Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДПС за пети път между делегати и ръководство - единият пак е излишен

0 коментара

Лютви Местан тази сутрин опроверга флагрантното съобщение на ДПС от уикенда - че ще предаде на Трибунала в Хага асимилацията на българските турци и ще съди България за геноцид. Заявката на Движението беше повече от абсурдна - Хагският трибунал води дела само за престъпления от 90-те години и извършени само в бивша Югославия. С един замах ДПС беше вкарало България в друга държава и анахронично преплело българските престъпления от 80-те с тези, извършени 10 години по-късно. Според Местан партията му е допуснала грешка именно в този смисъл. Благодарение на тази навременна намеса ДПС излиза от ситуацията без да е залято от твърде много подигравки за некомпетентност.

Остава обаче един въпрос с многогодишна давност -

защо всяка национална конференция на ДПС води до абсурди

като сегашния. Всеки път в името на делегатите бива изречено нещо бомбастично, което след конференцията бива опровергано. Журналистите, машинописките или някой трети винаги не е разбрал. Най-фрапантният пример беше поднесен на форума на Движението през ноември 1993 - тогава Ахмед Доган осъди православния натиск над традиционните мюсюлмани в Западните Родопи и беше произвел два доклада - единия прочете, а другия раздаде на журналисти. Четейки от първия Доган произнесе - "Ако трябва да избираме между националния суверенитет и правата на човека, ние ще изберем правата на човека, господа, заедно с всичко, което произтича от това" (бурни овации в залата). В раздадения пишеше: "Ако трябва да избираме между националния суверенитет и правата на човека, ние ще изберем и двете." На въпрос кой цитат да се смята за верен, предвид очевидното им взаимоотрицание, лидерът на ДПС каза, че в първия имало машинописни грешки.

Делегатите на ДПС са обикновени хора от далечни на София села и градове, понесли трагичните удари на живковата асимилация, унижение, преследване и депортиране. Разликата между тях и централното ръководство не е заложена само в марката на костюма и цената на вратовръзката. Тя е предимно ценностна. За делегатите думата "правосъдие" е изпълнена с реално съдържание - те наистина недоумяват как е възможно за 12 години да няма осъден за най-масовото престъпление на комунистическия режим. За централното ръководство обаче правосъдието е място за политически игри, шантаж и корупция, а асимилацията на българските турци - приключен исторически факт, в който

и самите лидери не са играли завидна роля.

Тези възгледи нямат шанс да се съберат. Те могат да съжителстват само в полето на обещанието. При това абсурдността му е категорично неуловима - кой на село е чувал за граници на юрисдикцията на далечния Хагски Трибунал?

Има и друго - именно не-преследването на престъпниците от Политбюро осигурява на Доган дълголетно лидерство: докато извършителите не са наказани от българската държава, над българските турци ще продължава да тегне усещането за застрашеност. И партия, произлязла от общите им корени ще остава единствен гарант, че трагедията няма да се повтори. Точно заради това ръководството ѝ остава на място - делегатите знаят, че вътрешен скандал ще разклати или поне ще уязви самото движение.

Тези фактори ръководят политиката на ДПС поне от втората година на съществуването му. В началото на Великото народно събрание

Доган искаше забраната на БСП,

а две години по-късно направи с нея правителство. В началото беше реален символ на угнетените български турци, искаше безкомпромисен процес за извършителите на асимилацията. После пиеше кафе с главния прокурор. Със следващия - също. Просто му трябваше време, за да прецени перверзния залог на оставането си на лидерското място. Това не е само продукт на агентурното минало, това е банален политически разчет, какъвто съществува и в другите партии. Но два пъти по-тежко отекващ от този на другите, защото спекулира върху най-фината струна на човека - забраняваната му идентичност, отнетия дом, зачеркнатата биография.

Централата на ДПС знае от твърде отдавна как е формулирано прокурорското обвинение за асимилацията - така е построено, че да доведе до непременно оправдание, ако изобщо някога стигне до съд. Прокуратурата изобщо не е завеждала дело за депортирането, нито за асимилацията.

Тя не обвинява никого в реалното престъпление,

на което през 80-те бяхме свидетели. Напротив - обвинителният акт, който прилича на адвокатска пледоария, твърди, че Живков е искал да възстанови историческата справедливост като "върне" изконните български имена на поробените в ислям българи. Това не е текст от времето на комунизма, това е написано в наши дни, в разгара на пазарната икономика, натовската ориентация и свободата на словото.

А обвинението е предимно следното - че български турци са били незаконно изпратени в лагера Белене и малтретирани. Всеки български турчин ще потвърди, че в Белене никой не е бил малтретиран. Незаконно задържане, насилствена изолация, нарушени права - да, но не и физическо посегателство, независимо от по-ранната мрачна слава на сталинския лагер. Освен това не е ясно как Георги Атанасов, последният останал обвиняем, би могъл да е персонално отговорен за подобно престъпление. Иначе казано, напълно безсмислено е да се призовава делото да приключи най-после - неговият финал би бил по-комичен и от този на процеса над Живков.

Проблемът е в самата правосъдна система, която допусна подобни прокурори на ключови места. Те се превърнаха в отрицание на собствената си професия, като бездействаха пред престъпленията или противодействаха на правосъдието. Проблемът е и в онези политици, които вместо да построят работеща система, с мълчанието си допринесоха за нейното безпрепятствено опорочаване.

ДПС не прави изключение от тази поредица на отговорните. Този уикенд идва поредното потвърждение за политическата му несъстоятелност - издирването на несъществуващ външен съд е не повече от признание, че движението смята за приключил въпроса с правосъдие вътре в България. И че то дори не допуска да използва участието си във властта, за да помогне за реални реформи в съдебната система.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.