Бившият финансов министър Симеон Дянков обяви, че е оставил държавата в добро финансово здраве. Той е заявил това по време на награждаването му с почетен плакет и грамота от директора на Националния исторически музей Божидар Димитров на тържеството по случай 40 години от създаването на музея.
България е била заплашена от фалит от 2009 г. насам, но е избегнала банкрута единствено благодарение на строгата дисциплина, наложена от кабинета на ГЕРБ, смята бившият финансов министър.
"Управлявах бюджета на държавата в тежка финансова ситуация и много хора казваха можеше това, можеше и другото. Факт е, че 2009-та, 2010-та и 2011-та държавата беше пред банкрут и ако не бяхме толкова дисциплинирани, отдавна да сме банкрутирали. Радостен съм, че успях първо да възстановя и запазя финансовото здраве на държавата", каза Симеон Дянков.
На въпрос как ще коментира днешните драматични констатации на наблюдателите от ПАСЕ, че у нас има ужасяваща бедност, а безработицата се е увеличила два пъти през последните четири години Дянков отговори, че безработицата в цяла Европа се е увеличила над два пъти. Това са фактите в една тежка икономическа криза, добави той.
Според Дянков бедността у нас е ужасяваща, защото сме почнали от много ниско ниво и 60 години социализъм (комунистическото управление в България е от 1944-1989- бел.ред.). В момента, в който вървим напред с център-дясно правителство ще просперираме, но не може да стане всичко наведнъж, смята Дянков.
Бившият финансов министър призна, че е искал да инвестира 30% от Сребърния фонд. Преди дни управителят на БНБ Иван Искров заяви, че предишното ръководство на финансовото министерство е опитвало да посегне на двата милиарда лева от Сребърния фонд, но е било спряно от Националната банка и Комисията за финансов надзор.
"Известни са различията в мненията ни с г-н Искров, идеята в проектозакона беше 30% от Сребърния фонд да се инвестират, за да се повиши доходността на пенсионерите. Както преди, така и сега доходността е 0.2%. Пенсионерите всяка година губят пари. Въпреки че тогава не се прие, много държави го правят", каза Симеон Дянков.
Той препоръча следващият финансов министър да поеме щафетата от него и да има някаква кауза извън финансите, както при него - археологията, защото "финансите са достатъчно тежки, всички искат нещо, сърдити са, че не им го даваш, защото няма пари". Хубаво е да има нещо положително, винаги е добре да се връщаме към славната ни история, добави Дянков, който беше обявен за „главен археолог на републиката“ от бившия културен министър Вежди Рашидов.
На въпроса дали си отива обиден от политиката Дянков отговори, че отдавна е заявил, че няма да е в листите на ГЕРБ за предстоящите избори. "Не съм член на ГЕРБ и никога не съм бил, в листите трябва да са хора, които работят на местно ниво, моята задача е експертна, аз съм финансист", каза Дянков. Той посочи, че продължава в следващото поприще, като уточнява, че то не е свързано с политиката, без да казва какво е.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
50 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Каква финансова стабилност, какви 5 лева... Точно стана още по-лошо...
47, какво невярно има в номер 10? Ти да не би да си Иво Прокопиев или някоя от метресите на Дянков - Доротея пандова или Ирина....
до №10 прочетох всичкити поместени по-долу текстове. №10,нямаш равен на тебе.Ако действително са такъв,не случайно сме байганьовско племе .Вместо глави носим кратуни на раменете си
ДЯНКОВ ТРЯБВАШЕ ДА РАЗСРОЧИ ВЬНШНИЯ ДЬЛГ ПО ПРИМЕРА НА ВЕЛЧЕВ
1. Г-н Дянков трябваше да последва примера на М. Велчев и да се опита да разсрочи вьншния дьлг на Бьлгария, А НЕ ДА СКЬСЯВА ВРЕМЕТО ЗА ИЗПЛАЩАНЕ ОТ 10 НА 5 ГОДИНИ. Мария Капон беше права в критиката си на Дянков (виж: http://www.mediapool.bg/енп-news194803.html). Това "пестене и гладуване" (с цел да се изфукаш, че "си по-добьр от Велчев") започва да ми напомня на гладуването на румьнците по времето на Чеушеску. Ако си спомняте - те (румьнците) …
гладуваха, "за да вьрнат дьлга си кьм Запада по-бьрзо" (след което се очакваше да настьпи "раят на земята"). Всички знаем какво стана ...
2. Независимо какво ще е бьдещето на еврото, разсрочването на дьлга щеше облекчи бюджета и социалната мрежа. Увеличеният (от това разсрочване) дьлг ще се плаща в бьдеще - когато кризата отмине. Социалното напрежение започва да достига опасна точка...
3. Аз внимателно прочетох доклада на Industry Watch за сделката по вьншния дьлг на М. Велчев и я намерих за доста положителен кьм Велчев. Никьде не намерих този 1 млд. загуба, за който вестниците писаха. Освен това финансовата операция на Велчев по дьлга беше удобрена и похвалена от МВФ в доклада си от 2003.
4. Сделката по вьншния дьлг на Велчев е една от главните причини за натрупване на резерви в бюджета през 2004-2007 и за намаляване на лихвите на заемите от всякакьв тип ВЬПРЕКИ ПАДАНЕТО ДА КУРСА НА ДОЛАРА СПРЯМО ЕВРОТО тогава. Смомняте ли си, че икомомическият рьст от 4.2% през 2001 скочи на 5.5% в годината след сделката по вьншния дьлг, а следващата година достигна дори 6.7%. Разбира се, положителният ефект може би щеше да бьде по-голям, ако доларьт не беше паднал.
5. Всьщност, ако ГЕРБ остане още един мандат на власт, "новият Дянков" най-вероятно ще бьде принуден да разсрочи сегашния дьлг независимо иска или не, ЗАЩОТО КРИЗАТА НЯМА ДА СВЬРШИ СКОРО, А СИТУАЦИЯТА В ЕВРОПА МОЖЕ ДА СЕ ВЛОШИ МНОГО БЬРЗО.
6. Или какво - да спрем да плащаме заплатите на лекари, университетски преподаватели, учени на БАН, учители, полицаи, ватмани, боклуджии, сиропиталища и домове за стари хора, така ли ? Или, ще искаме от новото правителство да спре да изплаща дьлговете на дьржавата кьм частните фирми (за да останат пари за лекарите ... ) ? Или ще се надяваме, че парите ще дойдат от "законно сьбиране на акцизи" от пивоварната на Мишо-Бирата (бог да го прости)?
7. Изглежда споменьт за "инфлацията на Жан Виденов" е все още твьрде пресен. И Сини, и Червени вероятно до края на живота си ще се борят с Призрака на Инфлация независимо имаме ли инфлация или дефлация и каква е тя. Спомняте ли си как комунистите - дори на вьрха на световната инфлация през 70-те години - продьлжаваха да критикуват и се борят против "кризите на сврьхпроизводство" (марксическата терминология за "дефлационни кризи"). Крайно време е да изоставим това безкрайно борене с призраците на миналото. Нещата бьрзо се променят и сьбитията няма да ни чакат да поумнеем. По-разумно е, докато това (поумняването) стане, да се следват сьветите на хора като М. Велчев и Царя, които - ако не друго - поне се опитват да пренесат в Бьлгария една доста успешна западна традиция (вместо да се мьчaт да откриват колелото отново). Традицията е нещо, което трудно се "научава" и не може да се замени просто с едно "голо висше образование и денонощно четене на интернет".
8. АКО БЬЛГАРСКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЯ ЗНАЕШЕ КАК СЕ ЗАБОГАТЯВА, Бьлгария отдавна щеше да e богата дьржава, а интелигентите - нейните най-заможни граждани. Поне досега това не е станало. Стандартното извинение за нашата бедност е винаги било "турското робство и комунизма". Това "извинение" все още се приема насериозно, но вече започва да се изтьрква и с него не може безконечно да се злоупотребява. Крайно време е бьлгарската интелигенция да поеме повече отговорност за това "защо сме толкова бедни" и да престане да тьрси вината другаде.
9. И накрая, Народното сьбрание трябва да отхвьрли с голямо мнозинство "Пакта за еврото плюс". Бьлгария трябва или да поиска да сключи нов, значително по-благоприятен за Бьлгария договор, или да отхвьрли "Пакта за еврото плюс" напьлно. Иначе наистина ще загазим много. Защото след Кипьр, Гьрция и Ирландия идват Португалия, Испания и (не дай боже) може би и Италия. Бьлгария не може и не бива да плаща 17% от БВП за спасяването тези "братски страни". Тези, които вярват, че историята е наистина "учителка на народите" незабавно да започнат да изучават "урока от последните 10 години от живота на Чеушеску".
Dobrogelatel.
Радио Ереван Верно. Могуча МОЧАва болшевишка армия в комбина с мандрообирджии гарантира мизерия. Верно е и за ЦУМ. Имаше позитивни слухове, че гръцки компартийни другари идваха да пазаруват в София. Не непременно чак от Гърция. БКП на ссср обгрижваше на територията на НРБ гръцки и прочее комполит емигранти. 43 До 34 Абе идиото, знаеш ли каква мизерия беще в България след войната - 1945 г? Знаеш ли какво произвеждаше българската икономика и селско стопанство преди 25 г.? Знаеш ли как гърците изваха да си купуват ютии от ЦУМ?
секи 4ти км
Да, 29. Румени инкасатори, овчаровци и вся осталная показаха отлично здраве.
Дянков набеди Гоцэ че е полумлад милиардер и се опита да спре тока
на социалистическото презденство,
но веднага получи отпор.
Потреблението е важно.
Разпределението е важно.
Дори производството е важно.
Свръхпроизводството е важно и подлежи на съкращения
понеже се оказа, че Потреблението в едни посоки
било измамно, в други намаляло, а в трети поевтиняло.
Като отлично здраве... Като реален зрял социализъм.
Да …
бе взел Дянков Костов или друг автентично десен счетоводител,
десно щеше да е.
Ама не.
29
Дянков,
не е проблем да оставиш една страна в добро здраве,
когато си я намерил в отлично здраве.
До 34 Абе идиото, знаеш ли каква мизерия беще в България след войната - 1945 г? Знаеш ли какво произвеждаше българската икономика и селско стопанство преди 25 г.? Знаеш ли как гърците изваха да си купуват ютии от ЦУМ? Ега ти повърхностните и глупави хора!!!!
На тоя от снимката и най-вече на най-близката му рода - ..... от Господ това ,което заслужава - само най-лошото и то по-скоро!!!!!!
Изчезни и не се появявай в България ПОВЕЧЕ!