Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК обвини "Гугъл" в злоупотреба с господстващо положение

Еврорегулаторът стартира отделно разследване срещу "Андроид", операционната система на "Гугъл"

1 коментар
ЕК обвини "Гугъл" в злоупотреба с господстващо положение

Европейската комисия обвини "Гугъл" (Google), че мами конкурентите си, като изкривява резултатите от интернет търсенето в полза на собствената си  услуга за пазаруван е (Google Shopping), съобщи Ройтерс. Освен това ЕК започва антимонополно разследване на мобилната операционната система на компанията "Андроид" (Android).

Обявявайки в сряда официално началото на разследването си срещу "Гугъл" заради съмнения в злоупотреба с господстващо положение на европейския пазар, ЕК публикува своите предварителни обвинения срещу американския технологичен гигант, който е заплашен от глоба, равняваща се на 10% от годишните продажби, което в случая с "Гугъл" е около 6.6 млрд. долара.

ЕК е обезпокоена от това, че "Гугъл" предоставя необосновано предимство при търсене в интернет на компании, с които има връзка, предлагащи услуги за покупка на стоки, резервиране на хотели, купуване на авиобилети, което нарушава европейското антимонополно законодателство.

Еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестегер посочва, че на "Гугъл", която има водеща позиция при интернет търсачките в света, е изпратено "Изложение на възраженията". Документът на практика е обвинение, на което компаниятаима 10 седмици да отговори, но веднага след публикуването му заяви, че е силно несъгласна с констатациите на европейския регулатор.

Конкретната причина за разследването са настройките на интернет търсачката и сключваните от компанията договори за предоставяне на операционната система "Андроид".

В съобщение до медиите ЕК обявява, че предварителните проучвания са показали как търсачката на "Гугъл" дава предимство на продукта за сравнително пазаруване точно на "Гугъл".

ЕК уточнява, че публикува своите обвинения, които са нейна предварителна позиция за ролята, която технологичният гигант играе на европейския пазар. В съобщението се казва, че проучванията са довели до съмненията, че търсачката възпрепятства конкуренцията и вреди на потребителите. Еврокомисията уточнява, че предварителната позиция не предрешава резултата от течащото в момента разследване.

"Целта на Комисията е да прилага антитръстовите правила на ЕС, за да гарантира, че компаниите с дейност в Европа, независимо от мястото им на установяване, не лишават изкуствено потребителите в Европа от възможно най-голям избор и не пречат на иновациите“, коментира еврокомисарят по конкуренция Маргрете Вестегер.

Тя изразява своята загриженост, че "Гугъл" може би е предоставяла несправедливо предимство на своята собствена услуга за сравнително пазаруване. "Сега "Гугъл" разполага с възможността да убеди ЕК в обратното. Ако обаче разследването потвърди нашите опасения, "Гугъл" ще трябва да поеме правните последици и да промени начина, по който развива своята дейност в Европа“, коментира Вестегер.

В съобщението на Брюксел се припомня, че сравнителното пазаруване позволява на потребителите да търсят продукти от уебсайтове и да сравняват цените между различни търговци. Предварителното заключение на ЕК е, че търсачката на "Гугъл" систематично облагодетелства в показваните резултати собствения си продукт за сравнително пазаруване – "Гугъл шопинг".

Според ЕК това дава възможност на "Гугъл" да отклони изкуствено трафика от конкурентни услуги за сравнително пазаруване и да възпрепятства способността им да се конкурират на пазара. Еврокомисията се опасява, че потребителите не виждат непременно най-точните резултати в отговор на търсенията, което е в ущърб на потребителите и пречи на иновациите. Предварителното становище на ЕК е, че за да се коригира това поведение, "Гугъл" трябва да се отнася по еднакъв начин към собствената си услуга за сравнително пазаруване и към услугите на конкурентите.

Ако докаже, че дадена компания злоупотребява с доминиращо пазарно положение, европейският регулатор може освен да налага глоба, да поиска и сериозни промени в бизнес практиките, както се случи с американския софтуерен гигант "Майкрософт" (Microsoft) през 2004 г. и производителя на чипове "Интел" (Intel) през 2009 г. Най-голямата антимонополна глоба, налагана досега от ЕК, е 1.09 млрд. евро на "Интел".

Разследването за "Андроид"

ЕК е открила и отделно антитръстово разследване за пазарното поведение на "Гугъл", свързано с операционната система за мобилни устройства "Андроид". То ще се съсредоточи върху това дали компанията е сключила антиконкурентни споразумения или е злоупотребила с господстващо положение в областта на операционните системи, приложенията и услугите за интелигентни мобилни устройства.

Вестегер допълва, че е дала начало и на разследването на "Андроид", защото мобилните устройства играят все по-важна роля във всекидневието на много хора. "Аз бих искала да направя необходимото пазарите в тази област да могат да се развиват без антиконкурентни ограничения, налагани от което и да е дружество“, казва еврокомисарят.

Разследването за "Андроид" ще се концентрира върху това дали "Гугъл" е ограничил достъпа до пазара на конкурентните операционни системи, приложения и услуги за мобилни устройства.

ЕК припомня, че от 2005 г. насам американската компания ръководи развитието операционната система "Андроид", въпреки че тя е система с отворен код. Отвореният код означава, че тя може да бъде използвана и разработвана свободно и от всеки. В момента по-голямата част от производителите на смартфони и таблети използват операционната система "Андроид" в комбинация с редица приложения и услуги, които са собственост на "Гугъл".

Тези производители сключват с "Гугъл" споразумения, за да получат правото да инсталират върху своите работещи с "Андроид" устройства приложенията на американската компания. От този момент американската компания разполага с десет седмици, за да отговори на твърденията на ЕК, а след това и да поиска официално изслушване. Еврокомисията смята, че направените досега предложения за поемане на бъдещи ангажименти от страна на "Гугъл" са били недостатъчни.

"Гугъл": Изразяваме уважително, но силно несъгласие

"Гугъл" иска бързо да обсъди с ЕК през идните месеци обвиненията за злоупотреба с господстващо положение, посочва групата в съобщение в официалния си блог и посочва, че обвиненията за нанасяне на вреди на потребителите и на конкурентите "са се оказали далеч от истината".

"Гугъл" твърди, че нейните услуги за пазаруване не нарушават конкуренцията в онлайн пространството.

Ясно е, че първо: има голяма конкуренция (включително от "Амазон" (Amazon) и "иБей" (eBay), два от най-големите сайтове за пазаруване, и второ: резултатите за пазаруване, показвани от "Гугъл" при търсене, не нарушават конкуренцията, посочи старши вицепрезидентът Амит Сингхал.

Изразяваме уважително, но силно несъгласие с необходимостта да се издаде "Изложение на възраженията", допълни той.

По-конкретно ЕК настоява компанията да раздели услугата си за търсене на информация в интернет и предложенията за търговски услуги, предоставяни от филиални компании и партньори, които сега се появяват най-напред при резултатите от търсенето. В момента на "Гугъл" се падат 90 процента от обработваните търсения в интернет.

Антимонополното разследване на ЕК срещу "Гугъл" продължава от 2010 г. Компанията вече три пъти е изпращала на Еврокомисията предложения за изменения на системата на услугите си, но те са определяни от европейския регулатор като недостатъчни.

Критики срещу ЕК

Още преди официалното съобщение на ЕК специализирани издания като “Файненшъл таймс“ и “Уолстрийт джърнал“ съобщиха за намеренията на Брюксел. Те припомнят, че ЕС може да наложи глоба в размер до 10% от световния оборот на компанията, което означава, че санкцията може да достигне 6 милиарда долара.

Бизнес лидери от САЩ и президентът Барак Обама често са критикували усилията на ЕС за ограничаване на властта на американските технологични компании, припомня Ройтерс. Възможността за ранното оповестяване на иска срещу "Гугъл" бе съобщена по-рано тази седмица от Гюнтер Йотингер, който е еврокомисар по цифровата икономика. Той е остър критик на компанията и често е говорил за интересите на европейските технологични компании и издателства.

Европейската комисия разследва практиките на компанията от 2010 г., след като конкуренти като "Майкрософт" се оплакаха от доминиращата позиция на компанията на пазара на интернет търсенето.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    "В англосаксонските съдилища успешно е стартирало използването на т.нар. антитръстова апликация на теорията на игрите, използвана вече в 15 съдебни решения с широк международен отзвук, която позволява с много голяма вероятност да се определи наличието или не на господстващо положение."- Студентска програма за законодателни проучвания в Народното събрание

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.