Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Една четвърт от българите се страхуват от дискриминация на работното място

7 коментара
Една четвърт от българите се страхуват от дискриминация на работното място

Близо една четвърт от българите се страхуват от дискриминация на работното място. Това сочи проучване в годишния отчет на Комисията за защита от дискриминация за 2007 година, който беше внесен в сряда в Народното събрание.

Дискриминацията на етническа основа у нас се осъзнава като сериозен проблем, при това от всички етнически групи. За немалка част от анкетираните дискриминационното отношение към съответната етническа група се счита за естествено отношение към тях. Чисто дискриминационните практики се считат за приемливи, дори от хората, които са обект на дискриминация. Веднага след дискриминацията по етнически признак, според проучването, се нареждат тази по възраст и физическо увреждане.

Над половината от българските граждани са станали поне веднъж жертва на различни форми на дискриминация в една или друга степен. Според изследването най-често хората очакват да станат жертва на дискриминация на улицата.

Анкета сред 443 лица от трите основни етнически групи в България - българска, турска и ромска, показва, че 5.4% от анкетираните са били обект на сексуален тормоз, като сред тях преобладават жените, но има и мъже, които се оплакват от подобен тип тормоз. Според 32.3% от анкетираните най-често сексуален тормоз се упражнява на работното място, а 17.6% от анкетираните отговарят, че това се случва в семейството. 25,1% от запитаните смятат, че сексуалният тормоз се случва най-често на улицата, а 21% са дали за отговор обществени места.

На въпрос дали са склонни да проявяват дискриминационно отношение към други групи 7.9% от анкетираните са отговорили с "да", а 83.1% с "не". 6.5% нямат мнение по въпроса.

На въпроса по какъв признак са склонни да проявяват диференцирано отношение към друго лице, 8.1% са отговорили "по възраст", 6.8% - по социално положение, 7.2% - по етническа принадлежност, 2.0% - по семейно положение, 1.1% по пол, 7.0% - сексуална ориентация, 3.6% - религия, 3.8% - увреждане, дискриминация по други признаци – 26,9%.

33.9% от анкетираните не знаят, че в България има институция, която се занимава със защитата от дискриминация.

За упражняване на своята дейност през 2007 година Комисията за защита от дискриминация е похарчила малко над 2 млн. лв., като разходите за текущата ѝ издръжка са най-голямото перо – 47.87%. От 1 юли 2007 година средната работна заплата в КЗД бе увеличена от 564 на 684 лева.

През годината комисията се е включила в редица инициативи и проекти в съвместна работа с неправителствени организации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дидо
    #8

    ... а останалите са излъгали. :)

  2. 17
    #7

    2. "Сексуален тормоз" е всяко нежелано поведение от сексуално естество, изразено физически, словесно или по друг начин, с което се накърняват достойнството и честта и се създава враждебна, обидна, унизителна или застрашителна среда и, в частност, когато отказът да се приеме подобно поведение или принудата към него може да повлияе на вземането на решения, засягащи лицето.---17 (коментар) - съдейки по определението, самото задаване на въпрос към някого за сексуален тормоз си е чист сексуален тормоз...Аз

  3. Vera
    #6

    17 veche stava dosaden sas staromodnite si, dolni kvalifikacii.

  4. 17
    #5

    Не разбрах кое точно е старомодното...Моля, пояснете!17

  5. От Драгалевци
    #4

    дискриминация, но за това не се казва и дума, щото е забранено

  6. mladenets
    #3

    ami troinoto pravitelstvo da napravi ne6to po vaprosa,a ne da spi taka natatak

  7. надежда
    #1

    знаете ли какво става в гр.дулово? българският град, в който етническият българин не може да си намери работа, ако не е член на ДПС. Ако е на работа се отстранява, затова че не член

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.