Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конституционният съд реши, че отнемането на "Росенец" от "Нефтохим" е законно

7 коментара
Нефтеното пристанище "Росенец" бе отнето от "Лукойл", сн. БГНЕС

Конституционният съд се произнесе в четвъртък по искането на президента Румен Радев от миналия август да обяви за незаконно решението на парламента за отнемане на концесията за нефтеното пристанище "Росенец" от "Лукойл Нефтохим Бургас" и предоставянето на управлението на активите на държавната Пристанищна администрация. Магистратите отхвърлят претенциите на държавния глава, тъй като не виждат незаконосъобразност в действията на държавата.

Парламентът реши терминалът отново да се управлява от държавата миналото лято с промени в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. Те практически прилагат изискванията на еврорегламента с нови ограничителни мерки срещу Русия, засягащи и концесионните договори, сключени с руски фирми.

Според президента Румен Радев обаче така се нарушава основният закон и принципът на политическия плурализъм, тъй като гласуването на оспорвания закон е станало в две гласувания на едно заседание. Така не е била гарантирана възможността на народните представители да направят всички свои предложения, което е "несъвместимо със същността на законодателството в демократичната държава и е отстъпление от принципа на политическия плурализъм, установен в чл. 11, ал. 1 от Конституцията", аргументира искането си пред Конституционния съд (КС) държавният глава.

Неговите тези обаче са оспорени от министрите на транспорта, на правосъдието и на финансите, а Конституционният съд посочва, че държавата има право да преурежда действащи договорни правоотношения, "Макар и държавата да следва по изключение да прави това, парламентът, натоварен с осъществяването на законодателната власт в същността си на демократично легитимирано народно представителство, разполага с дискреционна власт, включително и да уреди със закон по нов начин действието на сключени концесионни договори", пише в решението на КС.

Според магистратите конституционно допустимо е законодателят да може да прави обществено потребни и оправдани от публичния интерес промени, за да осигури обективно налагаща се приоритетна защита пред други конституционно закрепени ценности.

Решението на Конституционния съд на практика решава в полза на държавата и заведените от "Лукойл Нефтохим Бургас" две дела заради отнемането на концесията за "Росенец". Едното е в Бургаския окръжен съд срещу Изпълнителна агенция "Морска администрация" заради отнемането на лиценза на дружеството за пристанищен оператор на "Росенец", което пък е основано на решението на парламента за прекратяване на концесията за управление на терминала. Другото дело е пред Върховния административен съд. То е срещу държавата и е заради отнемането на самата концесия за "Росенец".

Следващият възможен ход на петролната компания, който предстои да се види дали ще бъде предприет, е завеждане на арбитражно дело срещу държавата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #7

    Този Президент на България ли е или на Русия?

  2. rusonefil
    #6
    Отговор на коментар #1

    А аз не съм чувал демократи и атлантици да избират руски агент за президент, ама те ги тука бол.

  3. rusonefil
    #5

    А Камчия кога?

  4. ПyтлЭр Xyйло
    #4
    Отговор на коментар #1

    Така си е, наший славний руZкий шурЭй, рЭзидент и НАТОвкий гЭнэрал е уникат отвсякъде. Още га 2-ри курс в Д. Митрополия се натискаше за доносник на ВКР-то. Ма след това решение на КС гасударите му много ще се разстроят. Може и него да го сполети съдбата на фыцо...

  5. Коментарът е изтрит в 20:02 на 16 май 2024 от автора.
    #3
  6. Коментарът е изтрит в 20:02 на 16 май 2024 от автора.
    #2
  7. Sin
    #1

    Не съм чувал за президент другаде по света, който да защитава интересите на чужда компания в ущърб на собствената си държава, пренебрегвайки държавния суверенитет.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.