Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Египетските управляващи са изправени пред конфликт с ислямистите

9 коментара

Ислямистите в Египет се готвят за открита конфронтация суправляващия Военен съвет заради неговите предложения, които щегарантират правото на армията да се намесва в политиката, дории след като бъдат избрани нов парламент и президент, пише във вторник "Файненшъл таймс" в кореспонденция от Кайро, цитирана от БТА.

Партията на Свободата и справедливостта – политическото крило на Мюсюлманските братя, заплаши с "повсеместни народни протести", чиято кулминация ще е "милионна демонстрация" на 18 ноември, ако правителството не оттегли предложенията си, които дават на армията конституционно право на намеса.

Предложенията със сигурност още повече ще поляризират политиката в Египет по-малко от месец преди началото на парламентарните избори - първите след народния бунт, който свали бившия президент Хосни Мубарак, отбелязва вестникът.

Някои светски партии, като лявата Тагамму, вече заявиха, че ще подкрепят разширените правомощия на армията като начин да се ограничи влиянието на ислямистите, които вероятно ще са блокът с най-много депутатски места в следващия парламент, макар вероятно без мнозинство.

Въпреки че и 24-мата генерали в управляващия Висшия военен съвет начело с министъра на отбраната Мохамед Хусеин Тантауи са назначени от Мубарак, те обещаха да доведат страната до демокрация. Съветът обаче върна омразното извънредно положение и задуши критиките, предизвиквайки страх в кръговете на продемократичните активисти, че революцията е опорочена. Съгласно процеса, започнат от Съвета, на 28 ноември египтяните ще започнат тримесечни избори за двукамерен парламент, който ще бъде натоварен със задачата да надзирава изработването на нова конституция. Официалната кампания започна миналата седмица.

Но на среща с представителите на политическите партии миналата седмица назначеният от военните временен вицепремиер Али ас Силми представи документ с конституционни принципи, които освобождават армията от граждански контрол и ѝ позволяват да се се намесва в политиката. Партията на Свободата и справедливостта и партиите, представляващи религиозните ултраконсерватори (салафити), бойкотираха срещата.

Предложенията, които накараха няколко от представителите на партиите да напуснат гневни срещата, дават на армията смътната роля на пазител на пазител на "конституционната легитимност", което според критиците индиректно ѝ позволява да се намеси, ако сметне, че избрано правителство е нарушило конституционен принцип.

Народът е истинските пазител на конституционния ред, а не армията. Предполага се, че ние ще защитаваме достиженията на революцията, а това е опит да се заобиколи волята на хората, казва пред "Фаненшъл таймс" Саад ал Кататни, високопоставен представител на партията на Свободата и справедливостта.

Предложенията принуждават избраните законодателни органи да търсят одобрението на военните, преди да издават каквито и да било закони, които ги засягат. Нещо повече, средствата за отбрана ще бъдат едно общо перо в националния бюджет, което на практика елиминира парламентарния контрол върху това как армията харчи парите.

Друго предложение, което особено разгневи ислямистките партии, гласи, че само 20 от 100-те членове на комисията, която ще изготви конституцията, ще са от парламента. Останалите членове ще дойдат от профсъюзи, религиозни органи и неправителствени организации. Ако Военният съвет прецени, че някой член от конституцията, предложена от комисията, е в противоречие с "основните компоненти на държавата, египетското общество или правата и свободите, дадени от предишните конституции, той ще може да възрази.

Емад Гад, член на ръководството на египетската Социалдемократическа партия, се съгласи с предложенията, макар че партията още не е обявила позицията си. Ние не живеем в демократично общество и сме в преходен период. Само армията може да гарантира конституционните принципи като свобода и равенство. Някои салафити вече убеждават хората, че религиозният дълг повелява да гласуват за тях, а гласуването за либералите е грях. С развитието на демокрацията ще можем да ограничим правомощията на армията, както се случи в Турция, казва Емад Гад пред "Файненшъл таймс".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Абе спомняте ли си, че Ник Младенов щеше да ги поучава,как да въвеждат демокрацията? Нещо не взема отношение по този въпрос напоследък.Явно не е получил още съответните инструкции от посолството на Големия Бял Брат.С това последното не правя никакви расистки намеци.

  2. Анонимен
    #8

    Да си повторя коментара, който беше изтрит по необясними причини: За арабската улица повече демокрация означава повече ислямизъм.

  3. Анонимен
    #7

    Армията в Египет бе основният защитник на революцията и гарант за сигурността на всички египетски граждани, като в същото време доказа, че е армия на народа. Благодарение на тази армия на народът в Египет, днес не е настъпил пълният хаос, а спокойствието на гражданите в една държава е задължително за нейното по-нататъшно развитие. Нека всеки, който иска да руши новото начало заплатено с ценна кръв на братята си, да си помисли добре! Не е грях да гласува всеки за когото си иска, но смъртен грях е

  4. Анонимен
    #6

    Някой очаквал ли е други освен ислямисти да заиграят първа цигулка в муслиманските държави, след като се разбутат. Ислямизъм е въжделението на муслиманите, при тях друго не минава. Уж искали демократични промени. Пълни глупости. Искат ислям.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  6. Анонимен
    #4

    Започва се.Идва нещо смътно и неопределено но във всеки случай не и това което искаха англо-американци и галите.Ще се чудят как да се измъкнат от кашата която сами забъркаха.

  7. Анонимен
    #3

    Хъмммммммммм Съгласен съм напълно и с № 1 и с № 2. Тепърва "ще берем" ислемистикет %плодове" на Арабската пролет. Това вече започна в Тунис.

  8. Анонимен
    #2

    Същото очаква и Либия. Сега ще види света, че понякога диктатор е по-добре от ислямист за глава на държава. Онова джудже Саркози, дето запали Либия, сега ще му бъде много трудно да пипне петролът и. На НАТО му трябва послушно правителство (марионетно) за да може безнаказано да изнася петрол. Но реалността предполага доста противоположни сценарии, между ВПС и ислямистките военизирани фракции и поначало Либия ще остане нестабилна.

  9. Анонимен
    #1

    Всичко това се очакваше. Победата на радикалните ислямисти е само въпрос на време и не подлежи на никакво съмнение.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.