Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутати поискаха да се засили контролът над митниците

5 коментара

В продължение на два часа в четвъртък членовете на парламентарната комисия за борба с корупцията търпеливо задаваха въпроси на директора на Агенция “Митници” Асен Асенов и на ресорния зам.-министър на финансите Георги Кадиев дали има корупция в митниците, разкрития за каквато изобилно присъстваха в медиите в последните седмици.

Асенов и Кадиев търпеливо не даваха конкретни отговори или изчитаха предварително подготвени. Депутатите бяха запознати със суха статистика за последните пет години, в която ставаше дума за увеличената събираемост на приходите от страна на митниците, което не беше предмет на разглеждане от комисията. Асенов надълго говори и за предприетите мерки за ограничаване на корупцията в администрацията си.

Той отказа да признае за верни публикациите в медиите за корупция в митниците и поиска конкретни доказателства.

На свой ред Кадиев констатира, че се провежда груба атака спрямо агенция “Митници”, хвърляща петно върху всички нейни служители, без да се знае откъде конкретно идва тя.

Публичната мълва е, че атаката към митническата администрация произтича от среди, близки до БСП, като аргумент за това е, че директорът на ведомството Асен Асенов е назначен от правителството на НДСВ. По време на заседанието на антикорупционната комисия членът ѝ Атанас Атанасов от ДСБ каза в този дух, че вероятно недоволство от неравномерното влияние на трите управляващи партии в митниците инспирира напрежението във ведомството.

На излизане от заседанието зам.-министър Георги Кадиев коментира това с думите: “Силно преувеличени и нелогични са твърденията, че атаката срещу агенция “Митници” идва от средите на БСП”. Той предположи, че хора, чиито контрабандни канали са пресечени и искат да ги възобновят,  стоят зад атаките. 

Според серията от медийни разкрития в последните дни, в митническа дирекция София “работят” митничари, които карат коли за десетки хиляди евро  и са ползвали повече болнични, отколкото работни дни има в годината. 

По този повод зам.-министър Кадиев призна за корупция в митниците, но не смята, че за нея трябва да говори служителят от софийската митническа дирекция Георги Георгиев – Пурата. След разкритията на медиите за колите, които кара, Пурата с нескрита гордост призна, че през ръцете са му минали автомобили за над 2 милиона евро, докато получавал 300 лв. заплата в митниците. Кадиев каза още, че администраторите в  агенцията не могат да се корумпират, защото не “всички работят на бариера”.

Пред журналистите Асен Асенов обясни, че атаката срещу митническата администрация идвала от бивши служители, които имали за цел да насочат общественото мнение срещу ведомството. Той отказа да коментира и слуховете, че НДСВ и БСП са обсъждали неговата смяна. “Министерството на финансите напълно подкрепя Асенов и неговия екип”, заяви по този повод Кадиев. Според запознати смяната на Асенов не е на дневен ред, защото няма друга взаимноприемлива фигура, която хем да го замени, хем да не блокира работата на митниците поради некомпетентност.

На заседанието Асенов заяви в отговор на питане, че не е декларирал конфликт на интереси със зам.-директора на митница Калотина Иван Кожухаров, популярен като Пингвина. Преди дни за Кожухаров бяха изнесени данни в публичното пространство, че има яхта за около един милион евро, а пък Асенов е негов кум.

“Няма конфликт на интереси, защото не виждам какво общо имат неговата и моята кариери в митническата администрация”, каза Асенов.

До момента има само един уволнен митничар заради конфликт на интереси. Това е Филип Кляшев, зам.- директор на Пловдивската митница, чиято съпруга има фирма за митническо посредничество. Едва един-двама други се разследват.

На заседанието стана ясно, че се правят справки за имотните декларации на 60-70 митничари, от около 2500 служители в системата. Асенов не даде конкретен отговор дали е достатъчна проверката на 60-70 декларации.

Решенията на комисията

Антикорупционната комисия ще препоръча на Министерството на финансите да засили контрола върху дейността на митническите служители в рисковите за корупция групи.

Ще бъде поискано от Сметната палата и Националната агенция за приходи да извършат проверки на имотните декларации на митническите служители от рисковите за корупция групи.

Върховна касационна прокуратура да информира комисията за хода на делата за контрабанда през последните години и кои прокурори се занимават с тях. Имало постъпили данни, че част от тези дела се бавят в продължение на години.

Статистиката на Асенов

През 2002 г. дисциплинарно са наказани 153 митнически служители, през 2003 г. - 172, през 2004 г. - 99, през 2005 г. - 63. За деветте месеца на 2006 -та дисциплинарни наказания са получили 106 митнически служители, 12 са уволнени, а 6 са отстранени временно от работа, заради образувани срещу тях наказателни производства.

На ден се разкриват от 20 до 40 митнически нарушения. През 2002 г. са констатирани 12 327 митнически нарушения, през 2003 - 12 408, през 2004 - 10 225, през 2005 -12 332. За деветте месеца на настоящата година са констатирани 12 040 митнически нарушения. От тях с висока степен на обществена опасност са 6 434.

По отношение на наркотрафика констатираните нарушения са следните: 2003 г. - 91 случая; за 2004 г. - 82; за 2005 г. - 96 и за деветте месеца на 2006 г. – 122.

6,6-6,8 милиарда лева се очаква да бъдат събраните приходи от митниците за тази година.

Асен Асенов се надява, че след приемането ни в ЕС корупцията ще намалее с около 50%, защото тогава вносът от страните членки на Европейския съюз, който в момента възлиза на около 50–55% от целия внос, няма да подлежи на митнически контрол.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. петров
    #6

    На всички е ясно, че корупцията в метниците е в отчайващо високи размери. Единствено по времето на Емил Димитров- РЕВИЗОРО бяха направени опити за нейното премахване. Странно е, че въпреки неговото участие в парламентарните избори като кандидат от левицата не бяха потърсени безспорните качество, които притежава: професионализъм,компетентност, безкомпромисност и никакъв толеранс към корупцията. Смятам, че най-подходящ за поста директор е именно тий. Г-н Станишев редно е да направите промяната в митниците и да назначите РЕВИЗОРО за директор на Агенция "Митници", за да спрат поне там главоболията на държавата ни.

  2. оптимист
    #5

    че и МБ разград има митничар на когото съпругата му има фирма за митническо посредническо и митничар следствен ама нищо

  3. професионалистът
    #4

    Абе Петров, ти не само нищо не разбираш от митници ами дори не познаваш нормативната база. За митнически ръководител се изисква най-малко 10г. стаж като митн. служител. Ревизоро беше назначен неправомерно и дори сега стажа му е 6 месеца. Освен това той изобщо не познава митн. материя и освен това има сериозни психически проблеми. Така че какъв Ревизоро те гони по никакво време?

  4. 007
    #2

    tova sa gluposti

  5. 008
    #1

    Доколкото знам Ревизоро има над 22 г. стаж.От 92 г. е ревизор във финансите, завършил е Симеоново,ИМХК, ВИИ Карл Маркс / търговияь, счетоводство и финанси/,Има диплома с отличие по митнически контрол от УНСС. Писаха че учи право някъде май в Благоевград.Не съм чул да е луд макар че от толкова учене... но знам че не е корумпиран.Знам и че на Пурата и сие им изтръпват палците като чуят за него.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.