Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Домакинствата притежават богатство за 165 млрд. лева

82 коментара
Домакинствата притежават богатство за 165 млрд. лева

Съвкупното богатство на българските домакинства, което се измерва чрез притежаваните финансови средства и имоти, е достигнало 165 млрд. лева или 84,5 млрд. евро в началото на 2008 година. Това съобщи в четвъртък Красен Йотов от независимата изследователска група “Индъстри Уоч” (Industry Watch) при представянето на редовния доклад на компанията за финансовото и имущественото състояние на населението в България.

Финансовото богатство на домакинствата се изчислява на 31 млрд. лева или средно 4 100 лева на глава от населението и бележи ръст от 28.5% спрямо същия период на миналата година.

В доклада се отчита, че като цяло ръстът на богатството изпреварва този на инфлацията и на работните заплати.

Асенка Христова от "Индъстри Уоч" обясни, че при изчисляването на съвкупното богатство са взети предвид финансовото богатство и имотите, както и задлъжнялостта. То обхваща пари в брой, банкови депозити, инвестиции в акции, включително по линия на масовата приватизация, инвестиции в ценни книжа, пенсионни спестявания, колективни инвестиции и животозастраховане. Докладът не обхваща обаче чуждестранната валута, държана в брой, банковите депозити в чужбина, инвестициите в ценни книжа извън страната и земеделска земя.

Анализаторът Лъчезар Богданов коментира, че вече е отминало времето, когато богатството се е измервало с работните заплати, и изследването на "Индъстри Уоч" се опитва да обхване именно тези по-широки измерения на богатството.

Резултатите от проучването на “Индъстри уоч” са в разрез с твърденията на синдикатите за непрекъснатото обедняване на българското население и стагнацията в доходите му на фона на непрекъснатото нарастване на цените. Синдикатите обаче се придържат именно към измерване на доходите от труд и социални плащания, като имуществото те не причисляват към активите, с които даден индивид или домакинство разполага.

Българите остават консервативни в спестяванията

Основен дял във финансовото богатство на домакинствата имат депозитите и парите в брой и в това отношение българите остават силно консервативни. Около 85% от семействата държат финансовите си активи в банкноти и депозити, обясни Красен Йотов. По думите му това от една страна ги лишава от получаване на по-висока доходност от спестяванията, но от друга страна рискът е по-малък.

62% от финансовото богатство на домакинствата е в депозити, а 22% - в банкноти. Все пак делът на парите в брой намалява, което говори за повишено доверие в банковите институции.

Като цяло депозитите бележат годишен ръст от 30%, а на пазара се пооявяват все повече нови депозитни продукти, които обаче засега са малко популярни у нас. Инвестициите в акции заемат едва 4.9%. Държавните ценни книжа губят все повече своето значение и в момента представляват 0.1% от финансовото богатство на домакинствата.

Докладът отчита, че все още застрахователната култура на българите остава ниска и се знае малко за възможността да се пести по този начин.

Значимостта на пенсионните и взаимни фондове нараства, допълни още Йотов. Той посочи, че ръстът на кредитите отчита забавяне в началото на годината. Делът на жилищните кредити обаче се увеличава значително и през 2007 година той е вече над 40%. Въпреки това обаче в България делът на жилищните кредити остава малък от общата задлъжнялост. В Европа делът им е около 70 на сто.

Като цяло задлъжнялостта на българските домакинства е ниска, съотнесена към БВП. В по-развитите страния тя е почти съизмерима с БВП.

По отношение на личните коли през 2007 година са продадени с 20% повече превозни средства спрямо 2006 година.

Богатството ще продължи да нараства

От "Индъстри Уоч" отчитат, че богатството на домакинствата ще продължи да нараства относително бързо. Според анализаторите все по-често българите ще започнат да насочват спестяванията си към инструменти, носещи по-висока доходност.

Прогнозите са, че няма да има сътресение на пазара на масови жилища, които са основният актив на домакинствата.

Според Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии въпреки че като цяло пазарът на недвижими имоти върви добре, сегментът на имотите в черноморските курорти не се развива позитивно и очакванията са, че няма да се развива добре и в бъдеще.

Това, според него, може да доведе до преоценка на жилищата в курортните градове, която да покаже, че те са били надценени много.

Теренни проучвания показват, че хората все по-често говорят за пазарната стойност на жилищата си, което говори, че на тази база хората все по-често планират живота си, отчете още Ганев.

Освен това "домакинският парк" от печки, хладилници и електроуреди се е обновил чувствително.

Докладът на "Индъстри Уоч" използва данни от БНБ, Комисията за финансов надзор, Българска фондова борса, НСИ, взаимни фондове и др.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

82 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 17
    #83

    Иначе - богатеем си и това е...Дано не се появи Костов, че кат ще се развихри оназ ми ти дефлация...17

  2. От Драгалевци
    #82

    дори иван костов е богат, въпреки че вече не е комунист;;;;;;;;;;;;;

  3. Вишински
    #81

    Не разбирам как е измерено или изчислено това.Не вярвам хората да са си признали кой колко пари има, къде си ги държи и какви имоти има.Най-вероятно става дума за компютърен модел, за симулация. И резултатите от компютърната игра се представят за истински изследвания.Същият трик правят едни ловки мошеници, които се наричат "учени - еколози". Те периодично бомбардират хората с информация от сорта на "ледниците в Антарктика са намалили дебелината си с 5 см за последните 20 години" или "за последния

  4. tayko
    #80

    Вишински,хората в по голямата си част не са откровено бедни.Това са митове.

  5. maria
    #79

    Kak taka spokoino i legerno Industry Watch razpredeliha obstoto bogatstvo na bulgarina na glava na naselenieto i ustanoviha, 4e sum bogata. Kakvo ozna4ava, 4e ot tova obsto bogatsvo mi se polagat blizo 5 hil.lv. Otkude da si gi potursja? Ot 4erepa li? Ama ne moge naistina tezi mom4eta neprekusnato da mi prokarvat njakakva kabinetna ikonomika. V4era mislja 4etoh posledni danni za produlgavastoto s mnogo burzi tempove razsloenie na malka grupa svruh-bogati bulgari i ogromna masa bedni. I ponege sum

  6. STEFAN D-R D TCHOLAKOV - SVERIGE
    #78

    SS - INFORMATION --http://www.novinar.net/?act=news&act1=mnenia&mater=MjYzMDs1OQ--До - СС - Ангел Грънчаров - Гурково - Ботевград - Правешко !,ДРАГИ АНГЕЛЕ НЕБЕСНИ, НАЛИ СИ СПОМНЯШ КАК ТЕБ ТЕ РЕГИСТРИРАХА В ЗАТВОРА СТАРА ЗАГОРА ДА СТОЙШ В ЛАЗАРЕТА. ТОГАВА ТРЯБВА ДА СЕ ТЕ НАУЧИЛИ КАКВО И КАК ДА ПРАВИШ И КАК ДА ПИШЕШ !--Виждам, че си се научил на добри работи и дано Ти даде Господ подобна радост дето ми я приписваш, защото ПРЕДАТЕЛИТЕ винаги се гърмят по всяко време ! --ДА ТЕ ИЗВЕСТЯ ДА ПРЕГЛЕДАШ СЛЕДВАЩАТА СТРАНИЦА И ДА РАЗМИШЛИШ КАКЪВ МЕРЗАВЕЦ СИ - ЕТО ТУК !--http://www.stefan-tcholakov.com/forum/index.php?topic=160.0--НЕГОВО БЛАЖЕНСТВО ОТ КРАЛСТВО ШВЕЦИЯ !СТЕФАН Д-Р Д ЧОЛАКОВ

  7. Възмутените
    #77

    Да се твърди, че българинът е богат, е връх на политическото безочие и дебилщина. Да се тръби, че хората са нелегални богаташи, е плод на затворнически акъл, на фантазия, родена в килията, на идеологически психопати и откровени идиоти. Де не се вижда факта, че хората ни са лишени от възможността да притежават жилища, да плащат данъците си, да отглеждат децата си, да пътуват като западняците по света, да купуват стоки и да правят пазарна икономика, е признак на историческа, целенасочено развивана,

  8. Hunter
    #76

    Ами Мария, богатството на Черепа се разпределя на един куп цигани, които нямат нищо. Замислете се обаче, нямате ли пари под дюшека, или в банка или акции или друго. Вие ако нямате, комшията и той ли няма?Българина е свикнал да се стиска, но да трупа "бели пари за черни дни". Затова съм съгласен с преценката на "Индъстри". Още повече, българина е свикнал да яде хляб и сол, но "да има керемидка над главата" и затова цените на имотите няма да паднат. Замислете се, колко хора познавате с повече от едно жилище! Ако вие имате едно и имате пари (или възможност за кредит) не бихте ли купили за любимото отроче едно? И ако вие не, то как е положението при комшията пак?

  9. Читател
    #75

    Разбира се, писалите преди мен са напълно прави да твърдят че е дебилно да се твърди, че твърденията за бедността на българина са мит. Може би всъщност авторите никога не са казали това нещо, а е просто поредния плод на неграмотно (и неетично) репортерство. Но има и друго. Дълбоко погрешно е да се включва основното жилище в богатството на индивида. То не е инвестиция и генератор на богатство (в общия случай). Ако имаш три къщи е друга работа, но само една - не. Затова например едно от правилата на

  10. NEMO
    #74

    MOZE I DA SA PRAVI ZA GRADOVETE, NO POGLEDNETE PROVINCIQTA I PENSIONERITE, MISLQ 4E BULGARITE VSU6NOST SME VSE O6E MNOGO BEDNI

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.