Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ефектът на върнатата ДДС ставка: Ток, газ и парно поскъпват

7 коментара
Шефът на КЕВР обяви за балансирани решенията за промяна на цените, сн. БГНЕС

Въпреки решенията на енергийния регулатор от петък за поскъпване на тока средно с 4.37 на сто през юли и нищожно увеличение на тарифите на топлофикациите между 0.05 и 0.48%, както и заявката за сваляне стойността на природния газ през идния месец с 8 процента, реално цените на парното ще се повишат с над 10 процента, а на синьото гориво се нараснат с около 0.10% за крайните потребители .

Причината е в това, че Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) определя цените на компаниите без ДДС, а на 2 юли отпада въведеното преди година намаление на ставката на данъка върху добавената стойност за газа и парното до 9 на сто. Ставката за тях се връща на нормалното ниво от 20 процента за ДДС. Това ще изяде намалението на газовата цена и ще повиши повече тарифите на топлофикациите.

Всъщност само увеличението от 4.37 на сто за електроенергията е действителното, тъй като нейната ставка си беше 20%.

При парното към обявеното леко повишение потребителите трябва да прибавят още около 10 процента към крайната си сметка. При газа е същото и това ще изяде наминалното намаление на тарифата, която се очаква да е малко над 60 лв. без ДДС. И макар досегашната цена да беше 65.82 лв. без данъците, от 2 юли предприятия, топлофикации и газоснабдителни дружества и клиентите на последните ще плащат с около 0.10% повече отколкото сега.

За тока клиентите в Североизточна България ще усетят най-сериозно повишението, а тези в Югоизточна България – най-леко. За газа още Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) не е обявила решението си, което ще бъде взето в събота, но за топлинната и електрическата енергия вече са ясни новите тарифи.

Така токът за клиентите на "Енерго-Про" ще поскъпне с 5.43 на сто, на "Електрохолд" – с 4.24 процента, а на "ЕВН – с 3.78%. Повишението е почти еднакво и за дневната, и за нощната тарифа, с което регулаторът отново не е уважил искането на "Електрохолд" за съществено поскъпване на нощния ток с 54 на сто. Реално нощната тарифа за всички клиенти ще е приблизително една и съща, но дневната в Североизточна България ще е със стотинка по-вскъпа от тези в Западна и Югоизточна България.

Потребителите в Североизточна България вече ще плащат за дневния ток 0.22483 лв./кВтч без ДДС, а нощната тарифа става 0.12686 лв./кВтч. също без ДДС.

Цената на тока в Западна България става 0.24184 лв./кВтч без ДДС през деня и 0.12606 лв – през нощта.

В Югоизточна България тарифите се вдига на 0.21459 лв./кВтч без ДДС дневна и 0.12323 лв. - през нощта.

В тези стойности са включени и мрежовите услуги – за достъп, пренос и разпределение.

Първоначалните разчети на регулатора бяха за средно увеличение на цената на тока с 3.63 на сто, но това бе при ползване само на ток от АЕЦ "Козлодуй" и двете т.нар. американски въглищни централи – "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица Изток 3", чиято енергия е на най-ниска цена. След заповед на служебния енергиен министър Росен Христов обаче в квотата за регулирания пазар бе включена и държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" с производство на 2.2 млн. МВтч до края на юни 2024 г. Това стана по силата на старо решение на парламента, в което кабинетът трябва да гарантира работата на тази централа, чиито цени обаче са много по-високи.

Така ядрената централа ще осигури най-мното електроенергия за домакинствата – близо 4 млн. мегаватчаса, Малко над 3.1 млн. МВтч ще дадат хидроцентралите на НЕК и двете американски електроцентрали. Следва ТЕЦ "Марица Изток" с 2.2 млн. МВТч дял в доставките на ток за бита. Включени с доста по- ниски квоти в производството на ток за регулирания пазар са и малки ВЕИ централи, топлофикации и заводски мощности.

Заявената цена от "ТЕЦ "Марица Изток 2" бе 329.98 лв./МВтч, но регулаторът я е намалил на 318.77 лв.

По същия начин е подходила комисията и с цените на АЕЦ и водните електроцентрали на държавната "Национална електрическа компания". Заявеното повишение на ядрения ток бе 15 на сто, но КЕВР е орязала поисканата цена от 69.77 лв. на 63.48 лв., което е повишение под 3 лв. спрямо досегашната тарифа. Намалена е и заявената цена от 90.88 лв./МВтч за водната енергия на НЕК, но регулаторът определя тарифа от 83. 87 лв., непрезнавайщи ръст от 25% на социалните разходи на компанията.

Това орязване на заявените цени е позволило поскъпването заради включването на държавната ТЕЦ на регулирания пазар да е под един процент допълнително към преди това пресметнатите стойности.

Определеното от регулатора повишение на цените на топлоенергията от 1 юли 2023 г. е между 0.05% и 0.48%, но реално ще е плюс още около 10 процента. Това се случва въпреки същественото намаление на цените на природния газ, защото се оказа, че в предходния регулаторен период КЕВР не е изчислила правилно прогнозната цена на синьото гориво е тя е била по-висока от включената м цената на топлофикациите. Заради това те имат недовзет приход от 307 млн. лв., които влизат в сегашните тарифи. Към това се прибява и възстановената 20% ДДС ставка.

Така парното в София поскъпва до 137.93 лв./MВтч, в Пловдив повишението е до 137.96 лв., в Плевен – до 96.94 лв./MВтч, в Бургас ръстът е до 95.20 лв./MВтч, във Варна цената е нагоре до 136.99 лв. във Велико Търново увеличението е до 113.82 лв./MВтч. В Разград е най-същественото повишение – до 145.54 лв./MВтч.

За топлофикациите на въглища повишението за Русе е до 105.57 лв./MВтч, в Сливен – до 104.19 лв., а в Габрово – до 138. лв./МВтч.

Намаляват се цените на топлоенергията за клиентите на "Топлофикация Перник" до 115.94 лв./МВтч и във Враца до 113.08 лв./МВтч.

Към всички тези стойности се начислява старият размер на ДДС от 20 процента.

Според данните за сключените договори за доставка на природен газ и фючърсните индекси КЕВ определя средна прогнозна цена на природния газ за следващите 12 месеца от 88.12 лв./МВтч без цени за достъп и пренос/. В ценообразуващата формула са отчетени и разходите на дружествата за закупуване на квоти за въглеродни емисии, чиято определена от регулатора средна прогнозна цена е 88 евро на тон въглероден двуокис.

Ако има сериозни пазарни промени в цената на природния газ, регулаторът има нормативна възможност да определи нови тарифи от 1 януари 2024 г., преди да е изтекъл срокът на сега определените в средата на следващата година, припомниха от КЕВР.

Председателят на КЕВР Иван Иванов определи решенията на комисията като балансирано и отбеляза пред журналисти, че така се гарантира финансовата сигурност на дружествата, но е защитен и интересът на потребителите.

Според него решението е антиинфлационно, защото повишението на цените е в пъти по-ниско от инфлацията в страната, която е 15 на сто.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. someone
    #7

    При сметка за газ (топла вода) 24лв. на двучленно семейство, Фалшификация София да щави от друго 2-членно семейство 64лв. ми се струва обир. От къде на къде ще щавят цяла година на тройни цени спрямо газта?! Нали изначално това е идеята на комуналните услуги, да са по-евтини?! Да не би нещо да са почнали да предлагат по-добра услуга? Да да спрели да щавят за отопление, когато не го ползваш примено... с тях развод няма, което е абсурдно. Даже напротив, промерно в Бъкстон вече 1 месец нямат топла вода

  2. Коментарът е изтрит в 07:51 на 1 юли 2023 от автора.
    #6
  3. F16
    #5

    не знам какво мисли президента Радев по този въпрос, може да го попиташ. По-добре си задай въпрос и потърси отговор защо газта поевтинява, а тока се вдига.

  4. Коментарът е изтрит в 07:51 на 1 юли 2023 от автора.
    #4
  5. F16
    #3

    да правилно, тогава за какво ни е този КЕВР?

  6. полк. Дрангов
    #2

    Газта поскъпваше и вдигаха парното и тока!...Сега Газта поевтинява ама пак вдигат!

  7. F16
    #1

    престъпниците шлевят и удрят по хората. обиконовено грешни политически решения, корупционни интереси и бездействие са в основата на българските енергийни проблеми. но и това няма значение, хората вече не са и нужни на тази държавица.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.