Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дунав заля над 240 участъци от българския бряг

5 коментара

Над 240 участъци на българския бряг на река Дунав са залети от прииждащите води, съобщи в четвъртък Агенцията за проучване и поддържане на реката. Залети са централния понтонен кай в Лом и пристанищният кей в Оряхово. село Арчар и пристанище Цибър, бреговете край Лом, село Долно Линово, Тутракан, Стълпище, Пожарево, Ветрен и на 500-я километър край Русе. Залети са помпената станция в ръкава до Козлодуй, отводнителната помпена станция на 665-я километър. Край Козлодуй нивото на реката е 740 см при критични стойности от 800 см.

Прогнозата е до събота нивото край Русе да се повиши с още 74 см, а край Силистра – със 78 см. Русенският областен управител Мария Димова свика в четвъртък сутринта заседание на постоянната областна комисия за защита на населението от бедствия, аварии и катастрофи. Членовете ѝ се запознават със ситуацията около река Дунав и вътрешните реки и изясняват собствеността на дигите. Специалистите смятат, че до понеделник водният стълб край Русе ще достигне критичната си точка от 800 см и има опасност да бъде залято пристанището на западната промишлена зона на града.

Гражданска защита е сформирала аварийни групи за действие, по поречието са разположени денонощни наблюдателни постове, които докладват за нивото на реката и състоянието на дигите.

В четири селища остава бедственото положение. Това са община Ихтиман, близкото село Живково, с. Ягодово, общ. Родопи, и с. Сърнево, общ. Раднево.

На територията на страната има активизирани 29 свлачища в Шумен, Плевен, Пловдив, Софийска област и други региони. Разместените земни маси край. с. Златар, общ. Велики Преслав, застрашава манастира “Св. апостоли Петър и Павел”. Край Клисура има срутване на скални маси, които подкопават пътя. Затворено е шосето Раднево-Гълъбово, Старозагорско.

Вече няма населени места с прекъснати ток, вода и телефон. Летищата и пристанищата функционират нормално, язовирите се изпускат контролирано, а нивата на реките се следят, като на места те се понижават..

Преди редовното заседание на кабинета в четвъртък  министрите се събраха  на оперативно заседание, на което вицепремиерът Емел Етем ги запознава със ситуацията в страната след  наводненията през последните дни.

Министърът на транспорта Петър Мутафчиев каза преди заседанието, че ще поиска от министерството на бедствията и авариите допълнителна сума за укрепване на активизирали се свлачища, които заплашват железопътната инфраструктура, както и за осигуряване на скалите, които има опасност да паднат върху нея. Министър Мутафчиев отказа да посочи каква сума ще поиска, но уточни, че парите са нужни за превантивни мерки, за да не стига до прекъсване на жп линиите.

Етем докладва пред колегите си от кабинета, че обстановката в страната се нормализира в резултат на предприетите мерки.

Информацията за обстановката в страната се докладва непрекъснато. В засегнатите области и общини продължават спасителните и аварийно-възстановителни работи, отводняването, разчистването на пътните и улични платна от нанесените върху тях земна маса и паднали дървета, както и укрепване на диги на опасните участъци. На евакуираните жителите от най-засегнатите сгради са осигурени подслон, медикаменти и храна.

Започнали са и експертните оценки на щетите от поредното наводнение. Инспекциите ще продължат до 30 март.

По данни на Министерството на държавната политика при бедствия и аварии през последните дни са наводнени над 825 жилищни и обществени сгради. Разрушен е частично един мост, а 9 са засегнати. Скъсани са 5 диги.

Наводненията в пострадалите общини са предимно заради високото ниво на подпочвените води и пренасищане на почвата от наводненията през миналата година, заяви Емел Етем.

Вицепремиерът съобщи пред министрите и какво е свършено досега в изпълнение решенията на Кризисния щаб.

На територията на 199 общини през 2005 г., с цел повишаване на проводимостта, са почистени 347 реки и 142 дерета с обща дължина 1 428 243 м и 66 отводнителни канала на обща стойност 6 678 898 лева. През 2005 г. Постоянната комисия отпусна 5 640 506 лева за укрепването на 71 свлачища и 13 799 886 лв. за изграждането на 476 подпорни стени, докладва Етем.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mediafool
    #6

    Айде вземето го поправете това заглавие де! И си назначете коректор!

  2. Друг читател
    #5

    Погледнете официалните преводи на европейските документи, напр. Конституцията - там сигурно са работили и коректори, но какво от това. Те са над такива дребни подробности.

  3. Читателка
    #4

    И образованието е посредствено. Това е модата днес.

  4. samuelson
    #2

    двеста и четиредесет участъкА, много участъцИ - определено и неопределено числително, пет ученика - доста ученици.медиапул не се справят с елементарната граматика, камо ли със семантиката.

  5. читател
    #1

    Някой като пуска тези съобщения защо не поясни на простите читатели какво значат тези 70 и кусур сантиметра. Да се напише при колко е нормално, кога почва леко да прелива, кога улиците на Русе или Видин ще са като Венеция и т.н. това е все едно да ви кажа че температурата ще се покачи с 28градуса по Фаренхайт. На средния българин това нищо не му говори.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.