Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Един регулаторен орган в медийната стратегия

0 коментара

Единен надзорен орган и за обществените, и за частните електронни медии предвижда стратегията за развитие на радио и телевизионната дейност, подготвена от Съвета за електронни медии. Утре СЕМ внася стратегията в парламента, съобщи шефката на Съвета Маргарита Пешева по време на 2-часова дискусия по документа.

Това положение в стратегията противоречи на предложения от НДСВ-депутати проект на нов закон за радио и телевизия, според който трябва да има два регулаторни органи - един за обществените електронни медии и отделен - за частните. По време на днешната дискусия, от АББРО поставиха въпроса кое ще има приоритет - стратегията или законът, при вземането на крайното решение от депутатите. Според асоциацията на радиооператорите стратегията трябва да е водеща, а законът да се съобрази с нея. На форума бе и шефката на медийната комисия Милена Милотинова, която е сред защитниците на законопроекта на колегата си Иван Павлов. Милотинова не се ангажира с твърд ангажимент на искането на АББРО, но обеща пред журналисти депутатите максимално бързо да гласуват документа, дори преди приемането на готвения от НДСВ нов закон.

В представената днес стратегия е залегнал принципа лицензирането на втора частна национална телевизия и второ частно радио с национален обхват да бъде съобразено с обществения интерес от още една политематична програма, а не толкова с реалностите на пазара. Според стратегията второ частно национално радио трябва да започне да излъчва през 2006 година.

От АББРО поискаха радио операторите, които излъчват без лицензии, но изпълняват добросъвестно всичките си ангажименти към държавата, да бъдат лицензирани без конкурси. Константин Марков пледира стартът на трето национално радио да стане в разумен срок, съобразен с икономическите реалности. Според него СЕМ трябвало да се предпази от излишната илюзия, че частник ще може да изпълни очакваните от него обществени функции за политематичност на програмата, при положение, че и БНР не се справя с тази си задача в пограничните региони.

"Би следвало с тази стратегия да се приключи най-после процесът по лицензиране, който се отлага вече толкова години и продължава да се отлага. Смятаме, че появата на трети национален радиооператор е положителна стъпка, но само когато пазарните реалности биха го позволили. В противен случай, вероятно ще се получи така, че някой ще поеме едни ангажимент, който няма да може да изпълни за пореден път", заяви Константин Марков пред mediapool.bg.

Стартът на нови частни радио и тв с национален обхват ще наложат препрограмирането на честотния ресурс и ще създаде известни ограничения за сега действащите БНР и Дарик радио, стана ясно от изказванията на комисията за регулиране на съобщенията. В стратегията е отбелязано, че в някои райони ще има трудности при намиране на честоти за третото национално радио. В документа е отбелязано като слаби страни на радио- и телевизионния пазар концентрацията на оператори в големите градове, еднообразието на радио формати и недостатъчната прозрачност на капиталите.

Членът на УС на БНТ Иван Такев обърна вниманието на СЕМ и КРС, че държавната телевизия има регионални центрове, чието развитие ще бъде възпрепятствано от раздаването на регионалните честоти на частници. Разбра се, че БНТ и КРС отдавна е трябвало да имат среща по въпроса, но до момента няма концепция за решаването на проблема с регионалните честоти на БНТ.

Валентин Георгиев от КРС обясни, че с влизането на страната ни в НАТО министерството на отбраната ще освободи още честоти за телевизионни канали. Той каза, че КРС и РВД трябва да синхронизират работата си по честотното планиране, за да се избегне хаосът в ефира, който пречи на въздухоплаването. Подобен проблем съществува в големите градове с летища, заяви Георгиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.