Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Децата са уязвими онлайн, тийновете – от фейк нюз, а много родители не ги контролират

0 коментара
Деца и тийнейджъри прекарват ежедневно над три часа в интерен, а повечето родители не ги контролират, сн. GettyImages

Всяко второ дете и над 80% от тийнейджърите в България са онлайн повече от 3 часа на ден. По-големите са по-запознати с опасностите в интернет пространството, докато по-малките са по-уязвими от онлайн заплахите, но и са по-доверчиви и споделят проблемите си с родители, приятели и дори учители. Майките и бащите пък следят по-изкъсо децата си, докато са по-малки, а след това им гласуват по-голямо доверие и разчитат, че те самите ще се обърнат към тях при възникване на проблем, свързан с ползването на социални мрежи, получаването на смущаващи съобщения, обиди или заплахи.

Това сочат данни от проучване на агенция за пазарни изследвания "Арбитраж",
направено по поръчка на "Йеттел България" и оповестено в сряда. То е било проведено през октомври 2023 г. сред деца, тийнейджъри и родители. Целта му е да провери какво е поведението на децата и тийнейджърите в дигиталната среда, доколко са запознати със заплахите там, и какви умения имат да се предпазят. Другата цел е да разбере доколко родителите са запознати с поведението на децата си в дигиталния свят, какви познания имат относно заплахите в него, и какво правят, за да предпазят децата си от тях.

Резултатите бяха обявени от Иван Комитски, старши експерт "Пазарни проучвания", Маргита Колчева, старши съветник "Устойчиво развитие" и Боян Иванович, директор "Корпоративни комуникации" на "Йеттел България"

От проучването става ясно, че българските деца от доста рано имат досег с интернет и прекарват значително време онлайн. Малките по-кратко, по-големите по-дълго. Съответно и целите, за които ползват интернет, се различават според възрастта.

Тези от 7 до 12 години предимно играят игри (81%), докато при младежите от 13 до 19 години 55 на сто ползват нета с тази цел. По-големите обаче са по-обсебени от социалните мрежи и 99 на сто от тях прекарват времето си основно там. Значителна част (81%) от по-големите ползват интернет за музика, филми и сериали, докато при по-малките това правят 56 процента. Тийнейджърите обаче сърфират повече с цел учене – 61 на сто, а това правят 40% от цената, ползващи нет.

Малките са в TikTok, големите "висят" и в трите мрежи

Съвсем очаквано по-малките ползват по-рядко социалните медии, но са по-често в TikTok, докато при тийнейджърите и другите две социални мрежи – Facebook и Instagram, са също толкова популярни и реално и трите се ползват от между 73 и 79 на сто от представителите на възрастовата граница 13-19 години.

 

По-малките деца са по-уязвими в интернет, по-големите са по-добри подготвени

Децата – съвсем резонно, имат по-слаби познания как да се предпазват от онлайн заплахите, най-трудно за тийнейджърите е разпознаването на фалшиви новини – това казват, че могат да правят, 56 на сто от юношите.

Кои уебсайтове са вредни за компютъра са наясно 37 на сто от децата и 88% от гимназистите. Наясно как да защитят устройството си от вируси са 42% от по-малките и 82% от по-големите деца.

Как да създадат "силна" парола знаят 33% деца и 75% от тийновете, като различни пароли за акаунтите си създават 51% от малките и 91% от големите деца. Интересно е, че половината от децата и 71% от тийнейджърите не споделят паролите си с никого, а онези които го правят ги казват на родителите си, много малка част ги разкриват пред братя или сестри. Юношите са по-предпазливи към родителите си – само 28 на сто им казват паролите си, но са по-доверчиви към братя и сестри – 6% им казват паролите си, а на приятели имат вяра 4 процента.

Обиди, тормоз, открадната самоличност

Децата обясняват, че родителите им знаят техните пароли, защото заедно са ги създавали, самите те се чувстват по-сигурни, а и ще има кой да им ги каже, ако ги забравят.

Тийнейджърите са изложени на по-голям риск от онлайн заплахи, като и при двете възрастови групи обидите и подигравките са най-често срещаните прояви на тормоз – 15 процента от малчуганите и 29% от тийновете са били тяхна жертва. При децата има случаи на засрамване и кражба на профили, докато при по-големите – разпространяване на невярна информация и заплахи.

И деца, и тейнейджъри са подложени на онлайн тормоз

Данните от изследването разкриват още, че 23% от тийнейджърите и 10% от децата споделят, че са получавали смущаващи съобщения в интернет. 41 на сто от по-малките казват за това на родител, учител или приятел, докато само 16% от по-големите споделят с някого, но не и с преподавател. Тийнейджърите имат по-изявен рефлекс да отговорят на съобщението, да блокират подателя, да затворят приложението или да докладват профила.

Изключително интересни са данните за родителския контрол в интернет.

Родителските заблуди за интернет

Според тях 52% от родителите на тийнейджъри и 15% от родителите на деца не осъществяват никакъв контрол върху съдържанието, което децата им потребяват. Историята на браузъра следят 44 процента от родителите на деца и 30% - на тийнове. Приложение за родителски контрол ползват 39 на сто от родителите на по-малките и 16 процента на по-големите. Настройки за детски профил задават 21% от майките и бащите на децата и 14% - на юношите.

Това означава, че родителите имат силно доверие на децата си и над 80% от анкетираните казват, че разчитат на децата си да споделят за проблеми с онлайн заплахи или от друго естество в интернет. 36 процента от родителите следят децата си какво правят онлайн и реагират, ако видят риск или проблем. 93 на сто от родителите на тийнейджъри говорят с тях и разчитат, че той/тя ще сподели при проблем.

Проучването разкрива още, че близо половината от родителите не са напълно наясно кои инфлуенсъри следват децата им, а 40 процента смятат, че те не следват никого в социалните медии. Интересното е, че 24 процента от родителите на тийнейджъри смятат, че те не следват инфлуенсъри, а 28 на сто не са наясно кого в интернет харесват юношите.

Половината родители не контролират децата си онлайн и им имат доверие

Хубавото е, че близо 80% от децата и подрастващите изразяват готовност да учат още за онлайн безопасността, като биха се доверили най-много на член на семейството, ако им говори по темата.

Дигитални уроци и умения

Именно това провокира "Йеттел" да предприеме следващите стъпки от програмата за безопасен интернет и развиване на дигиталните умения, която телекомът започва още през 2008 г. Оттогава до днес операторът разширява обхвата и темите на инициативата, така че да отговарят на съвременните рискове и предизвикателства. Миналата година телекомът успя да достигне и ангажира над 47 000 деца и младежи по темата за сигурността в онлайн пространството, както и да помогне на над 12 000 души да повишат дигиталните си умения.

Сегашните данни разкриват, че родителите също имат нужда да подобрят своите дигитални умения, за да могат да бъдат по-полезни на децата си и да ги предпазват от онлайн заплахи. Затова през 2024 г. "Йеттел" ще надгради програмата с полезно съдържание в помощ на семействата, свързано с интернет потреблението на децата и рисковете, на които са изложени онлайн. В отговор на очакванията за дигитално образование, операторът подготвя още онлайн уроци за ученици, специална академия за учителите, която да подпомогне развитието на дигиталните им умения, и кампания в социалните медии за ангажиране на младежите чрез любимите им интернет герои. Телекомът планира да разшири и темите, като обърне внимание на неподходящото съдържание, фишинг измамите и гейминг културата. Ще инициира разговари с децата за това какъв образ искат да създадат за себе си в интернет, на какво са готови, за да привлекат последователи и как самите те избират инфлуенсърите, които да последват.

Безопасността на децата онлайн и повишаването на дигиталните умения на възрастните са сред приоритетите на "Йеттел", заложени в стратегията за устойчиво развитие на компанията. В нея телекомът си поставя амбициозната задача всяка година да ангажира с посланията за сигурно сърфиране в интернет 40 000 деца, както и да помага на 10 000 души да развиват дигиталните си умения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.