Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Една трета от българите приемат политиците като престъпници

Най-засегнати от речта на омразата у нас са мюсюлманите и чужденците

7 коментара
Снимка: osi.bg

Ниското доверие в политиците е съществена пречка пред реализирането на мерки срещу речта на омразата. Огромното недоверие в политическата класа ограничава хоризонта за това откъде да дойде лидерството, което да измисли политики срещу тези негативни прояви.

Това е един от изводите на представено във вторник изследване на "Отворено общество", отчитащо обществените нагласи спрямо речта на омразата у нас през 2014 година.

Данните показват, че 32% от анкетираните асоциират престъпник с политик, над 20% с човек от ромското население, а над 10% - свързват думата със скинхед.

Според изследването още, че най-често речта на омразата се разпространява от политици и журналисти и най-често достига до хората през телевизиите.

През изминалата година близо половината от българските граждани са чували изказвания, които изразяват неодобрение, омраза или агресия спрямо представители на малцинствени групи, а всеки четвърти е чувал изказвания, които според него могат да доведат до използване на насилие срещу тези хора.

Често обаче гражданите не различават враждебното говорене от общия фон на агресивни и злонамерени политически изказвания, показва още изследването.

Според статистиката на "Отворено общество" миналата година най-заплашени са били ромите, турците и хомосексуалните. Тази година вече заплашени са мюсюлманите и чужденците.

Отчетено е, че през 2014 г. разпространението на речта на омразата срещу чужденците се е увеличило - от 5 на 20%.

"Проблемът е несъмнено свързан с притока на бежанци и имигранти в страната като резултат от продължаващия военен конфликт в Сирия и засяга по-остро областите около София и южните части на страната. Като причина може да се посочи и неподготвеността на институциите да посрещнат тази вълна", заяви Иванка Иванова от "Отворено общество", която представи изследването.

Около 60% от анкетираните смятат, че прокуратурата трябва да преследва политици и журналисти, които изразяват публично неодобрение, омраза или агресия спрямо представители на малцинствени групи, а 67% смятат, че прокуратурата трябва да преследва проявите на агресивен национализъм. И по двата въпроса има около 7% намаляване на подкрепата за наказателно преследване спрямо резултатите от предходното проучване. Освен това, според Иванка Иванова, това е пасивна подкрепа, защото около половината от участниците в изследването биха докладвали за случаи на реч на омразата.

"Сравнително рядко в общественото пространство се говори за успешни разследвания. Прокуратурата и полицията предпочитат да не разследват омразата в престъплението. Повечето такива досъдебни производства се водят за хулиганство. Успешната политика трябва да включва окуражаване на гражданите да съобщават за такива явления", заяви още Иванка Иванова.

На представянето на изследването е бил поканен представител на държавното обвинение, но такъв не дошъл. Там беше правосъдният министър Христо Иванов, който в отговор на въпрос шефа на "Отворено общество" Георги Стойчев дали работи залегналият в коалиционното споразумение принцип за противопоставяне на речта на омразата, заяви:

"До момента той се прилага зле. Политическата коректност, за която се говори, ми се струва измислено, сложно название на приличието. Не е прилично да се етнизират проблеми и това е въпрос на базово приличие", заяви още Иванов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бивши комунисти НЯМА!
    #7

    Няма как да е 1/3 от българите при положение, че 1/2 не гласуваха точно заради това, а 30% от гласувалите бяха купен и корпоративен вот. Реално погледнато ако гледаме на политиците като общност се съмнявам да има българин, който да не мисли, че тази общност не е тотално корумпирана

  2. Анонимент
    #6

    Само една трета - че те българските политици, клонинги на БКП и КПСС, при всеки един мандат източват поне по една банка и обират 80% от митническите приходи. За всичко друго като европейски пари, обществени поръчни и т.н. да не говорим. Просто се чудя как българите още търпят и само си мълчат

  3. Деси
    #5

    Три пъти повече от една трета.

  4. Стоян Петров
    #4

    "Според изследването още, че най-често речта на омразата се разпространява от политици и журналисти и най-често достига до хората през телевизиите".На \"Отворено общество\"му изнася да прави определени изводи,но защо не направят изследване ,колко са хората избрали да крадат ,като начин на живот ,и от кое съсловие са.Тогава да правят изводи за \"омразата\"

  5. CarlosTheJacal
    #3

    Успешeн вход в системата : Б.Б. Хайде прибирай ги оттам, нали поехме ангажимент да не...В.Т. Да де, обаче работим в различни посоки. Аз правя едно, а министърът......Б.Б. Добре. Ако трябва, обади му се ей-сега и му кажи какво сме се разбрали, защото там поех ангажимент и аз не съм Първанов. Като съм му обещал, че няма да го закачам, няма да го закачам.В.Т. Разбрано. Сега ще звънна на министъра и ще му кажа...Б.Б. Кажи му на министъра. Значи звънни му на министъра, кажи му какво съм казал и същото и на Мишо му се обади и му го кажи.

  6. И какво от това
    #2

    Изследването е прекалено занижило данните! Моите познати всикчите милят политиците за престъпници! Така че трябва да е някъде към 99,99%

  7. daskal
    #1

    Само една трета! Абсурд! Големи оптимисти сте!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.