Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До 5 юни ЕК въвежда забрана за внос на четири вида храни

19 коментара
Явор Гечев, Снимка: БГНЕС

Близо седмица след като служебният кабинет забрани вноса на слънчоглед, пшеница, месо, мляко, оцет и други продукти от Украйна, за да осигури по-високи цени на местни фермери и търговци, България, заедно с още четири държави в ЕС - Полша, Словакия, Румъния, Унгария, приеха предложението на ЕК едностранните забрани да отпаднат. Вместо това ще има общи европейски ограничения, но на много по-малко продукти.

Европейската комисия съобщи, че е постигнала принципна договореност за възобновяване на транзита на украинско зърно през петте държави от Европейския съюз, включително България, които бяха наложили ограничения, предаде Ройтерс.

България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия въведоха мерките, като се позоваха на опасения, че украинското зърно, предназначено за износ в други страни, се е озовало на местните пазари, което е довело до намаляване на цените за местните земеделски производители.

Зам.-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис съобщи в Туитър, че изпълнителният орган на ЕС е постигнал "принципно споразумение" с петте държави, "за да отговори на опасенията както на земеделските стопани в съседните държави от ЕС, така и на Украйна".

Домбровскис заяви, че споразумението включва "защитни мерки" за четири продукта - пшеница, царевица, рапица и слънчоглед.

Споразумението ще важи до 5 юни, но няма да обхваща олио, мед, птиче месо или мляко, които също са предложили съседите на Украйна, за които вносът в целия ЕС трябва да продължи, но ще бъдат под специален "мониторинг". Транзитът на зърно и слънчоглед ще продължи безпроблемно през петте държави.

Сделката включва и пакет от мерки за подпомагане на местните земеделски стопани на стойност 100 млн. евро, каза Домбровскис.

През 2022 г. Европейският съюз временно преустанови вносните мита, за да позволи на Украйна, един от най-големите производители на зърно в света, по-добър достъп до световните пазари, след като Русия окупира черноморските пристанища на страната, припомня ДПА.

Гечев: Ще предложа отмяна на националната забрана

"Решението на ЕК е изключителен успех за България, благодаря на редовите експерти, които се занимаваха от министерствата на икономиката и земеделието. Тежки бяха последните 3-4 седмици, но това значи, че България е пълноценен член на ЕС. Също така значи, че ЕС е с вътрешна солидарност между самите държави. Ще предложа отмяна на националната забрана за внос на украинско зърно, тъй като тя се обезсмисля, след като има европейска", заяви служебният министър на земеделието Явор Гечев от Пловдив, цитиран от Нова тв.

По думите му следващата седмица ще проведе среща със земеделския министър на Украйна. "Дебатът за коридорите продължава. ЕК отчита проблемите на България. До 5 юни имаме въведена забрана на пет култури, между които слънчоглед, царевица, рапица", посочи министърът.

Що се отнася до слънчогледовото олио, Гечев каза, че ЕК продължава да го обследва. Той информира, че има уговорка през следващата седмица да се види със земеделския министър на Украйна и, освен темата за двустранните отношения, двамата ще обсъдят и въпроса за слънчогледовото олио.

Коридорите ще продължават да съществуват, като съответно България и другите държави ще допускат всички товари, които са за реекспорт към трети държави, каза Гечев. По думите му до 5 юни се работи за усъвършенстване на коридорите, които да са по-изгодни както за ЕС, така и за Украйна.

Гечев увери, че покачване на цените на тези култури няма да има, както и сътресение на пазара. В последните дни цените на борсата на зърното падат, посочи той. По думите му няма значителни количества пшеница от Украйна, които са на българския пазар, и има достатъчно българска. Имаме 2.5 млн. тона първокачествена пшеница в България, 1.5 тона царевица и 1.16 млн. тона слънчоглед и не можем да говорим за никакви възможности на спекула и вдигане на цената на хляба, допълни той.

От миналата година нямахме внос на сухо мляко, а за три месеца имаме повече от 150 тона вече и ако това се запази като тенденция, не е добре, коментира Гечев. По думите му изкупната цена на млякото през последните месеци е паднала с 30%, но това не се е отразило при крайния потребител. За меда също има двойни количества, които влизат в България и искаме да регулираме това, отбеляза министърът. Той посочи, че България настоява за постоянен механизъм, като при аномалии ЕС да ги урегулира своевременно. 

Украйна предаде протестна нота

Украйна е връчила протестна нота на Полша относно забраната на ЕС за внос на украинско зърно, предаде Ройтерс. Украинското министерство на външните работи е предало протестна нота на представители на Полша и на ЕС вчера, описвайки ограничаването на вноса на украинско зърно в страни от ЕС като "категорично неприемливо".

"Някои ограничения, каквото и оправдание да има за тях, не съответстват на споразумението за асоцииране между Украйна и ЕС и принципите и нормите на европейския единен пазар", заяви външното министерство.

"Има пълна законова основа за незабавно подновяване на износа на украински селскостопански стоки за Полша, Румъния, Унгария, Словакия и България, както и за продължаване на износа към други страни членки на ЕС, който беше нарушен", се допълва в текста.

Същевременно украинският финансов министър Сергий Марченко приветства сделката, постигната с няколко страни от Източна Европа за уреждане на спора относно вноса на украинско зърно, предаде ДПА.

Блокирането на украинския внос би било не само нещо, което вреди на Украйна, но то може да причини и огромни страдания на Близкия изток и на Африка, заяви министърът, който е на среща на финансовите министри на страните членки от ЕС в Стокхолм.

България, Унгария, Словакия и Полша ограничиха определен селскостопански внос от Украйна заради опасения за изкривяване на пазарната конкуренция. Румъния също се оплака относно нарасналия украински внос.

След отмяната на митата върху украинските стоки след руската инвазия в Украйна, вносът на селскостопански стоки в ЕС нарасна рязко. Само вносът на царевица от Украйна в Полша възлезе на 1,84 милиона тона през 2022 спрямо 5800 тона през 2021 г., поясни ЕС.

Заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис каза, че до няколко дни ще започне да се прилага сделката, съгласно която вносът на пшеница, царевица, рапица и слънчоглед в петте гореспоменати страни от ЕС ще бъде възстановен, но само с цел транзитиране през тяхна територия на тази продукция.

Вносът на зърно е важен източник на приходи за Украйна. Европейските мерки, целящи да позволят на украинското зърно да продължи да достига до глобалните пазари въпреки войната, позволиха продажбата на украинско зърно на стойност 26 милиарда евро, заяви европейски представител.

Финансовите министри от страните от ЕС в Стокхолм дискутират и по-нататъшна подкрепа за Украйна, тъй като Киев харчи половината си бюджет за настоящата военна кампания, заяви украинският финансов министър Марченко.

Домбровскис заяви, че вероятно за 2024 г. Украйна ще се нуждае от най-малко 18 милиарда евро. Такава сума бе предоставена от ЕС на Киев за настоящата година, за да бъдат покрити държавни разходи, в това число пенсии и инфраструктурни разходи. 

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Козин Човков
    #19

    С тази аграрна физиономия, Явор Гечев е напълно подходящ за аграрен министър.

  2. полк. Дрангов
    #18

    "Цените на хранителните продукти няма да се вдигнат (много)"...А защо не стимулирате КОНКУРЕНЦИЯТА та цените да паднат?...Кво е това правителство дето се бори да има високи цени?

  3. Kruger
    #17
    Отговор на коментар #5

    Миналата година не се е забранявал износа на зърно. Кой ви го каза това, къде го прочетохте? Няма такъв "факт".

  4. Отбелязвам
    #16

    Радев, да кажем, че Йотова я разбирам - тя по марксистко-ленинската идеология е обща жена. /Статията на Ленин "При комунизма жените трябва да са общи !" 1921/ А ти като какъв - като "противникът ти Борисов" тъчеш на същия стан - днес едно, утре друго и винаги за Русия? Ти българин ли си? Президент на България ли си или какво?

  5. Отбелязвам
    #15

    Радев и Йотова, защо ходите като руски ку-рви да поднасяте цветя на МОЧА? Защото сте такива. Не осъзнавате ли, че МОЧА и Альошите са позор за България? Защото те гарантират зависимостта на страната ни от Империята на злото? Която в момента унищожава Украйна, а вие и се подмилквате. Ние сте за мир, а за руский мир. Нали? Дяволът да ви гътне и двамата! Има Господ!

  6. Отбелязвам
    #14

    И защо това правителство разрешава руската цигания конкурс за деца с произведения във възхвала руските мародерства тук в България? При положение, че имаме родова памет. Писал съм го тук - прабаба ми /1870-1976/ казваше: "И при двете си идвания тук рушняците изнасилваха деца, жени и баби и крадяха като невидяли". Като днес в Украйна. Това трябва да пише в нашите учебници по история, а не дебели московски лъжи!

  7. vladidim59
    #13

    Оти ручаха жабетата?

  8. Отбелязвам
    #12

    И за какво "освобождение" на България през 1877/78 крадлива Русия има нахалството да говори, след като сме им платили цялата тази война до последния патрон - с тонове наше злато. Това е то руската наглост! Следва и махане от българските учебници по история на всички руски лъжи! Че българите били номадско племе, но като дошли тук, веднага построили каменните градове Плиска и Велики Преслав. Как номадско племе строи веднага каменни градове? Като до края на 18 век цяла Москва е дървена.

  9. Отбелязвам
    #11
    Отговор на коментар #10

    Късани на дипломатически отношения с Русия, Лустрация /осветяване/ на работещите за Русия и забрана на русофилските партии и организации! Не могат да заемат държавни длъжности и да се явяват на избори. Без това няма да станем пак богата и просперираща държава, а безпаричието и изселването на младите ще продължава. Така Русия продължава да ни унищожава като държава - чрез кражби, бедност и обезлюдяване.

  10. Отбелязвам
    #10

    Късане на дипломатически отношения с врага Русия! Всичко друго е лъжа и измама!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.