проблем. Аре бегай да си го слагаш с някой себеподобен самопровъзгласил се за лорд педерунгел4о...

  2. dabedabe
    #7

    Аз бих разкарал кеновете. Бих стандартизирал стъкларията в ограничен асортимент. И да се изкупува обратно и да се мие. Като начало бих оскъпил всичко в найлонови опаковки, ама не символично.

  3. Lord Denning
    #6
    Отговор на коментар #5

    Тъп си като гадулка: в повечето случаи е по рентабилно да произведеш нова опаковка отколкото да рециклираш старата - тоест - няма чисто пазарен механизъм които да дава стойност на твойто найлонче а напротив - най рентабилно е да го заровиш - и когато идиотѐ, ти рециклираш безвъзмездно само не губиш а ми печелиш защото 1) оптимизираш обработката на отпадъци която плащаш чрез данъци и 2) намаляш вредните ефекти върху здравето които пак плащаш чрез данъци и здр. осигуровки. Айде бегай сега на обекта да бачкаш че мисленето не ти се отдава

  4. sоmеonе
    #5

    Глyпako, нищо безплатно няма на тоя свят, запомни го. От стъкления буркан, до найлоновата торба и бутилката ти се начисляват в цената на стоките. Дали ще ти ги обложат допълнително с една или 10 нови зелени таксички, като всичко зелено, е съвсем отделна тема. Това, че ги връщаш безвъзмездно, какво е според тебе, префърцунен глyпako, мислещ се за умен?! Даваш почти безплатна суровина на циментовите заводи, които богатеят от строителната мафия. Ма то суровината на завода за рецикиране била лоша. Ма това не е твой проблем, ти си им я дал безплатно, те са я скапват поради неправилно третиране и изполване на инсталациите в завода.

  5. Lord Denning
    #4
    Отговор на коментар #3

    Йдиоте, в Германия при продажбата се начислява допълнителна цена за опаковката а после си я взимаш. Никой не те краде простолюдие нйедно защото тук никой не начислява тази такса. А при ниска цена на петрола рециклирането е нерентабилно. Но е хубаво да намалим отпадъците и да се използва този ресусрс дори ако трябва да се дотира от държавата защото боклука и жредните ефекти също имат цена

  6. sоmеonе
    #3

    А в Германия още 2012г. се събираха... колко кражби в тая територия. От всичко ви крадат. Тъпчете жълтите контейнери безплатна суровина, а те богатеят...

  7. dabedabe
    #2

    Наистина добре е да се знае предварително. Да ги събираме от сега.

  8. Георги Съдиев
    #1

    Браво! Едно наистина разумно решение на безкрайните лаладжийски недомислия,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.