Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дежурните кабинети намалили наплива към болници и Бърза помощ

Все още обаче повече хора търсят помощ в болниците отколкото в поликлиниките

0 коментара
Дежурните кабинети намалили наплива към болници и Бърза помощ

Здравният министър Стефан Константинов отчете във вторник спад в повикванията към Бърза помощ и посещенията на спешните портали на болниците. Заслугата за това той приписа на дежурните кабинети в извънболничната помощ. Информацията от големите болници със спешни портали обаче е противоречива и докато на места болните намаляват, на други - се увеличават. Докато в София 9000 души месечно минават през всички 15 кабинета в извънболничната помощ, само през спешния портал на една столична болница преминават месечно към 5 000 - 6 000 души.

За пациентите от години е проблем към кого да се обърнат вечер и през почивните дни, като най-често се насочват към болниците, тъй като очакват, че там ще получат най-компетентна помощ. В същото време според здравното министерство голяма част от тях неоправдано ползват скъпата болнична помощ.

Идеята на дежурните кабинети беше да се осигури гарантираният от закона 24-часов достъп на гражданите до личен лекар и да се намали броят на хората, които търсят помощ в болниците. Джипитата, които осигуряват денонощна помощ на пациентите си, получават по 11 стотинки на записан пациент месечно. Те имат няколко варианта - да се сдружат и дежурят със свои колеги, да сключат договор с медицински център, а в труднодостъпните райони, където семейните лекари са малко, се допуска и даването на дежурства и по телефона. Възможността лекарите да сключат договор с медицински център съществува от години и се е наложила като практика в големите градове, но до миналата година личните лекари не получаваха допълнително възнаграждение. Въпреки съществуващата възможност да се обърнат към извънболничната помощ обаче, хората продължаваха да ходят в болниците.

Във вторник здравният министър отчете, че през 94-те дежурни кабинети преминават над 41 000 души средно месечно, което според него е довело до реално намаляване на хората, които се обръщат към спешната помощ. “С 12% за второто тримесечие на тази година са намалели повикванията на линейки, които не са спешни, спрямо същия период на предходната година. С 4% са намалели спешните повиквания, с 20% за първото шестмесечие имаме намаление на ходенето в болница да се търси лекарска помощ“, заяви Константинов пред БНТ.

“Това са много ясни показатели, които показват, че ние наистина правим реформа, и това, което сме направили до момента, е абсолютно правилно, поне екипът, който в момента аз ръководя“, заяви здравният министър.

В момента в столицата работят 15 дежурни кабинета, във Варна – 11, в Пловдив и в Бургас – по 7. Най-голям е притокът на пациенти през кабинетите в големите градове. В столицата средно на месец минават над 9 000 души, във Варна над 7 000, а в Пловдив над 5 000. В по-малките областни градове средно на месец минават около 1000 души, а в някои места като Пазарджик и Стара Загора броят им надвишава 2 000 души.

Наред с разкриването на дежурните кабинети обаче през миналата година здравното министерство намали с 30% парите, които болниците получават за преминалите по спешност пациенти. Целта бе да се намали броят на хората, на които се оказва помощ в болниците, като те бъдат пренасочени към дежурните денонощни кабинети в извънболничната помощ.


Директорът на болница “Света Анна“ Димитър Димитров коментира пред Mediapool, че при него няма намаление на преминалите през спешния портал болни и дори са с 15%-20% повече спрямо миналата година. Той съобщи, че дневно през спешния портал на болницата преминават между 130 и 200 души, основно с оплаквания като болки в корема, главата, температурни състояния. Това прави между 4000 и 6000 пациенти месечно. “През последните почивни дни – от петък следобед до понеделник сутринта имаме преминали 250 човека, от които 34 са докарани с линейка, а останалите са дошли сами“, коментира той. Намалените пари на болниците за тази дейност по думите му са крайно недостатъчни. “Те бяха недостатъчни и когато бяха 20 лева на преминал болен, а сега са вече 14 лева на преминал болен“, посочи той. “Не можем да връщаме дошлите болни, защото щом ни търсят, значи имат проблем да се свържат с личния си лекар или да отидат в близката поликлиника“, посочи той.


От болница “Царица Йоанна“ действително отчитат спад в броя на преминалите болни с около 9 000 души спрямо миналата година, но нямат анализ на какво се дължи той. През деветмесечието на миналата година през спешния портал на болницата са преминали 51 551 души, а през същия период на тази година те са били 42 203. Дори след намалението обаче по 4 700 души месечно продължават да посещават спешния портал на болницата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.