Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Две лекарства срещу ебола с обещаващи резултати на фона на епидемията в Конго

0 коментара

Две лекарства срещу ебола се оказаха толкова ефективни в клинично проучване, че изследователите ще ги направят достъпни за всички инфектирани с вируса в Демократична република Конго (ДРК), където болестта уби близо 1900 души през последната година.

Преживяемостта при хората, които са приемали лекарствата скоро след инфектиране, когато нивата на вируса в кръвта са все още ниски, е 90%, съобщава сп. “Нейчър“.

“Това е наистина добра новина“, казва Сабу Мулангу, изследовател в проучването и експерт по инфекциозни болести в Националния институт за биомедицински изследвания в Киншаса.

“Сега ще можем да акцентираме, че над 90% от хората оцеляват, ако започнат лечението рано“, казва той.

Едното от лекарствата, REGN-EB3, е коктейл от три моноклонални антитела срещу ебола, произведен от Regeneron Pharmaceuticals от Таритаун, Ню Йорк . Второто mAB114 е получено от единично антитяло, възстановено от кръвта на човек, оцелял от ебола в Конго през 1995 г., и разработено от Националния институт за алергии и инфекциозни болести на САЩ.

И двете лекарства превъзхождат две други експериментални лечения в безпрецедентното многолекарствено клинично изпитване в Конго, съобщиха от Световната здравна организация, Националния институт за биомедицински изследвания в Киншаса и Националния институт за алергии и инфекциозни болести на САЩ в съвместно изявление.

Предварителните данни на първите 499 души, включени в изследването, показват, че 29% от хората, получили REGN-EB3, са починали, в сравнение с 34% от тези, които са получавали mAb114.

За разлика от тях 53% от пациентите, които са получили антивирусното лекарство remdesivir, умират, както и 49% от тези, които са получавали ZMapp, лечение с антитела, което е тествано по време на голямо огнище на ебола в Западна Африка от 2014 г. до 2016 г.

Жан-Жак Муембе Тамфум, генерален директор на Националния институт за биомедицински изследвания в Киншаса и съоткривател на ебола, казва, че се надява резултатите да вдъхновят хората да доведат болните си близки в клиники срещу ебола за лечение. Според СЗО хората чакат средно 5-6 дни, след като забележат първите симптоми на инфекцията, за да потърсят лечение в център за ебола.

Епидемичният взрив в източната част на Конго е вторият най-тежък досега. Повече от 2800 души са заразени с ебола, включително близо 1900, които са починали. Недоверието и насилието в района затрудняват усилията за спиране на разпространението на вируса.

Изпитването за лекарства, което започна миналия ноември, има уникален дизайн, който му позволява да спре и да се рестартира, ако атаките в близост до центрове за лечение на ебола възпрепятстват терапията или ако огнището приключи. Изследователите ще продължат да събират данни от проучването на REGN-EB3 и mAB114, с надеждата да потърсят регулаторно одобрение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.