Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Десетгодишните български облигации са най-добрата инвестиция в Европа

22 коментара

Живеем във финансов свят, в който кредитният риск значително се е влошил. При инвестициите имаме три вида риск: 1. кредитен риск; 2. ценови риск; 3. съдружествен риск (за съдружниците в инвестицията).

Банките в Съединените щати (някога най-защитената инвестиция) напоследък получават по-ниски оценки, така е и в Обединеното кралство, Гърция се издъни, Италия, Испания, Португалия, Ирландия са с все по-ниски оценки.

Но пък Руанда напоследък издаде облигации за 400 милиона долара при 7% печалба.

Печалбата при българските държавни облигации също се срина през последните 12 месеца. Преди една година тя беше над 5%, а сега е малко над 3% при десетгодишен падеж.

Парадоксът е, че аз смятам, че българските облигации са по-сигурни от германските и японските, защото JGB (японските държавни облигации) са с най-ниски нива за всички времена и продължават да падат.

Ниските печалби означават по-високи цени, затова на практика при максимален риск се получава минимална възвращаемост. Това е парадоксът. Така преди дни италианските CTZ с осемнадесет месечен матуритет бяха купувани при 1% печалба, което е най-ниското им ниво за всички времена.

Да, аз все още смятам, че десетгодишните български облигации са най-добрата инвестиция в Европа. Съотношението дълг/БВП е 14% , което е най-ниското ниво в Европа.

Голямата загадка е защо България не издава повече облигации , за да създаде работни места и да увеличи покупателната способност на страната?

Другата въпросителна е: Инвестират ли българските банки в испански и италиански правителствени облигации? Сигурен съм, че това се е случвало с гръцки облигации… Може би също така се купуват много по-рисковите южноевропейски облигации. Това може да доведе до фалити на банки и национализация по подобие на Обединеното кралство през 2008 г.

Само предполагам, тъй като не познавам България в достатъчна степен. Страната не е въвела еврото, но и с лев, обвързан с еврото и валутен борд, страната де факто работи с еврото, тъй като всеки лев, излязъл от централната банка, е обезпечен с еквивалентната стойност в евро.

Пазарите са гладни за печалба, ето друга причина, поради която златото и други ценности да губят стойност. Но ако се върнем на въпроса за България, следващ спад на еврото до края на 2013 г. ще донесе ползи за износа, но ако еврото се срине, тогава трябва да се мисли за план Б, в смисъл за друга обвързаност на лева, различна от германската марка, вероятно смесица от германска марка и американския долар.

_______________________________

*Оливие Дория е италиански финансист. Бил е управляващ директор в "Мерил Линч" Лондон от 1989 до 1995 г. и "Дойче Морган Гренфел" (1995-1998). От април 2006 до ноември 2007 е управляващ директор в "Дойче Банк" Лондон. Мнението му е публикувано най-напред в сайта komentator.bg

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #22

    Все едно да инвестира човек в стар автобус тип "чавдар", в който мяколко шофьора се карат на кормилото, накъде да поеме автобуса. Егати нещастието, ако това е най-добрата инвестиция!

  2. Анонимен
    #21

    Взето от 11 "и се започна едно спестяване ( щото идва страаашна криза, страшна и освен страшна стана и наша ...) и после се чудим защо забускува инак читавата наша икономика защо колкото и да растеше износа вътрешното потребление падаше защото идва все по-голяяяяма криза"
    У нормалните държави, предполагам, с растежа на износа расте и вътрешното потребление! Само, че в Българския парадокс, когато първото расте, второто пада!
    Следва да се запитаме, тез дето изнасят стока и внасят свежи пари, к'во праят

  3. Анонимен
    #20

    Е как няма да има парадокс, като Федералния резерв, Европейската, Английската и Японската централни банки се надпреварват да изкупуват държавен дълг с напечатани пари и директно се намесват в пазарния риск/възвращаемост. Най-лесно беше Борисов да изкупи социалното недоволство със заеми, но не го направи. Друг е въпроса, че при тези ниски лихви наистина можеше да се помисли за заеми за големи инфраструктурни проекти, но си признавам, че при държава със слаб взаимоконтрол като българската може и да не проработи както на други места.

  4. Анонимен
    #19

    Голям "гювеч", ама в главата на този юнак! Добре че си признава, че не познава България, ама се чуди "защо не пускаме повече облигации, за да създаваме растеж и работни места"? Там ти е грешката юнак. Натопорчил си се за "гювеч" и се чудиш, що не ти го правят? Ами с тези "икономически знания" дето ви пълнят главите в Щатите и разните световно известни университети скоро ще скочите още един път в пропастта, този път обаче окончателно! Пари-пари "прим" - с флинт и смукане на пръстите няма как да стане.

  5. Анонимен
    #18

    Повече от непрофесионално мнение, но нали сме аборигени, италианското име на автора е достатъчно, за да почнем да се прекланяме пред бледоликите

  6. Анонимен
    #17

    другара Тодар Живков
    Чини ми ca, чe тaя cтaтия ca нaмecвa гpyбo в мaзния гюpeш нa Cтaнишeв cpeщy Бopиcoв в пoлзa нa втopия. Oливиe ви бyдaлкa, чe нe пoзнaвaл Бългapия. Мнoгo дoбpe ca e инфopмиpaл и тo oт мнoгo пeчeн бългapин. Пoдoзиpaм, чe твa e Дянкoв или княз Киpил, щoтo чepвeнoчипecт икoнoмиcт пoxвaлнa дyмa зa Бългapия никoгa нeмa дa кaжe, a шa гoвopи зa yмиpaчкa. Чe бългapcкитe oблигaции ca пo-cигypни oт гepмaнcкитe и япoнcкитe, нe e нoвинa. Изнeнaдвaщoтo e, чe Oливиe гo cчитa зa „пapaдoкc”.

  7. Анонимен
    #16

    Да бе,да!"Дъпжава България ще има вероятно без българите...",но обезателно с тебе,с араби,руснаци и македонци,а може би и с банатски българи(ама нема да се излъжат де).И така както я карате май и украинските и молдовските българи нема да се самоизлъгват да идват. Начи яла да се набуташ и да ти го вземат после,демек да продължаваш да се набутваш,когато работиш за нас.А ние да си въртим синджира и да си хойкаме по Сейшелите.Алооо,11 и 14,ти коя лудница избяга бе?

  8. Анонимен
    #15

    Облигации издава всяка държава,когато й потрябват средства-примерно за 3/три години/,фиксира доход на тия облигации,който едва ли е 5 на 100,но някъде 3,5 да речем.Тия държави са западни държави,високоразвити т.е.Прибират излишни пари и след изпълнение на проекта/срока тия пари влизат обратно по влоговите сметки на т.нар.тригодишен инвеститор.За БГ един десетгодишен период при три процента доходност???,не ви ли се струва едно твърде нахално "Мижи да те лажем".
    Иначе за облигацията како за облигация-ясно

  9. Анонимен
    #14

    държава България ще има вероятно без българите... Начи държави не изчезват току така особено ако икономически имат най-големия ръст на доходите в Обединенна Европа и изобщо ако са в Европа .... Българите очевидно не с ажизнен народ и без мнозизнтвото от тях ще минем и без друго емиграцията откъдето и да дойде араби, руснаци македоинци са по патриотично настроени и оптимистично, нещо което напълно изчезва при бългагарите и нарочно не казвам за жалост защо такъв народ който успя в прехода да се само

  10. Анонимен
    #13

    12, радвам се на оптимизма ви! Много по-скоро няма да има държава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.