Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК наказа Google с рекордна глоба от 4.3 млрд. евро

Компанията злоупотребява с доминиращо положение на операционна си система Android

3 коментара
Андроид е операционната система, която се използва в над 80% от смартфоните по света.

Европейската комисия наказва Google с рекордна глоба от 4.3 милиарда евро за злоупотреба с доминиращото положение на операционна система за мобилни телефони Android.

Android се използва при над 80% от смартфоните по света и от жизнено важно значение за бъдещите приходи на групата, тъй като хората все повече ползват търсачки чрез мобилните си устройства.

ЕК обяви в сряда, че компанията е използвала мобилната си операционна система, за да "циментира" незаконно "доминиращата позиция" на търсачката си.

Сега Google трябва действително да прекрати тези практики в рамките на 90 дни или да понесе глоби в размер до 5% от средния дневен световен оборот на дружеството му майка Alphabet Inc.

Компанията обяви, че ще обжалва решението.

За нея не е никакъв проблем да плати глобата от 4.3 млрд. евро, която представлява само малко над двуседмичните приходи на Alphabet и едва ли ще засегне резервите в налични пари на компанията, възлизащи на 102.9 милиарда долара

Еврокомисарят по конкуренцията Маргарете Вестагер заяви в сярда, че потребителите се нуждаят от избор.

Тя допусна, че решението може да накара производителите за продават мобилни устройства, използвайки различни версии на операционната система Android като Fire OS на Amazon. Досега производителите са били възпрепятствани да правят това, каза Вестагер и изрази увереност, че това ще промени пазара.

От 2011 г. Google е налагала незаконни ограничения на производителите на устройства, работещи с Android, и на операторите на мобилни мрежи, за да затвърди господстващото си положение в областта на общото търсене в интернет, констатира ЕК.

Android се разработва от Google и е безплатна за всички компании в сектора, които искат да я ползват. Условието е всички телефони да са с неизтриваем софтуер на Google, което практически прави компанията монополист на пазара.

Предварително инсталираният софтуер включва приложения за YouTube, електронна поща, мобилни карти, музикална стрийминг услуга, облачни услуги, магазин за теглене на приложения, интернет браузър и др., но според становището на ЕК, основният проблем е търсачката и браузъра Google Chrome, която е директно свързана с услугите за търсене.

ЕК установи, че Google е използвала незаконно "обвързващи" методи, за да принуди производителите на мобилни телефони да инсталират приложението ѝ за търсене Google Search и браузъра Chrome като условие да ползват магазинното приложени за смартфони Google Play.

Конкретната причина за глобата е операционната система Android, която се използва от практически почти всички производители на смартфони в света, с изключение на Apple.

"Нашето дело е свързано с три вида ограничения, които Google е налагала на производителите на устройства, използващи Android, и на мрежовите оператори, за да гарантира, че интернет трафикът на тези устройства отива към търсачката на Google. По този начин Google е използвала Android като средство за затвърждаване на господстващото положение на своята търсачка. Тези практики са попречили от една страна на конкурентите да иновират и да се конкурират въз основа на своите качества, а от друга - на потребителите да се възползват от ефективна конкуренция на пазара за мобилни комуникации. Това е незаконно съгласно антитръстовите правила на ЕС", заяви Маргарете Вестагер на пресконференция в сряда.

ЕК отправя три конкретни обвинения за антиконкуретно поведение на Google:

- изисквала е от производителите да инсталират предварително неговия браузър Chrome и неговото приложение за търсене Google Search, за да им предостави лиценз за своя магазин за приложения Play Store;

- извършила плащания до определени големи производители и оператори на мобилни мрежи, при условие че инсталират предварително и ексклузивно приложението Google Search на своите устройства;
- компанията е попречила на производителите, желаещи да инсталират предварително приложения на Google, да продават мобилни устройства, работещи с алтернативни версии на Android, които не са одобрени от Google (т.нар. "форкове на Android,").


ЕК посочва, че Google има господстващо положение на пазарите за услуги за общо търсене в интернет, за подлежащи на лицензиране операционни системи за интелигентни мобилни устройства и за онлайн магазини за приложения за Android.


Минималните мерки, които Google трябва да вземе, са да прекрати и повече да не използва нито един от трите вида практики. В решението се изисква също така Google да се въздържа от мерки с подобни или еквивалентни на тези практики цели или ефекти.

Американският технологичен концерн обяви намерението си да обжалва рекордната глоба.

"Андроид създаде по-голям избор за всички", а "бързите иновации и ниските цени са класически признаци на силната конкуренция", посочва компанията, която още през 2016 г. заяви, че Apple и конкурента му операционна система iOS дават алтернатива на потребителите.

Очакванията са спорът на ЕС с Google да отнеме доста време, преди да бъде решен. Причината е, че компанията е изключително подготвена да отстоява юридическите си права и може да обжалва в съдилищата на ЕС, както е ставало досега, а произнасянето на съдебно решение да се забави с години.

ЕК започна проверката през април 2015 г. след внесено оплакване на Fairsearch търговска група, която първоначално включваше Microsoft, Nokia, Oracle и др. Към онзи момент Android имаше 64-процентов дял на пазара на мобилни телефони, но впоследствие нарасна.

Обявената от Маргрете Вестагер антимонополна глоба от 4.3 милиарда евро е почти двойна на рекордната глоба от 2.4 милиарда евро, наложена на американския технологичен гигант миналата година. Тогава Google бе глобен за злоупотреба с господстващо положение при онлайн търсенето, тъй като дава незаконно предимство на услуга на Google за сравняване на цени Google Shopping.

Новият удар на ЕК срещу Google е част от политиката на европейските власти към американските технологични гиганти. През 2016 г. Apple също бе глобена заради неплащане на данъци в Ирландия. Amazon бе глобена с 250 млн. евро през 2017 г. отново заради данъци.

Facebook среща сериозни проблеми в Европа след скандални разкрития за злоупотреба с личните данни на потребителите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Сега ще видите Тръмп какви мита ще ви състави?!

  2. ловец
    #2
  3. Калико Джо
    #1

    Значи почвайте да използвате руския Яндекс вместо Гугъл така ли?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.