Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Компенсациите от ЕК за вноса на зърно от Украйна били недостатъчни

18 коментара
Министърът на земеделието Явор Гечев. Сн. БГНЕС, архив

Европейската комисия предлага България да получи около 10 милиона евро помощ заради вдигането на националната забрана за внос на зърно от Украйна. Тези пари са недостатъчни, настояваме за информация от Европейската комисия за методите и начините, по които е смятана тази пропорционалност на средствата. Това каза министърът на земеделието Явор Гечев, който участва в откриването на единадесетия национален събор на овцевъдите край Петропавловския манастир.

"Смятаме, че България е подценена по отношение на втория пакет от помощи от Европа", каза Гечев. По първия пакет компенсации от Европа бяха получени около 16 млн. лева.

България първо забрани вноса на украинско зърно и още 19 стоки от тази страна с аргумента, че така предпазва българските производители, които не могат да реализират по-скъпата си продукция заради евтиния импорт. По-късно Европейската комисия реши, че налага забрана за внос на четири стоки от Украйна - пшеница, царевица, рапица и слънчоглед. До 5 юни те могат да минават само транзит през България, както и през Полша, Румъния, Словакия и Унгария, които също обявиха, че местните производители търпят загуби заради засиления евтин внос от Украйна.

Официалните мерки на Брюксел станаха факт, след като по-голямата част от споменатите държави, включително и България едностранно блокираха вноса на между 18 и 20 продукти от Украйна.

В събота Гечев припомни, че България иска забрана за търговия в страната и с други стоки от Украйна. Списъкът включвал 27 продукта, чиито внос е нараснал през миналата година и тенденцията продължавала и през тази. Те били подадени към Еропейската комисия за "обследване". Сред тях са слънчогледовото масло, сухото мляко и меда. Министърът коментира, че въпросът със сухото мляко е важен, защото за последните два месеца изкупните цени на млякото са занижени с 30%, но това не се е отразило на крайната цена в търговските вериги.

Излишък на слънчоглед

"В България има повече слънчоглед, от този който може да бъде обработен до новата жътва, стоката е над милион тона за три милиарда лева, а жътвата наближава. Министерството на земеделието е медиатор в разговорите между браншовете на производителите и преработвателите – единственият спор е за цени при тези срещи. Българските преработватели на олио декларират, че предпочитат да работят с български слънчоглед и се надявам ситуацията да се нормализира", посочи Гечев.

Решението на служебното правителство да блокира вноса на евтин слънчоглед от Украйна предизвика недоволството на преработвателите, които поискаха отмяна на рестрикциите.

Българската продукция била скъпа, но качествена

"Предстои приемането на обща декларация между българското и украинското министерство на земеделието, при аномалии на пазара на земеделската продукция, заради вноса от Украйна да бъдат разработени различни варианти, които да усъвършенстват така наречените коридори, извеждайки ги и от ЕС и от държавата", посочи Гечев и допълни, че забраните не са съвършеното решение, трябва да има механизми, които регулират този тип кризи.

"Когато има българска продукция, и тя е на по-висока цена, означава, че тя е качествена и се търси. Целта е да се осигури баланс, който да дава сигурност, че когато се купува български продукт, той е с високо качество", коментира Гечев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #18
  2. Козин Човков
    #17

    За лакомите мутри-зърнари компенсациите винаги ще са недостатъчни. А не е ли време да им се наложи да продават на текуща пазарна цена?

  3. ефрейтора
    #16
    Отговор на коментар #15

    Слушай , истеричен келеш , закачаш се с погрешния човек. Абе , боклук смотан , ти разбираш ли какво пишеш ?!

  4. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #15
  5. ефрейтора
    #14

    Интересите на Украйна и колективния запад са несравнимо по-важни от интересите на който и да е български бизнес или кауза . Крайно време е това да се разбере и да се изпълнява без хън мън .

  6. bobyhranov
    #13

    Алчни, по-алчни, най-алчни, български зърнари. Туй то.

  7. Отбелязвам
    #12

    Гечев, добре че има внос на зърно от Украйна! Иначе щяхме да ядем хляб от 10 лв.

  8. Bлaдo
    #11

    а къде ??!?!?!?? ми е евтиният хляб, бе, алчна брадата cвuньo !!????? (министър явор нннам кой си)

  9. Отбелязвам
    #10

    До 1944 България хранеше с евтина храна Европа. После дойде Червената армия, направи ТКЗС-та и ни унищожи селското стопанство. После при реституцията Мафията взе земята. И сега такива като този искат компенсации от Европа, за да произвеждали. Жив путинизъм.

  10. Коментарът е изтрит в 19:44 на 6 май 2023 от автора.
    #9

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.